آذربایجان گوهریست در شمال غرب ایران که می توان از کوه گرفته تا دشت و صحرا و جنگل، دریاچه و تپه، عمارت ها و قلعه های باشکوه، پل ها، مساجد، کلیساها و دره و چشمه و … را در آن یکجا یافت. جاذبه هایی که آذربایجان دارد، تلفیقی است از طبیعت، تاریخ، فرهنگ و تمدن که دست در دست هم چشمان هر بیننده ای را خیره و روح او را نوازش می دهند. در این سری از مطالب، تلاش خواهیم کرد تا نگاهی اجمالی داشته باشیم به بخش های مختلفی از جاذبه های گردشگری آستان آذربایجان شرقی و معرفی آن ها…

تبریزمن، سرویس گردشگری: استان آذربایجان شرقی در دل خود آبشارها و سد های بسیار زیبایی را جای داده که می تواند مقصد بسیار ایده آلی برای گردشگران داخلی و خارجی باشد.

وجود رود مرزی ارس و نیز دریاچه ارومیه که هنوز بخش هایی از آن ها خشک نشده اند نیز مناظر دلربایی را ایجاد کرده اند که همراه با امکانات موجود در برخی از این مناطق، می توان روزهای خوبی را با انجام دادن تفریح های آبی گذراند و لذت برد. در ادامه نگاهی خواهیم داشت به چندی از معروف ترین و پرطرفدارترین جاذبه های گردشگری آبی استان آذربایجان شرقی:

قوریگل؛ مناظر زیبا در کنار گونه های جانوری مختلف

تالاب بسیار زیبای قوری گل یا تالاب خشک از جاذبه های گردشگری آذربایجان شرقی است که در ۱۵ کیلومتری شهر با صفای بستان آباد قرار دارد از زیبا ترین جاذبه های استان آذربایجان شرقی به حساب می آید. وجود پرندگان آبزی باعث علاقه مردم به این تالاب زیبا شده است.

از آنجا که اطراف آن کوه های بسیار بلند و برف گیر وجود دارد ، آب این تالاب تامین می شود البته از آب باران و برف و رود های جاری و چشمه های زیادی که در کف این تالاب جریان دارد که این تالاب را آبیاری می کند.

این منطقه دارای گونه های جانوری بسیار زیاد است و جز مناطق شکار ممنوع بین المللی محسوب می شود. منطقه ای است که از نظر زیست محیطی دارای اهمیت بسیار فراوانی است.

تالاب قوری گل دارای آب شیرین است و گردشگران با شنا در این تالاب می توانند از آب گوارای آن نیز بنوشند.

این منطقه دارای چشم اندازی بسار عالی است و وجود پرندگان آبزی و دسترسی به مراکز شهری باعث علاقه مردم به این تالاب زیبا شده است. طبق نظر گردشگران می توان بهترین اوقات فراغت خود را در این تالاب سپری کرد و از آنجا لذت برد.

این منطقه دارای پستاندارانی مانند : جزبیل و موش کشتزار بیابان و… است و حیواناتی مانند گرگ و روباه ،سمور سنگی در این تالاب خود نمایی می کنند. در تالاب قوری گل ۹۲ گونه پرنده نیز وجود دارد که از زیبا ترین این پرندگان اردک سر سفید ، اردک مرمری ، اردک بلوطی می توان اشاره کرد.

خزندگان بسیار زیادی در این تالاب زیبا به چشم می خورند مانند : مارهای چلیپر ، پلنگی ، گرزه مار و پلنگی ، و مارمولک های بزرگ در این تالاب وجود دارند. بیش از ۲۸۰ گونه گیاهی نیز در این منطقه شناسایی شده و می توان از آنها دیدن کرد.

Untitled design(2)

آبشار آسیاب خرابه؛ خرابه ای رویایی!

آسیاب خرابه ( خارا با دییرمان ) یکی از زیباترین مناطق دیدنی آذربایجان شرقی است. این آبشار به علت وجود ویرانه های یک آسیاب آبی به آسیاب خرابه معروف است. برای رسیدن به این مکان بسیار دل انگیز باید از جاده مرند – جلفا به مهدی شهر ( علمدار- کرگر ) وارد شد و با عبور از یک جاده خاکی در نوار مرزی ایران و جمهوری آذربایجان و گذشتن از یک جاده فرعی ، به دره ای با صفا رسید که محل آسیاب خرابه است.

از تبریز تا جاده فرعی جلفا به علمدار ۱۰۶ کیلومتر است. از علمدار تا آسیاب خرابه ۲۷ کیلومتر راه خاکی است.

این منطقه چشمه ای دارد که آب آن از کوه کیامکی تامین می شود. در مظهر چشمه، درختان انجیر روییده اند، آب پس از تبدیل به آبشاری بسیار زیبا، ته دره به یک رشته جویبار می پیوندد و به سوی شمال دره جریان می یابد. در سمت راست ته دره آبشارهای فراوانی به وجود آمده است. تمام سطح دیواره ها پوشیده از خزه و گیاهان آبزی است.

صدها آبشار کوچک و بزرگ و صدای یکنواخت ریزش آب، چشم انداز بدیع و هوای خنک، از جاذبه های دلپذیر آن است. ارتفاع آبشار اصلی آسیاب خرابه حدود ۱۰ متر و مساحت محوطه آن ۲۰۰ مترمربع است.

Untitled design(2)

سدعلویان؛ با یک تیر چند نشان بزنید

سد علویان مراغه بر روی رودخانه صوفی چای مراغه که یکی از مکانهای سیاحتی برای گردشگران می باشد احداث شده است.

دریاچه این سد به دلیل دارا بودن محوطه ای بسیار بی نظیر و زیبا هموراه مورد توجه شهروندان مراغه ای میهمانان و گردشگران داخلی و خارجی می باشد.

مسیر سد از شهر مراغه تا دریاچه از میان باغهای زیبای طبیعت شمال غرب شهر می گذرد. همچنین پادگان ایلخی مراغه که دومین مرکز پرورش اسب اصیل در کشور است با دارا بودن پیست اسب سواری در حاشیه جاده دسترسی این سد مورد توجه عموم گردشگران و ورزشکاران می باشد.

لازم به ذکر است سد مراغه بزرگترین سد خاکی شمالغرب کشور با هسته رسی است.

Untitled design(2)

رود ارس و حاشیه؛ پرخروش و قدرتمند اما زیبا

این رود مهم ترین و پرآب ترین رودخانه شمالی آذربایجان شرقی است. رودخانه ارس از کوه بینگول داغ (هزار برکه) واقع در حوالی سرچشمه فرات در ترکیه سرچشمه گرفته و به سوی خاور روان می شود و در نهایت به دریای خزر می ریزد. درازای بخش مرزی این رود ۴۷۵ کیلومتر و درازای سر تا سری رودخانه حدود ۹۱۰ کیلومتراست. رود ارس از شهرستان های ماکو، اهر، مرند و گرمی در استان های آذربایجان شرقی و غربی و اردبیل عبور می کند. ارس یک رود دایمی و رودخانه مرزی ایران و جمهوری آذربایجان و ارمنستان می باشد.

بستر رودخانه ارس دارای شیب زیادی بوده که آب با سرعت درآن جریان دارد و مثل رودهای دیگر نمی توان بر روی آن قایقرانی کرد ولی اگر قایق موتور دار باشد می توان از آن استفاده نمود.

سواحل رود ارس از توانمندی بالایی برای جذب گردشگر برخوردار بوده و از این روست که شاهد حضور چشمگیر گردشگران علاقمند به طبیعت گردی در این منطقه هستیم.

سواحل ارس با دارا بودن جاذبه های طبیعی و اقلیم معتدل کوهستانی، در تمام فصول سال می تواند جاذب گردشگران باشد. روی رودخانه نیز سه سد بزرگ احداث شده که در طول سال علاوه بر تلطیف هوای منطقه، به سرسبزی و شادابی منطقه هم کمک شایان توجهی می کند و خود نیز از زیبایی های بی نظیر و تنوع گیاهی و جانواری فوق العاده بالایی برخوردار هستند.

Untitled design(2)


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :