در ایام تعطیلات نوروز سال ۹۵، با مصاحبه های نوروزی «تبریزمن» همراه شوید…

تبریزمن، سرویس سیاسی: محمدصادق پورمهدی، معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی در گفتگوی اختصاصی با “تبریزمن” در خصوص مسائل و ابعاد مختلف انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری سال ۲۰۱۸ کشورهای اسلامی اظهار نظر کرد.

در ادامه همراه شوید با گفتگوی جالب و خواندنی تبریزمن با این مسئول بلندپایه استان آذربایجان شرقی…

nejati (2 of 12)

تبریزمن: زیرساخت های شهر تبریز برای میزبانی از گردشگرانی که سال ۲۰۱۸ وارد تبریز خواهند شد را چگونه می بینید؟

از ایران دو شهر برای کسب عنوان پایتخت گردشگری کشورهای جهان اسلام کاندیدا شده بودند که یکی ما بودیم و با کار کارشناسی که از یک سال پیش انجام دادیم، موفق شدیم این میزبانی را بدست آوریم.

از قبل مقدمات را آماده کرده بودیم و در شورای سیاست گذاری این مسئله نیز یکی از مسائل، تامین زیرساخت ها بوده است.

زیر ساخت های حمل و نقل، اقامت، پذیرایی و سایر بحث های خدماتی؛ کمیته های مختلفی تشکیل و کارها در حال انجام است، به عنوان نمونه یک مسابقه برای طراحی لوگوی مناسب برای تبریز۲۰۱۸ برگزار کردیم که بیش از ۵۰۰ طرح برای ما ارسال شدند و همگی بسیار زیبا و با ذوق طراحی شده اند.

بر اساس داده های اولیه پیش بینی ما اینست که نزدیک به ۱٫۵ میلیون گردشگر در سال ۲۰۱۸ به تبریز خواهند آمد و ما نیز باید برای این تعداد مسافر خارجی باید سیستم هایی را مهیا کنیم تا برای پذیرش، حمل و نقل و آسایش این گردشگران دچار مشکل نشویم.

نکته دیگر اینکه ما در این موضوع فقط تبریز را نمی بینیم بلکه برای سایر نقاط استان نیز برنامه داریم اما تبریز را محور موضوع می دانیم.

در حال حاضر اصلی ترین مشکل ما، مشکل اقامت است و به همین دلیل در مدت اخیر مجوز ساخت چندین هتل را صادر کردیم به شرط اینکه تا سال ۲۰۱۸ ساختشان به پایان برسد. سیاست ما نیز به گونه ایست که از سرمایه گذاری ها و اقدامات در این زمینه حمایت کنیم تا انشالله تا آن زمان به میزان کافی ظرفیت ایجاد کنیم، البته این پیشرفت و افزایش مراکز اقامتی باید پایدار باشد اما در حال حاضر هدف ما تا سال ۲۰۱۸ تنظیم شده است.

nejati (5 of 12)

تبریزمن: چه امکاناتی برای میزبانی هرچه بهتر از گردشگران لازم است؟

به نظر من باید بیش از بعد سخت افزاری، به بعد نرم افزاری فکر کنیم، هتل ها، پایانه ها و تمامی ابزار های سخت افزاری را به لطف خدا تا سال ۲۰۱۸ فراهم خواهیم کرد اما موضوع اصلی فراهم کردن بعد فرهنگی و آموزش رفتار و پذیرایی مناسب از گردشگران می باشد. باید در این حوزه ها بیشتر کار کنیم چون تا بحال چنین آموزش هایی داده نشده است.

برای رسیدن به این هدف نیز کمیته ای تشکیل دادیم تا برنامه ریزی های لازم صورت پذیرد. مردم ما مردم میهمان نوازی هستند اما چون فرهنگ توریست های خارجی متفاوت از فرهنگ ماست، این میهمان نوازی ممکن است جواب معکوس بدهد. لازم است تا رفتار ما با گردشگران داخلی و خارجی طوری باشد که از شهر و کشور ما زده نشوند و باز هم به اینجا با تعداد بیشتری وارد شوند.

تبریزمن: میزبانی از میهمانان نوروزی در چه وضعیتی است؟

ما از سال های گذشته ستاد استقبال از مسافران نوروزی ایجاد کرده ایم که تمام وظایف مسئولین ذیربط در حوزه های مختلف امنیتی، اقامتی، حمل و نقل، انتظامی، استقبال، پذیرایی و نوع عملکرد مراکز تجاری و دیگر موضوعات تعریف شده و برایشان ابلاغ شده است.

مدارس، هتل ها و تمامی مراکز دخیل در امر استقبال از مسافران نوروزی ساماندهی شده اند و تاکید زیادی روی میزبانی با کیفیت از مسافران شده است. در بحث ترافیکی و امداد جاده ای کمیته ایمنی تشکیل داده ایم که امنیت جاده ها و مسافران را با امکاناتی که در اختیار دارند تامین خواهند کرد.

برای حوادث غیرمترقبه نیز آمادگی کامل داریم و بیش از سال های گذشته تلاش کرده ایم و امکانات را فراهم نموده ایم تا انشالله شعار ” نوروزی شاد با سفری ایمن ” تحقق یابد.

nejati (7 of 12)

تبریزمن: پروژه های قطار شهری تبریز، راه آهن میانه و بزرگراه تبریز-اهر در چه مرحله ای می باشند؟

در خصوص مترو اینکه فاز اول این پروژه به اتمام رسیده است و در تلاش هستیم تا نیمه اول شهریور اگر مشکلی خاصی پیش نیاید فاز دوم خط یک مترو که تا میدان ساعت می باشد، به اتمام رسانیم. در حال حاضر اکثر اقدامات انجام شده و پس از ریل گذاری، آماده بهره برداری خواهیم بود.

پروژه راه آهن میانه – تبریز را نیز با وزیر راه و شهرسازی در میان گذاشته ایم که وی تاکید کردند که باید این پروژه با سرعت بیشتری تکمیل شود. اهمیت این پروژه برای ما زیاد است و مطمئنا در زمان مناسب به بهره برداری خواهد رسید.

بزرگراه تبریز – اهر نیز علی رغم اینکه دست هایمان را خالی می بینیم، اما در حال پیشبرد پروژه هستیم و تلاش می کنیم تا اواخر سال ۹۵ به پایان برسد.

nejati (9 of 12)

تبریزمن: در سالی که گذشت چه اتفاقات و خاطره های تلخ و شیرینی در حوزه عمرانی تبریز و آذربایجان شرقی داشته اید؟

همین که پروژه ای به پایان رسیده و در خدمت شهروندان و مردم قرار گیرد شیرینی خاصی برای ما  دارد اما برخی مواقع نیز حادثه و مشکلاتی پیش می آید، همکاری اگر در جریان پروژه دچار حادثه شده و خانه نشین شود، برای من بسیار تلخ است.

اما یکی از آرزوهای من افتتاح ترمینال تبریز بود، در سال های ابتدایی دهه ۷۰ این پروژه آغاز شده اما تا چند هفته پیش ناتمام مانده بود که به لطف خدا و تلاش مسئولان مربوطه این پروژه بزرگ که گامی در جهت تبریز ۲۰۱۸ است به پایان رسید و تحویل مردم عزیز تبریز شد.

واقعا حق تبریز نبود که ترمینالش در حد چند اتاق بوده و مسافر و کارمندش معلوم نباشد. به تمامی مدیران قبلی و شهردارها هم درخواست می دادیم تا فکری برای ترمینال بکنند اما اقدامی انجام نمی شد، با این حال دکتر نجفی، شهردار فعلی تبریز، روی این موضوع کار کردند و توانستیم با مشارکت هم پروژه را خاتمه دهیم.

من ترمینال های سایر شهرهای ایران را دیده بودم و واقعا ترمینال قبلی در حد مردم تبریز نبود و بسیار خوشحالم که اسفندماه توانستیم با حضور وزیر راه و شهرسازی، ساختمان جدید پایانه بزرگ مسافربری تبریز را افتتاح کنیم. این افتتاح یکی از خاطرات و اتفاقات شیرین برای بنده در سال ۹۴ بود.

خاطره بد هم برایم در سال ۹۴ مربوط به تصادف هایی بود که متاسفانه می شنیدیم که در جاده ها اتفاق می افتد و هم وطنان خود را از دست می دهیم که امیدوارم در نوروز پیش رو و در سال جدید شاهد کاهش آمار تصادفات باشیم.

تبریزمن: سخن پایانی ای دارید؟

همانطور که از اخبار رسانه های مختلف هم می شنویم، با کم شدن قیمت نفت و کمبود درآمد های مختلف دولت، وضعیت بودجه کمی نامناسب است اما تمام تلاش خود را انجام دادیم و توانستیم در سال ۹۴ برخی اقدامات و پروژه ها را پیش ببریم.

به عنوان مثال در موضوع دریاچه ارومیه که همه می گفتند به زودی خشک خواهد شد و از بین می رود، توانستیم میزان آب را تثبیت کنیم و با وجود کم شدن ۳۰ درصدی بارش ها نسبت به سال گذشته، مانع از پس روی آب دریاچه شویم.

nejati (10 of 12)

واقعیت اینست که در حال حاضر جوانان ما نیاز به شغل و منابع مالی دارند. در غیراینصورت با فقر مواجه خواهیم شد و همین فقر باعث می شود تا از نظر فرهنگی دچار مشکل شده و با بسیاری از مشکلات اجتماعی مواجه شویم. به همین دلیل تمامی مدیران باید دست به دست هم داده و در سال جدید برای این جوانان اشتغال ایجاد کنند و مشکلی از مشکلات جامعه را حل کنند.

ما تلاش خود را انجام خواهیم داد تا هر کاری از دستمان بر می آید انجام دهیم و به پیشرفت پروژه ها کمک کنیم. نمی توانیم معجزه کنیم اما هر چه در توان داریم انجام خواهیم داد.

گفتگو از: مهیار قهرمانزاده


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :