در ایام تعطیلات نوروز سال ۹۵، با مصاحبه های نوروزی «تبریزمن» همراه شوید…

تبریزمن، سرویس شهری: سعید حاجی زاده، خبرنگار و گزارشگر اسبق شبکه سهند و رئیس فعلی کمیسیون فرهنگی شورای شهر تبریز، میهمان تحریریه تبریزمن بود تا در خصوص مسائل مختلف شهر تبریز و عملکرد شورا در حوزه های متفاوت به سوالات خبرنگاران پاسخ دهد.

تبریزمن: خود را به صورت مختصر معرفی کنید:

متولد ۱۳۵۷ در منطقه مارالان تبریز

کارمند صدا و سیما

فارغ التحصیل دبیرستان طالقانی تبریز

کارشناس رشته علوم ارتباطات (روزنامه نگاری)

کارشناس ارشد رشته علوم سیاسی

خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان تهران (۸۰ – ۷۹)

خبرنگار صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی (۹۱ – ۸۱)

گوینده خبر ورزشی بخش آذری زبان شبکه سهند تبریز(۹۱ – ۸۴)

هم اکنون سعید حاجی زاده رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی کلانشهر تبریز است.

تبریزمن: چگونه به وادی خبرنگاری پا گذاشتید:

ورودم به عرصه رسانه و خبر همزمان بود با دوران تحصیل در تهران. سال ۱۳۷۹ پس از گذراندن دوره آموزشی به عضویت باشگاه خبرنگاران جوان تهران درآمده و در سرویس اجتماعی مشغول به کار شدم. پس از پایان تحصیل به زادگاهم تبریز برگشتم و به عنوان رابط خبری باشگاه خبرنگاران جوان در آذربایجان شرقی فعالیت خبری ام را ادامه دادم.

از سال ۸۱ همکاری خود را با معاونت اطلاعات و اخبار صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی آغاز کرده و بعنوان خبرنگار شبکه سهند مشغول به کار شدم.

nejati (17 of 17)

در سال ۸۶ بهترین گزارشگر ورزشی سازمان صدا و سیما در بخش گزارش ویژه خبری انتخاب و موفق به دریافت دیپلم افتخار از پانزدهمین جشنواره تولیدات رادیویی و تلویزیونی مراکز استانها شدم. محتوا و موضوع گزارش برگزیده شده در این جشنواره انتقادی و در خصوص روند کند احداث مجموعه ورزشی تبریز (یادگار امام) بود.

از سال ۸۴ نیز بعنوان گوینده خبر ورزشی بخش آذری زبان شبکه سهند در خدمت همشهریان عزیز و ورزش دوست استان بودم .

تا اینکه در انتخابات سال ۹۲ شورای شهر تبریز شرکت کرده و موفق به جلب اعتماد شهروندان عزیز شدم و هم اکنون به عنوان رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی کلانشهر تبریز در حال فعالیت هستم.

تبریزمن: عملکرد کمیسیون فرهنگی در سال ۹۴ چگونه بود؟

این مسئولیت از نیمه دوم سال گذشته به بنده واگذار شد. در طول سه چهار ماه ابتدائی،  ۱۵ جلسه کاری با حضور و همراهی اعضای محترم کمیسیون تشکیل شد و در حوزه های گردشگری، سلامت، فرنگی هنری و ورزش، بیش از یکصد مصوبه داشتیم، تلاش ما براین بود که تا قبل از تقدیم و بررسی بودجه سال ۹۵، مصوبات کمیسیون فرهنگی را تکمیل کرده و ردیف اعتباری در نظر گرفته شود.

خوشبختانه در روند بررسی و تصویب بودجه هم تصمیمات خوبی گرفته شد. ما علاوه بر پیشنهادات خود شهرداری، حدودا ۴۵ میلیارد تومان برای اجرای مصوبات کمیسیون در بخش های مختلف اعتبار خواسته بودیم که در نهایت با افزایش بودجه توانستیم بخش اعظمی از آنها را اضافه و به تصویب نهایی برسانیم.

از جمله در خصوص تبریز ۲۰۱۸ پنج میلیارد تومان اعتبار درنظر گرفته شد تا در حوزه نرم افزاری برای معرفی تبریز اقداماتی انجام شود. از همه افرادی هم که در این مورد دغدغه و صاحب فکر و ایده هستند تبریز درخواست می کنیم پیشنهادات خود را با کمیسیون فرهنگی درمیان بگذارند.

nejati (6 of 17)

از نظر من ما هنوز نتوانسته ایم تبریز را آنطور که باید بشناسانیم. چه در داخل و چه خارج از کشور. در خارج از کشور که اصلا به عنوان مقصد گردشگری مطرح نیستیم. تلاشمان اینست که علاوه بر اینکه شرایط را برای آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری خود بهبود بخشیده و مهمانپذیر بکنیم، اطلاعات و آگاهی شهروندان عزیز در خصوص اماکن گردشگری و نیز چگونگی راهنمایی گردشگران افزایش یافته و در نهایت تبریز را به عنوان مقصد گردشگری در داخل و خارج از کشور بیشتر مطرح و معرفی کنیم.

یک خبر خوب دیگر اینکه بر اساس مصوبه و پیشنهاد کمیسیون فرهنگی مصوب شد میدان صاحب آباد تبریز احیا شود، دانستن این موضوع خالی از لطف نیست که میدان نقش جهان اصفهان برگرفته  از همین میدان صاحب آباد تبریز است در حالیکه اکنون وضعیت دو اثر تاریخی به هیچ وجه قابل مقایسه نیست. خوشبختانه در تبصره های دائمی لایحه بودجه سال ۹۵ شهرداری تبریز ماده مستقلی در خصوص احیای میدان صاحب آباد تبریز در نظر گرفته شد. البته این مهم با همکاری دستگاههای ذیربط از جمله استانداری و سازمان میراث فرهنگی و بر اساس تفاهم نامه ای که پیشتر امضاء شده خواهد بود و امیدواریم اجرایی شدن آن در بروکراسی اداری گرفتار نشود و هر کدام از دستگاههای مسئول به موقع و با تعامل با یکدیگر وظایف خود را انجام دهند.

nejati (14 of 17)

برای ساماندهی محوطه ربع رشیدی هم که از مصوبات کمیسیون فرهنگی بود ۲۵ میلیارد ریال برای سال ۹۵ در نظر گرفته شد تا این اثر ارزشمند هم حداقل از وضعیت اسفباری که دارد خارج شود.

یکی دیگر از مصوبات خوبمان، ساخت فیلم یا سریالی فاخر در خصوص شهید تجلایی است. رزمندگان لشگر همیشه پیروز عاشورا در طول دوران دفاع مقدس همواره موثر بوده اند و از جمله در جریان فتح سوسنگرد هم شاهکار کردند و در راس آن ها شهید علی تجلایی است که با درخواست صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی و پیشنهاد کمیسیون فرهنگی ساخت این اثر هنری مصوب شد. این کار در خصوص شهید باکری در ارومیه در حال انجام است و امیدواریم ساخت این کار به یکی از کارگردانان متعهد و فعال در عرصه ملی سپرده شود و کار فاخری برای پخش از رسانه ملی تولید شود. برای سال اول نیز مبلغ ۲۵ میلیارد ریال در نظر گرفتیه شده که هر چند مبلغ اندکی است اما به هر حال برای شروع کار خوب است و امیدواریم از کارگردانان مطرح کشوری فعال در حوزه دفاع مقدس استفاده شود.  هرچند خودم کارهای آقای ابراهیم حاتمی کیا را می پسندم و او را بهترین گزینه برای تولید این اثر می دانم.

در حوزه ورزش هم برای امسال مصوبات خوب و مهمی گرفته شد. شما می دانید که تبریز و شهرداری تبریز در کشور اولین نهاد عمومی غیردولتی است که بیشترین حمایت را از ورزش دارد. چه در بعد عمرانی و چه قهرمانی و همگانی. تنها اعتبار سال گذشته سازمان ورزش ۱۶۰ میلیارد ریال بود و این علاوه بر اعتبارات عمرانی ورزشی است. فعالیت ۳۰ تیم در ۲۰ رشته ورزشی حاکی از گستره فعالیت و حمایت شهرداری تبریز از تیم های ورزشی است که این مهم در کل کشور بی سابقه است و جا دارد از آقای سهرابی هم در این خصوص قدردانی شود. ولی از سوی دیگر اداره این کار بسیار سخت بود و بعضا رشته کار از دست خارج می شد. به همین دلیل در کمیسیون فرهنگی تصمیم براین شد تا تعداد تیم ها برای سال ۹۵ تعدیل شده و اداره برخی تیم ها را به خود هیات ها واگذار کنیم و شهرداری تنها بعنوان اسپانسر عمل کند. در این خصوص شیوه نامه ای هم تدوین و اخیرا در شورای سازمان ورزش شهرداری هم تصویب شد که از مفاد این آئین نامه اینست که شرایطی برای تیمها تعیین و تعریف شده که از جمله، مثلا اگر تیم می خواهد در لیگ برتر شرکت کند باید ۸۰درصد بازیکنانش بومی باشد، در دسته یک ۹۰ و در دسته دو قطعا ۱۰۰ درصد تیم باید از نفرات بومی تشکیل شده باشد.

nejati (8 of 17)

حدودا در ۱۰ رشته ورزشی هم که امکان درخشش و قهرمانی در آنها در سطوح کشوری و بین المللی قطعی است تیمها را حفظ خواهیم کرد و سال جاری شهرداری به صورت مستقیم در این رشته ها تیم داری خواهد کرد.

از دیگر تصمیمات مهم حوزه ورزش؛ تعریف ردیف اعتباری ویژه برای حمایت از قهرمانان ورزشی در تبصره های دائمی لایحه بودجه سال ۹۵ شهرداری تبریز بود که در این خصوص هم آئین نامه ای تنظیم و تصویب شده و میزان کمک مالی و جایزه برای حمایت و قدردانی از قهرمانان المپیکی، جهانی، آسیایی و بین المللی به تفکیک مشخص و تعیین شده است و امیدواریم این تصمیم کمیسیون موجب ایجاد انگیزه در ورزشکاران عزیز و کسب افتخارات بیشتر برای تبریز عزیز باشد.

حمایت از تیم محبوب ماشین سازی هم امسال همچنان ادامه خواهد داشت و با توجه به نتایجی هم که این تیم اخیرا کسب کرده امیدواریم آرزوی صعود به لیگ برتر محقق شود و به امید خدا شاهد برگزاری دوباره دربی جذاب ماشین و تراکتور در سال۹۵ باشیم که یکی از آرزوهای خودم می باشد.

 در حوزه سلامت هم تصمیمات خوبی در کمیسیون فرهنگی داشتیم. چرا که معتقدم ما هر چقدر در حوزه عمران شهری فعالیت کنیم اما شهروند سالم نداشته باشیم، تمامی فعالیت هایمان بیهوده است. واقعیت اینست که بسیاری از مشکلاتی که در سطح شهر وجود دارد را می توان با آموزش های شهروندی و فرهنگ سازی حل و فصل کرد اما چون این موضوع زمان بر بوده و عمر مدیریت ها نیز کوتاه است، اکثرا مسئولان علاقه ای برای فعالیت در این خصوص ندارند و بیشتر به فعالیت های عمرانی که آثار فیزیکی آنها ماندگار است تمایل نشان می دهند در صورتیکه به نظر من وقتی ما یک روگذر می سازیم، این طرح عمرانی شاید درصدی از معضل ترافیک را حل کند اما اگر فرهنگ سازی کنیم، قطعا چند برابر آن تاثیر گذار خواهد بود و نتیجه خواهیم گرفت. لذا با این نگاه برای سال ۹۵ برنامه ریزی شد و از جمله در بحث پیشگیری از آسیب های اجتماعی حدود ۱۰ میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته شد. همچنین برای اولین بار در بحثهای مربوط به آموزش سلامت شهروندی و اجرای طرح شناسنامه فرهنگی محلات ردیف مستقل اعتباری در مجموع به ارزش ۲۰ میلیارد ریال اختصتص یافت و امیدواریم با تلاشهای دکتر رحیمی که انصافا در اداره کل سلامت فعالیتهای خوبی هم آغاز کرده اند سال جاری شاهد اتفاقات مهم در این حوزه باشیم.

و اما در حوزه فرهنگ و هنر یکی از اخبار خوب و اتفاقات مهم برای سال ۹۵ اینست که شاهد آغاز عملیات اجرایی احداث سالن اختصاصی برای موسیقی و تئاتر در کلانشهر تبریز خواهیم بود. ما متاسفانه چنین سالن استانداردی در تبریز نداریم و این مهم از دغدغه های اصلی اهالی زحمتکش فرهنگ و هنر تبریز بوده است.  در اینجا هم از اهالی فرهنگ و هنر درخواست می کنم تا در طراحی این سالن مشارکت کرده و ایده های خود را برای لحاظ شدن در پلان و نقشه این طرح عمرانی فرهنگی از طریق انجمن نمایش ارائه کنند.

همچنانکه مستحضرید سینما قدس نیز از پارسال با هزینه ۵۰ میلیارد ریالی شهرداری در حال بازسازی و نوسازی است تا علاوه بر استاندارد شدن، به عنوان یک پردیس سینمایی با گالری ها و سالن های مختلف نمایش بازگشایی شود. از نظر من یکی از اصلی ترین دلایل عدم استقبال از سینماها در کشور و از جمله در تبریز، کیفیت پایین و قدیمی بودن سالن های سینماست. لذا علاوه بر اینکه روند تکمیل بازسازی سینما قدس در سال ۹۵ هم ادامه خواهد داشت، امسال کار بازسازی سینما ۲۹ بهمن هم با اختصاص ۱۰ میلیارد ریال آغاز می شود و امیدواریم با این اقدامات استقبال از هنر هفتم نیز رونق بیشتری پیدا کند.

nejati (7 of 17)

به هر حال مواردی که گفته شد بخشی از تصمیمات کمیسیون فرهنگی برای سال ۹۵ بود و امیدواریم مورد رضایت شهروندان عزیز قرار گیرد.

تبریزمن: در سال ۹۴ یک خاطره تلخ و یک خاطره شیرین؟

حادثه منا در سال ۹۴ بسیار ناراحت کننده بود، سفر حج که شاید آرزوی سالیان سال قربانیان این حادثه بود متاسفانه به کام خانواده های آنان و ملت ایران تلخ شد.

خاطره خوب هم مورد خاصی در خاطرم نیست اما تمام روزهایی که در شهر برنامه یا افتتاحی داشتیم که رضایت شهروندان را به دنبال داشت همواره حس خوبی به من دست می داد. احیاء و بازگشت تیم ماشین سازی به عرصه رقابت نیز بسیار خوشایند بوده است و امیدوارم به لیگ برتر نیز صعود کند.

تبریزمن: برگردیم به بحث تبریز ۲۰۱۸؛ موضوع خاصی که این روزها مطرح شده این سوال را به وجود می آورد که آیا تبریز به عنوان کاندیدا برای انتخاب شدن به عنوان پایتخت در سال ۲۰۱۸ مطرح شده است یا انتخاب قطعی بوده و قبلا انجام شده است؟

خیر، انتخاب قطعی است، در سال ۲۰۱۶ قونیه ترکیه،۲۰۱۷ مدینه عربستان و ۲۰۱۸ نیز تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی انتخاب شده اند. نکته مهمی هم که در این خصوص وجود دارد اینکه ما می توانیم فعالیت مسئولان شهر قونیه و مدینه را در این مدت رصد کرده و از آن ها نه الگوبرداری صرف، بلکه ایده بگیریم. به خصوص از شهر قونیه که از نظر فرهنگی شباهت بسیار زیادی به ما دارد و از برنامه های کمیسیون فرهنگی است که به عنوان خواهر خوانده شهر تبریز هم مطرح شود.

تبریزمن: مسئولیت تبریز ۲۰۱۸ فقط بر دوش شهرداری خواهد بود یا سازمان های دیگر هم فعالیت خواهند داشت؟

محتمل است که دست آخر همه مسئولیت روی دوش شهرداری بی افتد. البته یک ستاد مرکزی تشکیل شده و همه دستگاههای مسئول هم عضو آن هستند اما تا امروز فقط صحبت بوده و اتفاق خاصی نیافتاده است. بر خلاف تصور احتمالی، تا ۲۰۱۸ نیز زمان زیادی باقی نمانده، ما دو تا فرصت ارزشمند نوروز داریم برای تمرین و کسب آمادگی که یکی را گذراندیم و نمی دانم نمره قبولی گرفتیم یا نه. اینگونه نباشد که برخی بگویند در سال ۲۰۱۸ من احتمالا مسئولیتی نخواهم داشت و به همین دلیل برخی اقدامات مقدمه ای را در حال حاضر انجام ندهند.

nejati (1 of 17)

به نظر من مهمترین مشکل ما عدم شناساندن تبریز به عنوان مقصد گردشگری است. ما در خود تبریز هم پتانسیل های گردشگری خودمان را بعضا نمی شناسیم. این آمارهایی که ارائه می شود در خصوص حضور گردشگر در تبریز و از روی تعداد خودروهای عبوری از پلیس راه آمارگیری می شود، اصلا درست نیست، نمی توانیم به تعداد سرنشین خودروهایی که صرفا از کنارگذرهای شمای یا جنوبی تبریز با خودرو عبور می کنند و به سمت مقاصد خود می روند نام گردشگر بگذاریم.

اما به هر حال به نظر خود من بحث تبریز۲۰۱۸ نقطه شروع و بهانه ای است تا پتانسیل های خود را در حوزه گردشگری به همه نشان دهیم. باید بیشترین انرژی خود را روی بحث نرم افزاری متمرکز کنیم. باید جاذبه های گردشگری تبریز را ابتدا به شهروندان خودمان بشناسانیم و روش برخورد با گردشگر و راهنمایی آنها را آموزش دهیم. اینکه در برخی موارد گفته می شد در تبریز آدرس اشتباه می دادند شاید یکی از دلایلش این باشد که برخی شهروندان به درستی مکان مورد پرسش را نمیشناسد.

در مرحله دوم نیز باید در داخل کشور تبلیغات لازم را برای معرفی قابلیت های تبریز انجام دهیم و در درجه سوم می توان با آژانس های مسافری خارجی قرارداد بست تا تبریز را نیز به عنوان مقصد گردشگری در خارج از کشور مطرح کنند. تبریز در کل ایران قطعا بیشترین پتانسیل را در بحث جذب گردشگر دارد.

امیدوارم موضوع تبریز۲۰۱۸ را هر فردی به سمت خود نکشد و دکانی برای خود باز نکند تا بتوانیم با تعامل با همدیگر بحث گردشگری تبریز را متحول کنیم. در ماههای گذشته هم به اندازه کافی در این خصوص صحبت شده و همه می دانند چکار باید انجام دهند و امسال، سال اقدام و عمل است.

تبریزمن: یک مشکل بزرگ که در تبریز وجود دارد، اینست که تبریز تبدیل به یک شهر صنعتی و تجاری شده است. چرا مجتمع های تفریحی که در مشهد وجود دارد، در تبریز نیست، سینماها، سالنهای تئاتر و مراکز فرهنگی که در تهران هستند، در تبریز چرا دیده نمی شود؟

به دلیل ارزش افزوده مراکز تجاری، اکثر سرمایه گذارها در سالهای گذشته رو به چنین ساخت و سازهایی آورده اند اما به هر حال ما نیز حساسیت خاصی داریم تا حداقل بخشی از فضاهای شهری ما به کاربریهای فرهنگی و هنری و ورزشی اختصاص داده شود. متاسفانه دیدگاه ها اکثرا به جهت کسب سود بیشتر، اقتصادی است ولی امروز دیگر تبریز از نظر وجود مراکز تجاری به لبه رسیده است و دیگر لازم نیست شاهد ساخت مراکز جدید تجاری باشیم.

در این خصوص ذکر این نکته خالی از لطف نیست که یکی از اتفاقات خوب هم که در شورای چهارم افتاد این است که نگاه سرمایه گذاری از احداث پروژه های صرفا تجاری، به حوزه های حمل و نقل، ورزشی، فرهنگی و سایر حوزه ها تغییر یافته و این را باید به فال نیک گرفت.

تبریزمن: شما رئیس کمیسیون فرهنگی شهر تبریز هستید، اما شاهد این بوده ایم که اکثرا شورای شهر، به شورای شهرداری تبدیل شده است، آیا در سال ۹۵ شاهد این موضوع خواهیم بود که شما با سازمان های دیگری چون ارشاد و میراث و فرهنگی نیز تعامل داشته باشد؟

این بحثی که مطرح کردید را شخصا تجربه کرده ام.در اوایل کار با مسئولین فرهنگی جلساتی  داشتیم و حتی برخی مسئولان غیر فرهنگی هم دعوت شده اند به صحن شورا، اما نهایت کلام و برآید این جلسات و نشست و برخواستها ختم می شود به شهرداری تبریز. آن هم به خاطر اعتبارات موجود در شهرداری و کمبود بودجه سایر دستگاهها.

هرچند با استقرار مدیریت واحد شهری، شهرداری ها در حوزه های مختلف مسئول هستند، اما تاکنون متاسفانه این مهم عملیاتی نشده. در دو سه سال گذشته هم شهردار تبریز برای حل برخی مشکلات بین بخشی شهروندان و نیز شهرداری، توانسته مدیریت هماهنگ شهری را در تبریز پیاده کند و این رویکرد هم بسیار موثر و مفید بوده است. بنابراین با شرایط موجود باید به این نکته توجه شود که شهرداری، تنها نهاد مسئول در مدیریت شهری نیست و بقیه نهاد ها نیز باید به وظایف ذاتی خود عمل کنند.

تبریزمن: در دوره های گذشته دیده شده که اعضای شورای شهر تبریز معمولا با هم به اختلاف برخورده اند. اما در شورای چهارم علی رغم برخی مسائل در ابتدای کار، شاهد هستیم که اتحاد خاصی در بین اعضا برقرار است. این موضوع را چگونه می بینید و آیا این اتحاد ادامه دار خواهد بود؟

همینطور است. من به عنوان خبرنگار در شوراهای دوم و سوم هم حضور داشتم و شرایط را از نزدیک می دیدم. اما شورای چهارم از سال سوم به بعد شرایط واقعا خوبی دارد. دو سال اول نیز به دلیل افزایش تعداد اعضا از یک سو و از سوی دیگر دسته بندی هایی که ایجاد شده بود، برخی مسائل و حواشی پیش آمد اما هم اکنون شاهد اتحاد مثال زدنی در شورای شهر تبریز هستیم. برآیند و نتایج این اتحاد را نیز در سال ۹۵ خواهیم دید، چون مصوبات ما از جمله لایحه بودجه در آرامش کامل بررسی شد.  در ادامه نیز شورا  ان شاء الله با بحث های منطقی به فعالیت اش ادامه می دهد.

تبریزمن: کاهش تعداد اعضای شورا به ۱۳ نفر را چگونه ارزیابی می کنید؟

اول باید دید که چرا صحبت از کاهش اعضاء به میان آمده است؛ از جمله می گویند به خاطر تخلفاتی که اتفاق افتاده است تعداد را کاهش می دهیم، اما قطعا برای کنترل تخلفات باید در مرحله احراز صلاحیت ها نظارتها افزایش یابد. در هرحال نظر من این است که برای جمعیت ۱ میلیون و هفتصد هزار نفری تبریز شورای ۲۱ نفری رقم زیادی نیست. ولی اگر استدلال ما این است که در جمع محدودتر تصمیم گیری راحت تر است و تشتط آرا کمتر، شاید در اینصورت بحث کاهش اعضا منطقی بنظر برسد.

تبریزمن: به نظر شما در دوره آینده اعضای فعلی بیشتر رای می آورند یا افراد جدید؟

من فکر می کنم افراد جدید زیادی وارد انتخابات خواهند شد. حتی در انتخابات مجلس نیز شاهد بودیم برخی کاندیداها با نوع تبلیغات خاصی که داشتند، مشخص بود هدف اصلی شان انتخابات مجلس نیست بلکه زمینه سازی برای حضور در انتخابات شورای پنجم می باشد. به هر حال فرد تنگ نظری نیستم و معلوم هم نیست که خودم در شورای پنجم ثبت نام کنم یا نه اما حضور و ثبت نام افراد جدید را به فال نیک می گیرم.

تبریزمن: سال گذشته به خاطر رکود در ساخت و ساز درآمد شهرداری ها بسیار کاهش یافته بود، سال آینده را از این نظر چگونه می بینید؟

این موضوع فقط در اختیار مسئولین محلی نیست بلکه به وضعیت و تصمیمات کلان کشور بستگی دارد. سیاست هایی ملی در جهت رونق ساخت و ساز بوده است که شاید مثمرثمر واقع شوند. در شهر تبریز هم از طریق شورا مصوباتی در قالب سیاست های تشویقی داشته ایم که در سال ۹۵ هم ادامه دار خواهد بود. اما این که در کل وضعیت بهبود خواهد یافت یانه، بیشتر بستگی به شرایط کشور خواهد داشت. اما فکر نمی کنم امسال اتفاق قابل توجهی بیافتد.

نامگذاری سال ۹۵ از سوی مقام معظم رهبری هم برای بهبود شرایط معیشتی مردم و زمینه سازی برای بهبود شرایط اقتصادی کشور بوده است و من تصور می کنم که عمدتا در سال۹۶ شرایط بهبود پیدا کند.

nejati (2 of 17)

تبریزمن: مدتی قبل تبلیغات عظیمی در خصوص پروژه آیسان در سطح شهر تبریز مطرح شد و حتی پیش فروش هم انجام گرفت، اما هم اکنون می بینیم که این تبلیغات متوقف شده و کار خاصی انجام نمی شود؟ چه اطلاعاتی در این خصوص دارید؟

این پروژه در شورای سوم تصویب و اجرای آن هم آغاز شد. در اوایل شورای چهارم پرس از پرس و جو از آخرین وضعیت طرح، اعلام کردند که تنها دو تا سه درصد پیشرفت دارد. در ادامه هم سرمایه گذار به جهت اینکه توان مالی لازم را نداشت انصراف داده. در نهایت آخرین خبری که دارم این است که با تدبیر شهردار محترم یکی از بانک ها آمده و بخشی از سهام را خریداری کرده و در حال حاضر پروژه فعال است و امیدوارم تا پایان شورای چهارم بخش هایی از آن افتتاح شود. ولی ذکر این نکته ضروری است که در انتخاب سرمایه گذار باید حساسیت بیشتری نشان داده شود و سرمایه گذاران واقعی شناسایی و بکارگیری شوند.

تبریزمن: سعید حاجی زاده قبل اینکه وارد شورا شود، در صدا و سیما در حوزه خبر فعالیت می کرد، در آن دوران چگونه وقت خودرا می گذراندید؟

می توانم بگویم که هفت، هشت سال کارم فقط و فقط خبرنگاری و گزارشگری و گویندگی خبر بود، تفریح و زندگی ام هم کارم بود و تا زمانیکه مجرد بودم، بیشترین تمرکزم روی کار خبری بود و علاقه بسیار زیادی به این حوزه داشتم.

۵ تا ۶ سال هرشب گویندگی خبر انجام می دادم و انرژی و علاقه خاصی داشتم. اما پس از تاهل نتوانستم به طور کامل وقت بگذارم و اینچنین شد که از آقای ساعی کمک گرفتیم.

آن زمان بعضا گزارش هایی می گرفتم که مردم هنوز هم که هنوزه آن ها را بیاد دارند و معمولا در مراودات روزمره به آنها اشاره می کنند. مخصوصا آن گزارش هایی که باعث باز شدن گرهی از مشکلات شهروندان شده. معمولا پس از پخش گزارش مردم تماس می گرفتند و ضمن بیان حل مسائلشان، تشکر هم می کردند، در آن شرایط واقعا حس خوبی به من دست می داد.

تبریزمن: خیلی ها می گویند غیبت های مقطعی شما باعث شد تا مجتبی ساعی بتواند خودش را نشان دهد. اینگونه است؟

در مقطعی برای من یک مسافرت واجب پیش آمد و جایگزینی هم برای اجرا در بخش خبر ورزشی نداشتیم . نهایتا با معاون وقت خبر که آن موقع آقای رمضانی بود مشکل مطرح شد. البته به هر حال دیر یا زود باید فرد دیگری بعنوان جایگزین می آمد تا به من در کار خبر کمک کند. آقای ساعی نیز تازه وارد صدا و سیما شده بودند و فوتبال را خوب گزارش می کردند. نهایت با مسافرت یک هفته ای بنده جرقه حضور ایشان در معاونت خبر زده شد و در ادامه هم کار را با همکاری هم و بصورت شیفتی ادامه می دادیم تا اینکه وارد شورای شهر شدم.

تبریزمن: کار گزارش که انجام نمی دادید؟

نه، چون در اصل معتقد به کار تخصصی در حوزه خبر هستم و اینکه انجام چند کار در کنار هم موجب می شود نتوانی آنطور که باید وقت بگذاری و باصطلاح در کارت موفق بشی و بدرخشی و بنظرم بعیده بتوان همزمان در چند حوزه تخصص داشت و موفق هم بود.  از طرف دیگر چون هم کار خبرنگاری انجام میدادم و هم گویندگی خبر، فرصت هم  نبود تا من در کنار این دو، فوتبال یا رشته های دیگر رو گزارش کنم.

در زمینه خبرنگاری هم از ابتدا تمام سعی من این بود تا در زمینه های مختلف اطلاعات لازم و به روز رو داشته باشم و برای این مهم، همواره مباحث روز رو پیگیری و روزنامه های مختلف رو مطالعه می کردم. حسنش هم این بود که هنگام مصاحبه با مسئولان دیگه احتمال توجیه مطلب و یا باصطلاح دور زدن خبرنگار پایین میومد. ضریب مطرح نشدن برخی سوالات احتمالی در گزارش که احیانا در ذهن مخاطب هم باشد کاهش پیدا میکنه و درنهایت مخاطب از پخش گزارش، احساس رضایت بیشتری داره.

تبریزمن: دوران خبرنگاری و گزارشگری دلچسب تر بود یا شورا؟

هر کدام شرایط خاص خودش را دارد. اما در شورا به جهت مسئولیتی که انسان روی دوشش احساس میکند و باصطلاح باید در قبال عملکردش به مردم پاسخگو باشد، شرایط کار بسیار سخت است. اما در دوران خبرنگاری، کار ما، تنها انعکاس مسائل بود و نه بیشتر و البته دغدغه بیان صحیح مشکلات و واقعیات جامعه را هم داشتم.

تبریزمن: دوست دارید در آینده کار حوزه خبر را ادامه دهید یا مسئولیت های اداری را؟

علاقه ام به کار خبر که تمام شدنی نیست چراکه از کودکی با تماشای اخبار تلویزیون و خواندن روزنامه و بویژه مجلات ورزشی بزرگ شده ام. مخصوصا پدرم که معمولا هر زمان منزل بود و هست تمامی بخش های خبری را تماشا می کرد و  می کند. ما هم در کنارش ابتدا مجبور بودیم ببینیم بعد خودم هم علاقمند و پیگیر شدم. در محل کارش هم همیشه رادیو روشن است.

تبریزمن: اجازه دهید رک بپرسیم، برای شورای پنجم ثبت نام خواهید کرد یا به حوزه خبر باز می گردید؟ یا اینکه در سازمان های دیگر مشغول خواهید شد؟

من که در حال حاضر هم در صدا و سیما حضور دارم و به عنوان مشاور مدیرکل در حوزه های اجرایی فعالیت می کنم. هرچه دارم از صدا و سیما دارم و علاقه ام اصلا کم نشده و ادامه کار هم عار نیست. اینکه آن دوران برایم تکرار شود یا نه خوشایند است ولی بستگی به شرایطی که در آینده پیش میاد و بویژه ، شرایط محیطی محل کارم دارد.

تبریزمن: مردم شما را بیشتر با گزارش های ورزشی می شناسند، هنوز هم پی گیر اخبار هستید؟

کاملا پی گیر اخبار هستم چه ورزشی و چه حوزه های دیگر. حتی اگر وقت اجازه دهد ورزشگاه هم میروم تا بازی های تراکتور و ماشین سازی را از نزدیک تماشا کنم . بعضا والیبال  و فوتسال و بسکتبال هم میروم.

تبریزمن: کدام گزارشگر فوتبال را در استان بیشتر قبول دارید؟ اجرا چطور؟

خوشبختانه در سال های گذشته چهره های خوبی به عنوان گزارشگر در صدا و سیمای استان وارد شده اند و دیدیم که مسابقه آقای گزارشگر نیز نفر اولش از تبریز بوده است. خوشبختانه فضای خوبی هم برای استفاده از این استعداد ها ایجاد شده و قابل قبول است.

در گزارش فوتبال، من طرفدار آقای ساعی هستم. در اجرای استودیو هم آقای وطن پرست و هم آقای ساعی خوب هستند اما این روز ها اجرای میلاد را بیشتر می بینم و دوست دارم.

تبریزمن: از زمان حضور در شورا وقت کرده اید به سینما و تئاتر بروید؟

از زمان حضور در کمیسیون فرهنگی بیشتر تلاش کرده ام تا در چنین محیط هایی حضور داشته باشم، آخرین فیلمی که در سینما دیدم محمد رسول الله بود و آخرین نمایش تئاتری هم که تماشا کردم در مجتمع فرهنگی هنری و تئاتر امیر خان حجازی بود.

تبریزمن: از خاطرات زلزله ارسباران بگویید:

آن زمان هنوز در حوزه خبر بودم. مثل سایر گزارش ها راهی صحنه شدیم. در خصوص روند بازسازی بیشتر گزارش تهیه کردم، نکته جالبی که برایم در سفر به روستاهای مختلف پیش آمد، این بود که اهالی آن مناطق مخصوصا پیرزنان و پیرمردان من را بنام صدا می کردند و به خانه هایشان می بردند و در خصوص وضعیت زندگیشان و مسایل و مشکلاتشان درد و دل می کردند. این موضوع هم برایم شیرین بود و هم تلخ.

در آن زمان بسیج همگانی خوبی ایجاد شد و مردم خودشان احساس مسئولیت کردند، نه تنها از تبریز بلکه از سایر شهرهای کشور نیز برای کمک آمده بودند که من تابحال چنین تصاویر زیبا و ناب از همدلی و حس نوعدوستی مشاهده نکرده بودم.

تبریزمن: نظرتان در مورد کلمات زیر:

تبریز: بهترین شهر برای زندگی

سیاست: کم صداقتی

شبکه سهند:  محل کار و تلاشم

تلگرام:  سرعت اطلاع رسانی

تراکتور : هوادار، شور، خاطرات خوش

تبریزمن:  تبریزمن!

دکتر شهرام دبیری: پرانرژی و فعال

برجام:  مبهم

تبریز۲۰۱۸:  فرصتی برای معرفی تبریز


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :