آذربایجان گوهریست در شمال غرب ایران که می توان از کوه گرفته تا دشت و صحرا و جنگل، دریاچه و تپه، عمارت ها و قلعه های باشکوه، پل ها، مساجد، کلیساها و دره و چشمه و … را در آن یکجا یافت. جاذبه هایی که آذربایجان دارد، تلفیقی است از طبیعت، تاریخ، فرهنگ و تمدن که دست در دست هم چشمان هر بیننده ای را خیره و روح او را نوازش می دهند. در این سری از مطالب، تلاش خواهیم کرد تا نگاهی اجمالی داشته باشیم به بخش های مختلفی از جاذبه های گردشگری آستان آذربایجان شرقی و معرفی آن ها…

تبریزمن، سرویس گردشگری: استان آذربایجان شرقی در محل اتلاق دو رشته کوه پهناور و اصلی ایران، البرز و زاگرس واقع شده و در خود کوه ها و تپه هایی زیبا و آرامش بخش را جای داده است.

کوه ها و ارتفاعات بخش اصلی آذربایجان را تشکیل می دهند اما با این حال شما می توانید در عرض کمتر از چند ساعت، از قله کوه سهند با ارتفاع حدودی ۵ هزار متر، خود را در میان تپه های شنی و صحرایی ببینید و پس از آن نیز راهی دریاچه ارومیه شوید! شاید استان آذربایجان شرقی تنها نقطه ای در جهان باشد که در طول کمتر از ۲۴ ساعت، می توان چند نوع شرایط جغرافیایی را در آن تجربه کرد.

با این حال قصد داریم در ادامه این مطلب به معرفی اجمالی ساختار ارتفاعات استان پرداخته و پس از آن برخی از جاذبه های گردشگری فوق العاده زیبا و طبیعی کوه ها و تپه های آن را بررسی کنیم.

استان آذربایجان شرقی از هفت واحد کوهستانی تشکیل یافته‌است. رشته‌کوه قره‌داغ (ارسباران) شمالی‌ترین این واحدها بوده که از دیوان‌داغ آغاز شده و به درهٔ رود دره‌رود منتهی می‌گردد. رشته‌کوه قوشه‌داغ که از جنوب قره‌داغ شروع شده و به سبلان ختم می‌شود. تودهٔ آتش‌فشانی سبلان که ۴۸۱۱ متر ارتفاع داشته و مرز مشترک میان استان‌های آذربایجان شرقی و اردبیل محسوب می‌شود.

رشته‌کوه‌های میشو و مورو که از غرب استان (مرند) آغاز شده و به ارتفاعات عون بن علی و شیبلی منتهی می‌شوند که مرتفع‌ترین قله آن قله علی علمدار با ارتفاع حدود ۳۲۰۰ متر در مرند می‌باشد. رشته‌کوه بزکُش که با ۳۳۰۳ متر ارتفاع، مرز بین شهرستان‌های میانه و سراب به شمار می‌رود. تودهٔ آتش‌فشانی سهند در جنوب تبریز که ۳۷۰۷ متر ارتفاع دارد. رشته‌کوه اربط (تخت سلیمان) که از دامنه‌های جنوبی سهند شروع شده و به سمت جنوب امتداد می‌یابد، این هفت واحد را تشکیل می دهند. و اما جاذبه های گردشگری و منحصربفرد ارتفاعات آذربایجان شرقی:

• سهند؛ مخروطی خاموش، پوشیده از برف و با دامنی از لاله های واژگون؛ عروس کوه های ایران در قلب آذربایجان

ارتفاع کوه سهند از سطح دریا ۳۶۹۵ متر می‌باشد و مخروطی بسیار پهن و گسترده دارد که از توف‌ها و خاکسترهای فوران تشکیل گردیده و بر اثر آب‌های جاری دره‌های تنگی در آنها ایجاد شده است.

سهند در زمره کوه‌های رشته کوه‌های البرز است که در شمال مراغه و از غرب به شرق کشیده شده و بلندترین قله آن جام نام دارد که ۳۷۱۰ متر ارتفاع دارد. سهند و جام دو قله به هم چسبیده این رشته کوه می‌باشند.

سهند در تمام سال پوشیده از برف است و دامنه‌های آن در طول سال پوشیده از گل و ریحان و لاله واژگون است.

کوهستان سهند بعد از سبلان یکی از بزرگترین و مهمترین برجستگی‌های آذربایجان و از معروفترین کوه‌های آتشفشان و خاموش ایران است که در ۵۰ کیلومتری جنوب تبریز و ۴۰ کیلومتری شمال مراغه قرار گرفته است.

قله منفرد و آتشفشانی خاموش سهند در میان جلگه آذربایجان قد برافراشته و ارتفاع متوسط آن ۱۴۰۰ تا ۲۲۰۰ متر بوده که در آن بریدگی‌های سخت، دامنه‌هائی با شیب تند با تنگه‌های باریک و رشته کوه‌ها کشیده شده در موازات یکدیگر به وجود آمده است.
در این تنگه‌های کوهستانی رودخانه‌های پر آبی به سوی دو آبگیر عمده آذربایجان یعنی دریاچه ارومیه و دره قزل اوزن جریان دارند.

رشته‌کوه سهند به دلیل انبوهی گیاهان، چمن‌زارها، گلزارها و مراتع در آن به عروس کوه‌های ایران مشهور شده‌است؛ چراکه سطح تمام مناطق این رشته‌کوه پوشیده از سبزه‌است. کوه‌های جام، سهند، سلطان، دمیرلی، آغ‌داغ، موتال داغی، شیر داغی، حرم داغی، گیرو داغی، آتاشان، درویش، کمال از مهم‌ترین قلل رشته‌کوه سهند محسوب می‌شوند.

کوه سهند تبریز نوروز 95

• آلاداغلار؛ تپه های رنگی، معجزه طبیعت، نقاشی خلقت

کوه های رنگی یا آلا داغلار در ۲۵ کیلومتری شمال شرقی تبریز در مسیر اتوبان میانه – زنجان قرار دارد . تعداد زیادی از هموطنان شمال غرب ایران ( استان آذربایجان غربی و شرقی ) در تعطیلات نوروزی از این مسیر برای رفتن به سمت شمال ایران گذر می‌کنند.

Untitled design

• عون ابن علی؛ مرکز تفریح و گردشگری تبریز

در بخش شمالی شهرستان تبریز یک رشته بلندی های سرخ فام معروف به عینالی ( عون بن علی ) واقع شده است  که مرتفع ترین نقطه آن ۱۹۶۰ متر از سطح دریا می باشد .

کوه عینالی به مجموعه ای از قلل ، تپه ها ، دره ها و … گفته می شود که در محدوده جغرافیایی معینی قرار گرفته اند . این کوه جزء کوه های « مورو » می باشد و در سمت جنوب کوه عینالی ، شهر تبریز واقع شده است .

از کوههای مهم نزدیک به کوه عینالی کوه دند می باشد و از کوههای دیدنی و خاص منطقه است.  علاقه و دلبستگی مردم منطقه به کوه عینالی به حدی است که مردم عادی و حتی کوهنوردان منطقه ، آن را قابل قیاس با هیچ کوهی نمی دانند.

در این مورد خاص، باور مردم بر آنست که این کوه، تبریز را در دامن خویش جای داده و قله ی آن نزدیکترین مکان به آسمان، برای نیایش است. کوهنوردان تبریزی هم ضمن داشتن همین اندیشه در ذهن ناخودآگاه خود از این که ورزش خود را از این کوه آغاز می نمایند احترام مخصوص و درخور توجهی به این بلندی سرخ فام از خود نشان می دهند.

در بالای کوه بقعه ای بنا شده است که اصل بنا مقبره و مسجد است ( قدمت : دوره  ایلخانی – قرن ۹ هجری) . این بنا به عینال – زینال یا عینالی و یا بقعه عون بن علی نیز مشهور است .  شروع طرح جنگل کاری و تفرجگاهی عون بن علی و  همچنین احداث بنای یادمان شهدای گمنام هشت سال دفاع مقدس و دفن ۸ تن از شهدا در کنار بقعه ، احداث تله کابین ، رستوران ، توربین های بادی ، راه های دسترسی ، مبلمان شهری و سایر خدمات رفاهی – تفریحی بر زیبایی های این تفرجگاه افزوده و باعث گردیده گردشگران و زایران زیادی را به خود جذب نماید .  وجود بقعه و یادمان شهدای گمنام در داخل محدوده طرح نقطه عطفی است که بتوان خدمات ارزنده تری به شهروندان ارایه نمود.

Untitled design

• ارسباران؛ قطعه ای از بهشت روی زمین، قلب تپنده آذربایجان

جنگل های ارسباران در دل طبیعت بکر و دست نخورده استان آذربایجان شرقی قرار دارد. با وسعت بیش از ۷۰ هزار هکتار سرزمین پهناوری است که از شمال به رود ارس و از مشرق به مشگین شهر و مغان و از جنوب به سراب و اوجان و از مغرب به مرند و تبریز محدود است و شهرستان اهر را در بر می گیرد. بدون شک جنگل ارسباران از مکانهای دیدنی و تفریحی آذربایجان شرقی و همچنین ایران است.

از ویژگی های منطقه ارسباران، کوههای بلند و درختان گوناگون است که نگاه هر‎ ‎بیننده ای را مجذوب و حیران خویش می سازد و همچنین زیست گاه حیواناتی از جمله: خرس قهوه ای، خوک‎ ‎وحشی، روباه، شغال، گرگ، سیاه گوش و‎…. ، ‏ ‎پرندگانی از قبیل :کبک، کبک چیل، جی جاق، کلاغ نوک قرمز‎ ‎و‎ ‎پرندگان شکاری چون عقاب طلایی، شاهین و … همچنین از لحاظ پوشش گیاهی دارای گونه های‎ ‎مختلف گیاهی منحصر به فرد سرخدار، ممرز، بلوط، فندق، گردو و سماق و‏‎ ‎‏ غیره می باشد‏‎ که گاه ‎از نظر تنوع در جهان بی نظیر است.

جنگل های شمال از هر لحاظ که با این منطقه مقایسه شود، حرفی برای گفتن نخواهد داشت و به راستی که طبیعت ارسباران، بهشتی است روی زمین…

Untitled design

• تپه های آذربایجان؛ از جنس تاریخ، از جنس شکوه

آذربایجان شرقی تپه های دارد سرشار از جذبه و زیبایی. در دشت لشگرگاه هوراند از توابع شهرستان کلیبر تپه بسیار کوچکی به شعاع تقریبی ۱۵ و ارتفاع ۵/۱ متر وجود دارد که در اصطلاح محلی به اژدها داش ( سنگ اژدها ) معروف است . از این تپه آثاری مختلف از قبیل قطعات سفال و سنگ چخماق مربوط به قرون اولیة‌ هزاره اول قبل از میلاد به دست آمده است.

تپه امامچای و گورستان اطراف آن مربوط به هزاره اول قبل از میلاد و دوره اشکانیان است و در شهرستان سراب، روستای امام چای واقع شده، در تاریخ ۱ فروردین ۱۳۴۷ با شمارهٔ ثبت ۸۰۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

تپه های قلعه جوق در سراب، کول تپه در مرند، مصلی در آذرشهر، قره تپه در شبستر، امام چای در سراب و … همه و همه دارای پیشینه تاریخی و زیبایی ذاتی هستند که روح هر بیننده ای را نوازش می کنند.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :