در ایام تعطیلات نوروز سال ۹۵، با مصاحبه های نوروزی «تبریزمن» همراه شوید…

تبریزمن، سرویس ورزشی: مهدی کریمیان بازیکن سابق تراکتورسازی، متولد ۶ شهریور ۱۳۵۹ در بوشهر است، وی کارشناس ارشد مدیریت و از جمله فوتبالیست های تحصیلکرده لیگ برتر فوتبال می باشد.  مهدی فوتبال پایه خود را در  جوانان شاهین بوشهر گذرانده و به بزرگسالان ذوب آهن اصفهان رفته و در ۲ فصل برای این تیم در ۳۰ بازی دو گل به ثمر رسانده اما اکثر ما مهدی کریمیان را بازی های درخشانش در برق شیراز به یاد می آوریم جایی که مهدی کریمیان در آن موقع به عنوان یک ستاره ظهور کرد و مشتریان زیادی پیدا کرد.

   mehdi-karimain-13880

او در سه فصل حضورش در برق شیراز در ۸۵ بازی ۱۴ گل به ثمر رساند و به تیم متمول سپاهان اصفهان رفت و به یکی از مهره های ثابت این تیم تبدیل شد و در ۳ فصل حضورش در سپاهان ۳ بار با این تیم فاتح لیگ برتر شد.بعد از آن راهی تراکتورسازی شد و در دو فصل حضورش در ۴۰ بازی ۳ گل به ثمر رساند و همراه ترکتور قهرمان جام حذفی ایران شد.

وی در تاریخ ۱۲ مرداد سال ۹۲ به علت تصادف هنگام رانندگی به کما رفته و  خبر مرگ وی بر زبان ها افتاد ولی این خبر تکذیب شد و بعدها به بهبودی دست یافت. کریمیان که بازیکن مورد علاقه امیر قلعه نویی نیز هست فصل پیش به استقلال تهران پیوست و در ۹ بازی برای استقلال ۱ گل به ثمر رساند. وی با توجه به خدمت سربازی از ادامه همراهی استقلال بازماند بعد از آن مدتی برای از دست ندادن آمادگی خود با تیم فجرسپاسی در شیراز تمرین میکرد.تا اعلام شد مهدی کریمیان در این فصل در فجرسپاسی حضور خواهد داشت.

چه شد که از تیم تراکتورسازی جدا شدید؟

متأسفانه تراکتوری‌ها شرایط فوتبالی‌ام را به گونه ای رقم زدند تا سر از استقلال درآوردم. خیلی دوست داشتم در لیگ چهاردهم هم پیراهن تراکتور را بپوشم اما از تماس تبریزی‌ها خبری نشد. با اینکه حدود ۳۰، ۴۰ روز قبل از تیم استقلال پیشنهاد داشتم اما این موضوع را رسانه‌ای نکردم تا متهم به بازارگرمی نشوم و شخصا با آقای آذرنیا تماس گرفتم که جواب دادند یکی، دو روز دیگر به من زنگ می‌زنند. بعد از چند روز دوباره زنگ زدم و هیچ خبری نشد تا اینکه قول و قرارهایم را با مسئولان باشگاه استقلال و شخص آقای قلعه‌نوعی گذاشتم و قرارداد داخلی بستم. پس از این بود که آقایان خطیبی و نظمی با من تماس گرفتند که کار از کار گذشته بود و من از آنها عذرخواهی کردم و توضیح دادم که چقدر منتظر تماس‌شان بودم ولی خبری نشد.

n00098089-b

بهترین خاطره شما در تبریز ؟‌

هواپیما از بالا که داشت می آمد شهر را که دیدم خیلی شلوغ بود و مردم که به فرودگاه آمدند به هر حال فکر میکنم که در تاریخ ۴۴ ساله باشگاه جام نبود و این اولین جامی بود که گرفتیم و فکر میکنم که یکی از بهترین روزهای زندگیم را سپری کردم، دیدن این که مردم انقدر خوشحال هستند و بالاترین چیزی که آدم میتواند ببیند همین خوشحالی مردم است و آن لحظه بهترین خاطره من بود ولی در کل روزهای خیلی خوبی را در تبریز داشتم و همیشه هم گفتم که در تبریز روز های خیلی خوبی داشتم.

imagedisplay-6

بدترین خاطره شما در تبریز ؟

خاطره بدی از تبریز ندارم حتی اون اتفاق و تصادفی که پیش آمد را من خاطره بد تلقی نمیکنم به خاطر اینکه همان هم باعث شد که ما یک اتفاق خوب ببینیم و آن هم اینکه آمدن سه چهار هزار نفر داخل بیمارستان برای من اتفاقا خاطره خوبی بود چرا که لطف خدا شامل حال من شد که دوباره برگردم به این زندگی و همیشه گفتم که به خاطر دعاهای این مردم مدیونشان هستم.

تا چه سنی میخواهید فوتبال را ادامه دهید ؟‌

من عاشق فوتبالم و این موضوع را همیشه گفتم، یک زمانی آقای دادکان گفت که فوتبال باید ۵۰ میلیون بشود تا هرکی که عاشق فوتبال هست بازی بکند و هرکس که عاشق فوتبال نیست بازی نکند ولی من الان ۵۰ هزار تومان هم نمیگیرم و دارم فوتبال بازی میکنم ، حالا شاید یکی بگوید که سرباز هستی اما من اگر سرباز هم نبودم و پولی هم در فوتبال نباشد کلا عاشق فوتبالم یعنی برای من فوتبال کسب و کار نیست ، بنابراین تا وقتی که بدنم اجازه بدهد و شرایط خوبی داشته باشم فوتبال بازی میکنم و از فوتبال بازی کردن لذت میبرم.

بعد از اینکه بازنشسته شدید به مربیگری روی خواهید آورد ؟‌

راستش شاید گفتنش جالب باشه ، من زمانی که سن کمی داشتم، فکر کنم آن موقع ده یا دوازده سالم بود، فیلم های دکتر کرامر را میگرفتم و از همان بچگی خیلی علاقه مند بودم ، حتی برخی رده های نوجوانان یا جوانان را خودم تمرین می دادم و از مربیگری خیلی خوشم می آید ولی فضای مناسبی را در ایران برای مربیگری نمیبینم مخصوصا برای مربیان جوان چرا که در لیگ برتر یک سری مربی هستند و همیشه هستند ، این میره اون میاد و باشگاه های کمی به مربیان جوان اعتماد می کنند.

خب آقای منصوریان و گل محمدی جوان هستند ؟‌

ببینید قابلیت هاشون خیلی زیاد بوده که توانستند حضور داشته و خود را وارد این چرخه بکنند و فکر میکنم که اگر یک روزی هم بخواهم مربی بشوم باید از اول شروع بکنم باید تمام مدارج علمی را پشت سر بگذارم ، این موضوع را جایی نگفته بودم، ولی الان به شما برای اولین بار می گویم، من پیشنهاد کمک مربیگری تونی را داشتم. قرار بود سربازیم را به تراکتور بیایم و کمک تونی اولیویرای محبوب و باتجربه باشم. که این می توانست یک تجربه خیلی خوبی هم باشد ولی خب علاقه مند بودم تا جایی که بدنم اجازه می دهد فوتبال بازی کنم، در کل باید بگم که اگر شرایط و فضا خوب باشد دوست دارم که وارد عرصه مربیگری هم بشوم.

1396404_583

بازی های تراکتور را دنبال می کنید ؟‌

بله من بازی های تراکتور را هم دیدم و اکثرا به جز اون بازی هایی که تداخل با بازی های ما داشته را دنبال می کنم.

وضعیت تراکتور را در این فصل چطور دیدید ؟‌

ببینید تراکتور امسال برخلاف سال های گذشته به خصوص سه چهار سال اخیر کلا تغییرات زیادی در اسکلت تیم ایجاد کرده، من الان تیم را که میبینم به جز محمد ایران پوریان هیچ بازیکنی از آن زمان در تیم نیست و این خیلی بده مثلا شما ببینید تیم هایی که خوب بازی میکنند مخصوصا ذوب آهن بازیکنی در این تیم وجود دارد که مثلا ۱۰ سال پیش که من ذوب آهن بودم الان هم در آن تیم هست یا سه چهار نفری که سال ۸۳ یا ۸۴ در ذوب هم بازی من بودند الان هم در همان تیم هستند ، این حفظ کردن اسکلت تیم موضوع مهمی است مثلا تیم هایی مثل سپاهان یا استقلال که باعث کسب قهرمانی های زیادی برای این دو تا تیم شده است .

امسال برای اولین بار تیم تراکتور اسکلت خود را به کل از دست داد ، چه بازیکنانی که جدا شدند و بازیکنانی که وارد این تیم شدند بازیکنان سرباز هستند و این تیم خیلی به زمان نیاز دارد که به آن هماهنگی لازم برسد. ولی با توجه به شرایطی که در تعطیلات نیم فصل پیدا کرده است، احتمال دارد بتواند نتایج را در نیم فصل دوم به نفع خود رقم بزند. تراکتور توانسته بازیکنای خوبی جذب کند و این موضوع قطعا کمک خواهد کرد تا رتبه خود در جدول را بهبود ببخشند.

اگر از تراکتورسازی دوباره پیشنهاد داشته باشید به این تیم برمی گردید؟

همانطور که گفتم اول فصل هم این صحبت ها شد دیگه رفتیم وارد فصل شدیم و منم اومدم شیراز و فجر سپاسی فوتبال بازی کردم. حالا من میگم اگه آن  عزم نباشد نمیشود ، من که خودم به شخصه از زندگی کردن و هم از فوتبال بازی کردن در تبریز لذت بردم، همیشه اینجا را دوست دارم ، چه اول فصل چه نیم فصل ، چه آخر فصل یا هر فصلی که باشد باز هم من دوست دارم در تبریز بازی کنم.

262331_heroa

پس اگر تراکتور پیشنهاد بدهد شما دوست دارید که به تبریز برگردید ؟‌

چرا که نه من همیشه دوست دارم در تبریز بازی کنم ، ببینید من زمانی که در سپاهان در اوج بودم و سه سال پشت سرهم قهرمان شده بودم به تبریز آمدم و زمانی هم که از تراکتور جدا شدم در اوج رفتم، با این تیم قهرمان شده بودم و از این تیم به یک تیم بزرگ رفتم ، ببینید من بازیکنی نبودم که مثل بازیکنایی که اومدن تراکتور احیا شدند نه، یک سری بازیکنان آمدند اینجا وقتی پیشنهاد داشتند گفتند من مشکل خانوادگی دارم و … اما من نه خانواده ام مشکلی داشت برای زندگی در تبریز نه خودم مشکلی داشتم و نه برای احیا شدن به تبریز آمده بودم، من با اقتدار از تیم قهرمان به اینجا آمدم و با اقتدار هم اینجا را علیرغم میل باطنی ام ترک کردم ولی خب متاسفانه شرایطی به وجود آوردند که من از اینجا رفتم ، اما در کل هر موقع از اینجا من را خواستند چه به عنوان مربی چه بازیکن ، تدارکات ، هر کاری میخواهد باشد دوست دارم که در خدمت این تیم باشم.

و صحبت های پایانی و حرف با هواداران

ببینید من اینجا میگویم عاشقانه دوستتون دارم و کاملا این را مطمئن باشید که همیشه به یادتون هستم و به یاد روزهای خوبی که باهم داشتیم ، سکوی تی تی ها ، جایگاه اوز به اوز این ها همیشه در خاطر من هستند و تماشاگرانی که من را کریمیان پیرلو صدا میکردند مطمئن باشند که دوستشان دارم ، فقط این را بدانند که علیرغم میل باطنی ام از تراکتور جدا شدم و نخواستند که من اینجا بمانم و میخواهم هواداران این مضوع را کاملا بدانند که من دوست داشتم اینجا بمانم. و در پایان صبحت های خود می گویم که اگر هواداران پشت‌سر تیم‌شان نباشند تراکتور به یک تیم بی‌سلاح و کم‌خطر تبدیل می‌شود.

اولین چیزی که در مورد کلمات زیر به ذهتان می آید را بگویید:

تبریز‌ : شهر اولین ها

تراکتور : عشق

تونی : پدر

سردار جعفری : مدیر

جمشید نظمی :‌ مرد بحران

هوادار : زندگی

تی تی : آخر هیجان

مهدی کریمیان : مخلص همه هواداران تراکتور

آذربایجان: سر ایران

کوفته تبریزی: خوشمزه


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :