نگاهی گذرا به نتایج انتخابات مجلس شورای اسلامی در استان، نکات جالب و با مفهومی را در اختیار می گذارد، در ادامه با ما همراه باشید…

تبریزمن، سرویس سیاسی: روز ۷ اسفندماه با حضور پرشور مردم در حوزه های مختلف رای گیری سراسر کشور و همچنین استان آذربایجان شرقی همراه شد تا شاهد تغییر و تحولات اساسی در چینش نمایندگان و کرسی های مجلس باشیم.

استان آذربایجان شرقی در کل، ۱۹ کرسی در مجلس شورای اسلامی دارد که سهم تبریز ۶، میانه  و سایر حوزه ها نیز هر کدام یک کرسی می باشد.

با نگاهی گذرا به اسامی نمایندگان مجلس نهم و مقایسه آن با نتایج دور اول انتخابات مجلس دهم، نکات جالبی توجه ها را به خود جلب می کند:

• از بین ۱۹ نماینده مجلس نهم در استان، تنها یک نماینده ( مسعود پزشکیان ) – معادل ۵ درصد – موفق شد تا بار دیگر اعتماد مردم را به خود جلب کرده و در همان دور اول با قاطعیت راهی بهارستان شود. این موضوع نشان از محبوبیت بالا و رضایت مردم از وزیر دولت اصلاحات دارد.

• از بین ۱۹ نماینده مجلس نهم، ۱۰ نفر به کلی رد صلاحیت شدند یا در مرحله اول انتخابات ۷ اسفند موفق به جلب دوباره اعتماد مردم نشدند. در این بین رضا رحمانی، نماینده تبریز و عباس فلاح، نماینده اهر نیز حاضر به ثبت نام نشده بودند. بدین ترتیب چیزی حدود ۶۲ درصد از نمایندگان مجلس نهم، عوض شده و از حضور دوباره در مجلس باز ماندند.

• از بین ۱۹ نماینده مجلس نهم، ۶ کاندیدا – معادل ۳۳ – نیز موفق نشدند در مرحله اول جواز حضور دوباره در مجلس را از طرف مردم دریافت کنند و باید بار دیگر تلاش کرده و برای جلب اعتماد مردم فعالیت کنند.

بدین ترتیب، نتایج کلی نشان می دهد که چیزی در حدود ۹۵ درصد از کاندیداهای استان آذربایجان شرقی در مجلس نهم، نتوانستند در دور اول انتخابات نظر مردم و اعتماد دوباره آن ها را جلب کنند، موضوعی که بسیار با معنی و مفهوم بوده و نشان از عدم رضایت مردم استان از روند پیشرفت اوضاع دارد.

با این حال باید منتظر دور دوم انتخابات مانده و دید که نمایندگان سابق، توان ربودن گوی سبقت از رقیبان جدید، اما جدی و اکثرا دارای محبوبیتشان را خواهند داشت یا خیر …


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :