سال ۹۴ هجری شمسی پر بود از اتفاقات تلخ و شیرین برای تبریز و آذربایجان؛ در این مطلب سعی کرده ایم تا مختصر نگاهی داشته باشیم به تعدادی از مهمترین اتفاقاتی که تبدیل به تیتریک رسانه های استان و بعضا کشور شدند، با ما همراه باشید.

تبریزمن، سرویس اجتماعی: بد نیست تا در اولین روزهای کاری سال ۱۳۹۵، نگاهی داشته باشیم به مهمترین و خبرسازترین تحولات شهر تبریز و استان آذربایجان شرقی در سال ۹۴ و جوسازی هایی که برایشان انجام شد:

photo_2016-04-05_14-28-51

۱- فوت ۲۵ نفر در سفرهای نوروزی

در ۱۳ روز ابتدایی سال ۹۴ و در جریان سفرهای نوروزی، طبق آماری که مسئولین ذیربط ارائه کرده اند، حدود ۳۰۰ هزار گردشگر وارد استان آذربایجان شرقی شده بودند.

در این میان نیز طبق گفته حسن فرجی، رئیس پلیس راه سابق استان، ۲۵ نفر در راه های استان به دلیل تصادفات جاده ای جان خود را از دست دادند.

ذکر این نکته خالی از لطف نیست که آمار سال گذشته حاکی از کاهش تلفات نسبت نوروز سال ۹۳ بود، با این حال آمار نوروز امسال (نوروز ۹۵) تعداد کشته های بیشتری را نسبت به زمان مشابه در سال ۹۴ خبر می دهد: ۳۱ کشته!

تصادف 3

۲- اتفاقات و حواشی بازی تراکتور و نفت

تونی الیویرا که هدایت تیم پرطرفدار تراکتورسازی را برای سومین بار در اختیار گرفته بود، با کسب نتایج عالی به خصوص مقابل سرخابی های پایتخت، هواداران پرشمار سرخپوش را آماده برپایی جشن قهرمانی کرده بود.

هفته های پایانی اردیبهشت قرار بود برای فوتبالدوستان آذربایجان تبدیل به یکی از به یادماندنی ترین روزهای زندگی شود اما امان از اشتباهات عمدی و غیرعمدی داوری که در بازی مقابل سپاهان و نفت دمار از روزگار تونی و شاگردانش درآورد.

اما این پایان کار نبود و حواشی فوق العاده آزار دهنده ای که در استادیوم یادگار امام بوجود آمد و باعث شد هواداران چند دقیقه برای قهرمانی خوشحالی و چند دقیقه بعد برای دروغ بودن خبر، ناراحتی کنند، از یادها نخواهدرفت.

01029060

۳- حضور رئیس جمهور در تبریز

سفر رئیس جمهور به تبریز به شدت تحت تاثیر جریانات دیدار تراکتور و نفت بود، هم از نظر زمانی و هم از نظر مناسبتی، دکتر روحانی هم به همین دلیل سخنان خود را به همین موضوع اختصاص داد و از دل فوتبالدوستان آذربایجان و ۵۰ هزار نفری که خود را به پیشواز رئیس جمهورشان رسانده بودند، درآورد!

از نتایج این سفر می توان به مصوبات گسترده برای پیشرفت منطقه و نیز اختصاص بودجه ای هزارمیلیاردی (طبق نوشته رسانه ها) به پروژه های جدید و البته پروژه های روی زمین مانده از دولت قبل اشاره کرد!

۴- مترو دار شدن تبریز پس از سال ها وعده وعید

پروژه قطار شهری تبریز از جمله داستان های دنباله داری است که مردم این کلانشهر به خواندن اخبار و وعده های امروز و فردا در خصوص آن عادت کرده اند، پروژه ای که برای اولین بار در دی ماه ۱۳۶۹ در مجلس شورای اسلامی مطرح شد و با بررسی های انجام یافته٬ احداث چهار خط ریلی درون شهری و یک خط حومه ای آن به تصویب رسید و احداث خط نخست بالاخره با تصویب شورای‌عالی ترافیک شهرهای کشور در سال ۱۳۸۱ آغاز شد.

تا اینکه سال ۹۳ چشم مردم کلانشهر تبریز به جمال واگن های قطار شهری شان روشن شد و با سلام و صلوات مراسم رونمایی از این اسب های آهنین که قرار بود مرکب حمل و نقل شوند، برگزار شد و دوباره وعده بود که از پس وعده برای افتتاح این پروژه داده می شد و سال ۹۴، پس از ۱۳ سال فاز نخست خط یک از خطوط سه گانه آن به بهره بردری رسیده است.

۵- انتخاب تبریز به عنوان شهر جهانی فرش

سه شنبه ۱۴ مهر مراسم معرفی تبریز به عنوان ‍ « شهر جهانی بافت فرش» با حضور رییس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، رئیس بخش آسیا و اقیانوسیه سازمان جهانی صنایع دستی، معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، استاندار آذربایجان شرقی، نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی و جمعی دیگر از مسئولان برگزار شد.

فرشبافی در تبریز با قدمتی طولانی، رفته رفته دارد به امکانات و شرایطی که شایسته اش است، نزدیک تر می شود و مطمئنا انتخاب تبریز به عنوان شهر جهانی فرش، می تواند دست مسئولین شهری، استانی و کشوری را برای حمایت بیشتر از این صنعت باز تر کند.

۶- تغییرات مدیریتی نافرجام در منطقه آزاد ارس

با تغییر دولت، طبق پیش بینی ها برخی فعالیت ها برای تعویض مدیریت منطقه آزاد ارس انجام شد. در این راستا حتی نام فرد جایگزین و خبر انتصاب وی به عنوان مدیرکل سازمان منطقه آزاد ارس نیز در رسانه های معتبر استانی و کشوری نیز کار شد.

اما این انتصاب ها و اخبار مرتبط با آن، کنار گذاشته شد و مدیرعامل قبلی در سمت خود ابقا شد.

۷- انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال ۲۰۱۸

یکی از مهمترین اتفاقات سال ۹۴، انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال ۲۰۱۸ بود. این انتخاب برای شهر تبریز و منطقه آذربایجان همچون شمشیر دولبه ایست که هم می تواند به عنوان نقطه اوج و پرش منطقه عمل کند و هم تبدیل به یک آبرو ریزی بزرگ شود!

طبق گفته مسئولین و مصاحبه هایی که با خبرنگاران تبریزمن انجام شده است، اینگونه به نظر می  رسد که تمامی اقدامات در حال حاضر فقط در حد حرف و تئوری می باشد و هنوز اقدامات عملی صورت نگرفته است. به هر حال باید منتظر ماند و دید که سر انجام این مسئله به کجا می رسد…

۸- انتخابات مجلس

هفتم اسفند ماه در کل کشور روزی به یادماندنی و تاثیرگذار در آینده مجلس شورای اسلامی و کشورمان بود.

مردم انقلابی تبریز هم در حضور در انتخابات و مشارکت پیشقدم شده و یکی از بالاترین آمارهای مشارکتی خود در انتخابات مجلس را رقم زدند.

مسعود پزشکیان و احمد علیرضا بیگی توانستند در دور اول انتخابات با تعداد رای های بالایی که کسب کردند، دو کرسی از ۶ کرسی حوزه تبریز، اسکو و آذرشهر را بدست آورند، با این حال ۴ کرسی دیگر به همراه اکثر دیگر کرسی های استان، در دور دوم انتخابات صاحب خود را خواهند شناخت.

nejati (9 of 28)

۹- افتتاح ترمینال تبریز

هرچند هنوز تغییر خاصی در عملکرد ترمینال تبریز دیده نمی شود، اما به هر حال ترمینال جدید طی مراسمی با حضور وزیر کشور افتتاح گردید.

همانطور که گقتیم، تنها تغییری که فعلا مشاهده می شود، برپایی ساختمانی زیبا و مدرن در محوطه ترمینال است که امیدواریم هر چه زودتر شاهد رفت و آمد مسافران در داخل این بنا باشیم!

IMG_7160

۱۰-دیگر اتفاقات:

می توان به حمایت شهرداری تبریز از تیم فوتبال ماشین سازی اشاره کرد که باعث قدرت گرفتن این تیم شده است. در حال حاضر ماشین سازی از شانس بسیار خوبی برای صعود به لیگ برتر دارا می باشد.

تشکیل اداره کل سلامت و امور اجتماعی در مجموعه شهرداری تبریز هم اتفاقی بسیار خوب و قابل ذکر می باشد که در مدت اخیر با برپایی همایش ها و مراسم های مختلف و برنامه ریزی در جهت آموزش و درمان شهروندان، گام های بسیارخوبی برداشته است.

از دست رفتن قهرمانی تیم مس سونگون در رقابت های لیگ برتر فوتسال، آن هم در هفته ها و دقایق پایانی یکی از اتفاقات تلخ و حسرت برانگیز سال ۹۴ بود. این تیم به عنوان پدیده دو فصل اخیر فوتسال کشور، می توانست اولین قهرمانی خود در رقابت های لیگ را با کمی دقت و شانس بیشتر جشن بگیرد.

به عنوان آخرین مورد نیز می توانیم به افتتاح پروژه های عمرانی متعدد در سطح شهر تبریز و کلنگ زنی پروژه های دیگر اشاره کنیم.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :