مدیر کل بازرسی قاچاق سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان، تعداد بازرسی های انجام شده در ۵ ماه نخست امسال را ۱۲۲ هزار و ۳۵۶ و ارزش ریالی پرونده های تشکیل شده را ۶۸۱ میلیارد ریال در سطح کشور اعلام کرد و گفت: مهمترین کالاهای قاچاق در این مدت شامل تجهیزات پزشکی، لوازم آرایشی و بهداشتی و دخانیات است.

به گزارش تبریزمن، داریوش قاسمی روز یکشنبه در کارگاه آموزشی یک روزه مبارزه با قاچاق کالا در سطح عرضه در سازمان صنعت معدن و تجارت آذربایجان شرقی افزود: قاچاق کالا آثار تخریبی و زیانباری از جهات مختلف اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی بر جامعه می گذارد.

وی اظهار کرد: ایجاد فساد در سیستم اقتصادی، توسعه نفوذ عوامل داخلی و خارجی در سیستم اداری و رشد نرخ بیکاری در کشور از آثار زیانبار قاچاق کالا است.

وی ادامه داد: کاهش اقتدار و درآمد دولت، ایجاد اقتصاد زیرزمینی و مشاغل کاذب، توسعه قانون شکنی، رشد فرهنگ مصرف کالاهای خارجی و از بین بردن هویت ملی و بومی از آثار تخریبی قاچاق کالا در کشور است.

مدیر کل بازرسی قاچاق سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان یادآور شد: از طریق قاچاق، کالاهای غیربهداشتی، غیراستاندارد و غیر ایمنی که فاقد اصالت است به مصرف کنندگان عرضه می شود و باید با عزم جدی جلوی آن گرفته شود.
قاسمی ادامه داد: سازمان های صنعت معدن و تجارت و دستگاه های مرتبط با قاچاق کالا باید در این زمینه تمرکز داشته و این امر جزو الزام های این دستگاه ها قرار گیرد.

وی آشنائی عوامل مبارزه با قاچاق کالا با قوانین و تعریف و تعیین ضوابط و اولویت های قاچاق کالا به منظور برنامه ریزی، هم اندیشی، هم افزایی و همفکری آنان برای برخورد با پدیده قاچاق کالا را از اهداف برگزاری این کارگاه ها در سطح کشور اعلام کرد.

مدیر کل بازرسی قاچاق سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان با بیان اینکه اولین کارگاه آموزشی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در تهران برگزار شده است، یادآوری کرد: مبارزه با قاچاق کالا باید به صورت گشت های مشترک پیگیری شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی نیز در این کارگاه گفت: وظیفه مهم این سازمان برای تحقق اقتصاد مقاومتی مدنظر رهبر معظم انقلاب، مبارزه با قاچاق کالا، فعال سازی ۷ هزار و ۵۰۰ واحد تولیدی استان و بالا بردن سهم صادرات است که در این موارد اقدام های جدی انجام شده است.

حسین نجاتی، با بیان اینکه ما در این استان به مساله قاچاق به صورت جزئی توجه نداریم، افزود: ما به این پدیده به صورت کلان توجه داشته و مبدا قاچاق را مورد هدف قرار داده ایم.

وی بر فرهنگ سازی برای مبارزه با قاچاق کالا در مدارس تاکید کرد و اظهار داشت: استفاده از تولیدات داخلی باید در مدارس فرهنگ سازی شود و دانش آموزان با روند تولید در مراکز تولیدی آشنا شوند.

نجاتی ادامه داد: نقش و اهمیت تولید داخلی در اقتصاد کشور و سهم آن در اشتغالزایی و درآمدزایی را باید به دانش آموزان تبیین و آن ها را با اثرات مخرب و زیانبار قاچاق کالا آشنا کرد.

وی با بیان اینکه هم اکنون بیشتر واحدهای تولیدی استان با ۲۰ تا ۶۰ درصد ظرفیت مشغول فعالیت هستند، گفت: به منظور فعال سازی یک هزار و ۱۳۳ واحد تولیدی راکد و نیمه فعال استان، آن ها در سامانه بهین یاب ثبت نام شده اند تا از تسهیلات بانکی بهره مند شوند.

معاون بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی نیز در این جلسه با بیان اینکه پدیده شوم قاچاق کالا، اشتغال و تولید داخلی را تهدید می کند گفت: آتش زدن و از بین بردن کالاهای قاچاق بهترین راه برای مبارزه با این پدیده و تنبیه قاچاقچیان است.

غلامعلی راستی، محدود بودن انبار کالاهای قاچاق، اطاله وقت و عدم رسیدگی خارج از نوبت به پرونده های قاچاق، نبود خودروی مناسب برای انتقال کالاهای قاچاق به انبارها، نبود اعتبار برای بارگیری و تخلیه کالاها و وجود برخی مقاومت ها در برخورد با قاچاقچیان را از جمله مشکلات موجود در مبارزه با قاچاق کالا اعلام کرد.

در این کارگاه آموزشی که با شرکت مدیران کل و بازرسان سازمان های صنعت معدن و تجارت استان های آذربایجان شرقی و غربی و اردبیل برگزار شد، شرکت کنندگان نظرات خود را در خصوص نحوه مبارزه با قاچاق کالا در سطح عرضه اعلام کردند.

اولین کارگاه آموزشی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سطح عرضه با حضور بازرسان سازمان های صنعت، معدن و تجارت استان های تهران، قم، قزوین، زنجان، سمنان و البرز اوایل شهریور امسال در تهران برگزار شد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :