آذربایجان گوهریست در شمال غرب ایران که می توان از کوه گرفته تا دشت و صحرا و جنگل، دریاچه و تپه، عمارت ها و قلعه های باشکوه، پل ها، مساجد، کلیساها و دره و چشمه و … را در آن یکجا یافت. جاذبه هایی که آذربایجان دارد، تلفیقی است از طبیعت، تاریخ، فرهنگ و تمدن که دست در دست هم چشمان هر بیننده ای را خیره و روح او را نوازش می دهند. در این سری از مطالب، تلاش خواهیم کرد تا نگاهی اجمالی داشته باشیم به بخش های مختلفی از جاذبه های گردشگری آستان آذربایجان شرقی و معرفی آن ها…

تبریزمن، سرویس گردشگری: اغلب شهرستان های استان آذربایجان شرقی دارای چشمه های آب گرمی هستند که می تواند بهار خنک سال ۹۵ را برای گردشگران نوروزی معتدل و مطلوب کنند.

بیش از ۱۲۰ چشمه آب معدنی در آذربایجان شرقی واقع شده که علاوه بر خاصیت های آب درمانی می تواند با کاهش دمای اخیر کشورمان، مسافرت نوروزی گردشگران را دلچسب کند.

با توجه به قرارگیری اکثر چشمه های معدنی آذربایجان شرقی در دامان طبیعت و وجود اراضی ملی و طبیعی فراوان در این مناطق، گردشگران نوروزی می توانند با سفر به این شهرستان ها از چند جاذبه گردشگری به صورت همزمان استفاده کنند.

به این ترتیب، در ادامه این مطلب نگاهی خواهیم داشت به جذاب ترین و معروفترین چشمه های آبگرم و معدنی استان آذربایجان شرقی و معرفی اجمالی آن ها…

آبگرم متعلق؛ در دل ارسباران، مهد زیبایی و آرامش

آبگرم متعلق دردامنه های جنوبی کوه قره داغ شهرستان کلیبر واقع شده و این دامنه ها پوشیده از جنگل ، بیشه زار ومراتع سرسبز است که از دیربازبه عنوان ییلاق تابستانی ایلات و عشایر دشت مغان شناخته شده است.

این ویژگی ها حاکی از آن است که این منطقه ازنظر پوشش گیاهی بسیارغنی است. همچنین آب وهوای معتدل وکوهستانی منطقه در تابستان این امکان را فراهم آورده که منطقه بعنوان یک منطقه ییلاقی مورد استفاده قرار گیرد. به عبارت دیگر شرایط مناسب خاک ، اقلیم و آب و هوا از بارزترین شاخصه های طبیعی این منطقه بشمار می رود .

طبیعی است چنین خصوصیاتی می تواند گردشگران بیشماری را بخصوص در فصول بهار وتابستان جذب این منطقه نماید.

از همین روست که مسیرهای دسترسی به منطقه متعلق چه از مسیر تبریز – اهر – هوراند – متعلق وجه از مسیر اهر – کلیبر – خدافرین مسیر تبریز – پارس آباد – مغان –اصلاندوزواردبیل – گرمی – قره آغاج – پل آزادگان به ویژه درفصول بهار وتابستان نمایشگاهی از جلوه های طبیعی را عرضه می کند وهمین ویژگی های طبیعی سالانه هزاران گردشگر را به سمت خود می کشاند.

Untitled design(2)

چشمه آبگرم کندوان؛ با یک تیر دو نشان بزنید

کندوان روستایی تاریخی و کم نظیر است که در فاصله ۲۲ کیلومتری جنوب اسکو در میان دره ای باصفا و کنار رودخانه پرآبی به همین نام واقع شده است. فاصله روستای کندوان تا تبریز ۶۲ کیلومتر است. این روستا چشمه آب معدنی مهمی، به همین نام، دارد که بسیار مشهور است.

چشمه آب معدنی کندوان بعد از خروج از زمین در منبعی جمع می شود و مورد استفاده قرار می گیرد. آب چشمه خوارکی است و در درمان بیماری های کلیوی نقش بسزایی دارد. به همین منظور بیماران کلیوی از دور و نزدیک برای درمان و استفاده از آب چشمه، یا به خود روستا مراجعه می کنند و یا آب چشمه را از فروشندگان آن در شهر تبریز می خرند.

گردشگرانی که راهی کندوان می شوند، این امکان را دارا هستند تا هم از خانه های سنگی فوق العاده جذاب این روستا دیدن کنند و هم از چشمه آب معدنی آن که شهرتی جهانی دارد استفاده لازم را ببرند.

Untitled design(2)

مجتمع آبگرم بستان آباد؛ تاریخی و مشهور

مجتمع آبگرم معدنی بستان آباد که در محل قدیمی آن که تا نیم قرن پیش گنبدی از آجر و سنگ ایجاد شده ونسبت آن را به میرزا نائب السلطنه فرزند فتحعلی شاه که در اوقات اقامت در عمارت چمن اوجان از آن به عنوان حمام استفاده می کرده است، می دهند احداث گردیده و در طول سال پذیرای میلیون ها مسافر و گردشگر داخلی و خارجی می باشد.

بستان آباد چشمه های ابگرم معروفی دیگری از جمله گوزسوی و قوتورسوی نیز دارد که از جاذبه های گردشگری و زیبای این شهرستان است .

Untitled-design2-5-600x600

همانگونه که در ابتدای مطلب ذکر شد، اکثر شهر های استان آذربایجان شرقی دارای چشمه های آب گرم طبیعی و معدنی می باشند که گردشگران می توانند با حضور در آن ها از امکانات موجود نهایت استفاده را ببرند. با این حال سه چشمه طبیعی که از آن ها نام برده شد، یعنی چشمه آبگرم بستان آباد، متعلق و نیز چشمه آب معدنی کندوان از شهرت بیشتر و امکانات کامل تری نسبت به سایر نقاط برخوردار هستند که گردشگران می توانند در آرامش کامل از این جاذبه ها لذت ببرند.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :