انتخاباتی که روز گذشته انجام شد، نشان از امید مردم به آینده و رضایت بالا از عملکرد دولت تا بدینجا داشت، مردمی که با مشارکت بیش از ۶۰ درصدی خود به طور قاطع عزم خود را برای آینده ای بهتر جزم کردند.

تبریزمن، سرویس سیاسی: هفتم اسفندماه ۹۴ تبدیل شد به یک روز به یادماندنی دیگر در  تاریخ کشورمان که با مشارکت بیش از ۶۰ درصدی مردم و حضور میلیون ها ایرانی پای صندوق های رای، پیام های مهمی در بر داشت.

این میزان مشارکت برای انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان، یکی از بالاترین ها در طول تاریخ انقلاب اسلامی بوده است و همین موضوع مهر تاییدی می باشد بر اهمیت این رای گیری و نیز موقعیت شناسی مردم کشورمان که در بزنگاه، با حضور خود سرنوشت آینده کشورمان را دستخوش تغییراتی کردند.

پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ که در همان مرحله اول و با میزان بالای اعتماد مردم به سرانجام رسید، ایرانیان بار دیگر حضوری پرشور را از خود به نمایش گذاشته و خواسته واقعی شان را به نمایش گذاشتند.

این حضور و اقبال بیشتر مردم به کاندیداهای غیرمخالف دولت، نشان از رضایت آن ها نسبت به عملکرد دولت در این مدت زمان اندک و امیدواری آن ها به ماه ها و سال های آینده می باشد. دیروز همه آمده بودند، حتی کسانی که بنابه دلایلی در انتخابات دوره های پیشین حاضر به مشارکت نبودند، برای حمایت از دولت و تحکیم پایه های نظامشان پای صندوق های رای حاضر شدند.

نکته دیگری که در این مدت و بخصوص در ایام تبلیغات انتخاباتی خود نمایی می کرد، گرایش احزاب و همچنین خود مردم به لیست ها و ائتلاف ها بود. گروه ها و افکار مختلف برای انتخابات مجلس و خبرگان لیست های مورد حمایت خود را منتشر کرده و در اختیار مردم قرار داده بودند که این حرکت با اقبال عمومی رو به رو شده، شاهد استفاده مردم از لیست ها در پای صندوق های رای بودیم.

البته نباید از تاثیر شگرف فضای مجازی و بخصوص شبکه های اجتماعی چون تلگرام در گسترش تبلیغات و نیز ترغیب مردم به لیستی رای دادن صرف نظر کرد اما همین که این موضوع باعثِ به روال افتادن استفاده از لیست ها در انتخابات و نیز گسترش قدرت احزاب می شود، خود نشانه خوبی است.

مشخصا بهترین روش برای برگزاری انتخابات که می تواند ساختار کلی انتخابات در کشور را نیز بهبود بخشد، رسمیت یافتن طرفداری از احزاب و رای دادن به لیست مورد حمایت آن ها می باشد. این ساختار می تواند توان مردم برای پی گیری های بعدی نیز افزایش داده و نمایندگان را از خودسری و خودرایی بازدارد. حال باید منتظر آغاز به کار مجلس جدید بود و امیدوار به بهبود اوضاع و شرایط…


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :