رئیس کل دادگستری آذربایجان شرقی گفت: سال گذشته ۷۰۰ هزار پرونده در محاکم قضایی استان بررسی و به صدور حکم منجر شد.

به گزارش تبریزمن، حجت الاسلام حکمت علی مظفری در مراسم بهره برداری از ساختمان اداری شورای حل اختلاف هادیشهر از توابع جلفا، اظهارکرد: دستگاه قضایی استان در جهت اعتماد سازی مردم و اجرای عدالت اسلامی با کمک و همراهی شوراهای حل اختلاف، درصدد بهبود کمی و کیفی خدمات قضایی است.

وی با اشاره به نقش محوری شوراهای حل اختلاف در رسیدگی به موقع به پرونده های قضایی، از کاهش مراجعه مردم به دادگستری به واسطه توسعه شوراهای حل اختلاف خبر داد.

حجت الاسلام مظفری به برنامه های دادگستری استان در پیشگیری از وقوع جرم و کاهش آن اشاره و اجرای ۵۶ برنامه پیشگیرانه در سال جاری در سطح استان برای کاهش جرم را گامی موثر در این زمینه بیان کرد.

وی بر ضرورت ارتقای آگاهی مردم از مسایل حقوقی تاکید و آن را در کاهش جرم مهم دانست و نبود اطلاعات کافی مردم از مسایل حقوقی را معضل بزرگی برای دستگاه قضایی عنوان کرد.
رئیس کل دادگستری آذربایجان شرقی همچنین به موضوع چک های برگشتی اشاره کرد و گفت: متاسفانه احساس مسئولیت نکردن بانک ها در ارایه چک های بدون پشتوانه مالی به مشتریان، افزایش کلاهبرداری و رشد پرونده های قضایی را به دنبال داشته است.

حجت الاسلام مظفری اظهارکرد: در صورت همکاری بانک ها با دستگاه قضایی و اعمال برخی محدودیت ها در قانون چک، نه تنها اعتماد مردم در فضای کسب و کار رونق می گیرد بلکه حجم بالایی از جرم و کلاهبرداری در جامعه ریش کن خواهد شد.

وی همچنین الزام مردم به استفاده از دفاتر ثبت اسناد برای انجام معاملات به منظور کاهش مراجعه به دادگستری با سالم سازی معامله ها را مورد تاکید قرار داد.

رئیس دادگستری شهرستان جلفا نیز با ارایه گزارشی از پرونده های وارده به دستگاه قضایی شهرستان از همکاری و تلاش های شوراهای حل اختلاف تشکر کرد.

جلیل افلاکی اظهار کرد: در دو شورای حل اختلاف فعال شهرستان بیش از یکهزار و ۱۰۰ فقره پرونده در ۶ ماهه نخست سال جاری رسیدگی شده که حدود ۲۵ درصد از پرونده های وارده به دادگستری را کاهش داد.

وی در زمینه ساختمان جدید شورای حل اختلاف هادیشهر نیز گفت: این ساختمان در مساحت ۳۶۵ متر مربع با زیربنای ۲۰۰ متر مربع با اعتباری افزون بر ۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال در مدت ۳۰ ماه احداث شده است.

رئیس کل دادگستری آذربایجان شرقی در سفری یکروزه به شهرستان جلفا در کنار افتتاح ساختمان اداری شورای حل اختلاف هادیشهر، به همراه فرماندار جلفا و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس از پل چوبی( مرز ایران و نخجوان) و پایانه مرزی جلفا و گمرک مستقر در این پایانه بازدید و در جریان نحوه خدمات رسانی در این مبادی قرار گرفت.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :