در ایام تعطیلات نوروز سال ۹۵، با مصاحبه های نوروزی «تبریزمن» همراه شوید…

تبریزمن، سرویس ورزشی: در سال های اخیر ورزش بانوان به خصوص فوتبال و فوتسال، پیشرفت چشمگیری داشته است. همچنین در سال گذشته و امسال تیم فوتسال بانوان شهرداری تبریز در لیگ فوتسال بانوان حضور دارد همین موضوع را بهانه قرارداده و کاپیتان این تیم را به تحریریه تبریزمن دعوت کرده ایم و با وی در این خصوص گفتگویی جذاب داشته ایم. در ادامه مشروح کامل این گفتگو را می خوانید:

تبریزمن: لطفا بیوگرافی و  سوابق ورزشی که دارید را برای مخاطبان بگویید.

فرناز جنانی هستم ، کارشناس ارشد فیزیولوژی ورزش و از وقتی خودم را میشناسم در حال ورزش کردن هستم و به همین خاطر رشته ی لیسانسم که فیزیک اتمی مولکولی بود را به فیزیولوژی ورزشی تغییر دادم.

ورزش را ابتدا با هندبال شروع کردم و در لیگ یک و لیگ برتر بازی کردم و ۲ بار مقام دومی لیگ یک هندبال و سابقه ۷ یا ۸ سال بازی در لیگ برتر را دارم.

و در فوتسال نیز سابقه ۲ بار قهرمانی فوتسال دانشجویان ایران ، یک مقام سوم و دو بار عنوان بهترین گلزن و یک سال عنوان تکنیکی ترین بازیکن مسابقات دانشجویی ایران را دارا میباشم.

nejati (2 of 14)

تبریزمن: شما به عنوان یکی از باتجربه ترین بانوان ورزشکار استان ، وضعیت ورزش بانوان در سال های اخیر را چطور ارزیابی می کنید ؟

در سال های نه چندان دور ما در تبریز دو یا سه سالن بیشتر نداشتیم اما الان شکر خدا به همت شهرداری در هر محله ای یک سالن هست و این باعث افزایش حجم ورزش در سطح شهر می شود ، در واقع نسبت به گذشته امکانات بهتر شده اند ولی تا زمانیکه حمایت نباشد مشکل وجود خواهد داشت علی الخصوص در ورزش بانوان ما مشکل اسپانسر و حمایت داریم.

تبریزمن: درباره وضعیت فوتسال بانوان در استان توضیح دهید ؟

الان در سطح استان ۲ تیم لیگ برتری داریم که این خیلی خوب است ، اما ای کاش در حدی که بازیکنان و مربیان زحمت می کشند چند نفری هم پیدا می شدند و قدر این زحمات را می دانستند و حمایت می کردند ، البته ناگفته نماند که حداقل باشگاه شهرداری از اول تنها باشگاهی بود که حامی ورزش بانوان است و جا دارد از این بابت واقعا از مسئولین باشگاه تشکر کنم اما این حمایت هم فقط در حد تیم داری هست و حتی ریالی هم به بازیکن تعلق نمیگیرد.

تبریزمن: وقتی اسم لیگ ، لیگ برتر هست انتظار این هست که تیم داری هم حرفه ای باشد و بازیکن در ازای بازی کردن پول بگیرد ، آیا در ورزش بانوان ، ورزشکاران میتوانند درآمدی از بازی کردند در سوپرلیگ داشته باشند ؟

بازیکنان اکثر تیم های لیگ برتری پول میگیرند و بازی میکنند ، فکر میکنم فقط ما و یکی دو تا تیم باشیم که قرارداد مالی نداریم ، حتی لیگ یک هم چند سالی هست که قرارداد مالی بسته میشود نمیدانم چرا تبریز در این یک مورد نمیخواهد که جز آخرین ها باشد چه برسد به اولین ها !

nejati (14 of 14)

تبریزمن: درباره وضعیت کلی تیم فوتسال بانوان شهرداری نیز توضیح دهید ؟

امسال چون اولین سالی بود که در لیگ برتر بازی میکردیم فقط تمرکزمان روی این بود که خودمان را در لیگ حفظ کنیم به همین دلیل نتایج خوبی نگرفتیم اما امیدوارم حداقل بتوانیم در این چند بازی باقی مانده نهایت سعی مان را بکنیم تا نتایج بگیریم و وضعیت مان در جدول بهتر شود ، البته لازم به ذکر است که اکثر بچه های تیم ما نوجوان و بی تجربه هستند.

تبریزمن: نظرتان در باره رسانه های استان اینکه آیا تاکنون حمایت هایی از طریق رسانه ها از ورزش بانوان انجام میشود و اخبار مسابقات ورزش بانوان پوشش داده میشوند؟

در تبریز که سخت میشود از اینطور حمایت ها دید !!!

تبریزمن: در مقایسه با ورزش آقایان چه حمایت هایی از ورزش بانوان انجام میشود و به طور کلی ورزش کردن در ایران برای آقایان دشوار تر است یا بانوان ؟

در ایران ورزش برای خانم ها خیلی سخت تر هست، چه مجرد چه متاهل ، مجرد که باشند باید به پدر و برادرشان جواب پس بدهند و متاهل که باشند مجبورند به همسرشان جواب بدهند ولی اگر قرار داد مالی مطرح باشد تا حدی میشود این مشکلات را حل کرد ، حداقل دختر ها پول ایاب ذهاب را از جیب خودشان خرج میکنند و سربار خانواده نیستند ، همچنین مربی هم راحت تر میتواند بازیکنان را به سر تمرین بیاورد.

جالب تر این است که این مشکلات به چشم کسی نمی آید و همه نتایج را میبینند و وقتی نتایج خوب نیست سریعا به یک منتقد حرفه ای تبدیل میشوند و از خودشان مشکل به وجود می آورند اما حیف نمیخواند که حداقل خودشان اولین نفری باشند که گره ها را باز کنند و مشکلات را حل کنند.

تبریزمن: چه صحبتی با مسئولین باشگاه های تراکتورسازی و گسترش فولاد پیرامون حمایت از ورزش بانوان دارید؟

متأسفانه از لحاظ امکانات تفاوت بسیار زیادی با سایر تیم های لیگ داریم. فکر کنم باشگاه های تراکتورسازی و گسترش فولاد توانایی بسیار زیادی برای حمایت از ورزش بانوان دارند. تیم داری در بخش بانوان هزینه خیلی زیادی ندارد، شاید یک دهم قرارداد یکی از بازیکنانشان را برای تیم بانوان خرج کنند، یک فصل تیم داری می کنند. شاید مسئولین باشگاه های استان و مدیران کارخانه ها به ورزش بانوان اهمیت نمی دهند.

از مسئولان باشگاه های تراکتورسازی و گسترش فولاد می خواهم در صورت امکان برای دوره های بعد در هر رشته ای که توانایی دارند از بانوان حمایت کنند.

nejati (1 of 14)

تبریزمن:  صحبت های پایانی :

در ابتدا از مادر عزیز تشکر میکنم چرا که هم مادر بودند و هم پدر، صبور بودند و رفت و آمد های هفتگی من را تحمل میکردند ، از مربی و استاد عزیزم خانم منافی که همیشه بدون ذره ای چشم داشت جز زحمت کش ترین های ورزش استان بوده و هستند تشکر میکنم و از آقای سهرابی مدیر عامل باشگاه شهرداری تبریز که همواره حامی ما بودند و هستند تشکر میکنم ، هر چند کم اما تنها باشگاهی هستند که از ورزش بانوان در سطح استان حمایت میکنند.

و در آخر هم از شما ممنونم که این وقت را در اختیار من و دیگر بانوان ورزشکار قرار میدهید که حداقل درد و دل هایمان را به گوش مسئولان برسانیم بلکه فرجی حاصل بشود.

تبریزمن: در مورد کلمات زیر اولین چیزی که به ذهنتان می رسد بگویید:

تبریز: بهترین شهر ایران

فوتسال: عشق و علاقه

فوتبال: علاقه زیادی ندارم ولی نگاه می کنم

تراکتور: تیم مورد علاقه

* گفتگو از نوید هوشمند


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :