معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار آذربایجان شرقی اعلام کرد: از ابتدای امسال تاکنون ۷۳ واحد صنعتی و تولیدی این استان تسهیلاتی به میزان ۴۳۰ میلیارد ریال در قالب طرح رونق تولید دریافت کردند.

به گزارش تبریزمن، علی نواداد چهارشنبه شب در نشست بررسی مسایل و مشکلات سیستم بانکی استان، افزود: تسهیلات مزبور در راستای دستورالعمل تامین مالی بنگاه های تولیدی کوچک و متوسط و طرح های نیمه تمام دارای پیشرفت فیزیکی بالای ۶۰ درصد به منظور سیاست های اقتصاد مقاومتی طرح رونق تولید در کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان مصوب و به بانک های عامل معرفی شدند.

وی، با بیان اینکه ۹ بانک برای واحدهای تولیدی متقاضی فوق تسهیلات ارایه کرده اند، اظهار کرد: بانک های کشاورزی، ملی، صنعت و معدن، سپه، ملت، صادرات، تجارت، توسعه صادرات و مسکن تسهیلات فوق را ارایه و بقیه بانک های استان در این زمینه هیچ پرداختی نداشته اند که لازم است تا فرصت باقی مانده تحرکی از خود نشان دهند.

به گفته وی، رتبه آذربایجان شرقی در میزان پرداختی تسهیلات رونق تولید در بین استان های مختلف ۱۲ است.

نواداد با بیان اینکه طی یکصد روز گذشته ۸۲۲ پرونده مصوب کارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید به بانک های عامل معرفی شده اند، مجموع تسهیلات در نظر گرفته شده برای این تعداد واحد متقاضی را چهار هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال اعلام کرد.

وی ادامه داد: از مجموع طرح های فوق ۹۸ طرح در مرحله عقد قرارداد هستند و ۳۱۳ طرح نیز به شعبات بانک ها معرفی شده اند.

نواداد، مجموع تقاضاهای ثبت نام شده برای دریافت تسهیلات رونق تولید در آذربایجان شرقی را سه هزار و ۲۰۷ مورد اعلام و اظهار کرد: یکهزار و ۹۵۰ تقاضا در بخش کشاورزی و یکهزار و ۲۵۷ تقاضا در یخش صنعت ثبت شده است.

به گزارش ایرنا، رئیس شورای هماهنگی بانک های آذربایجان شرقی و مدیر امور شعب بانک ملی در استان نیز در این نشست با ارایه گزاشی از وضعیت ارایه تسهیلات، گفت: شبکه بانکی آذربایجان شرقی با تعداد ۳۵ بانک دولتی، خصوصی و موسسات مالی و اعتباری فعالیت می کند که از این تعداد تنها هشت بانک دولتی نسبت به پرداخت تسهیلات طرح رونق تولید فعال هستند.

حسن سعیدی یادآور شد: این در حالی است که تعدادی از بانک های خصوصی آذربایجان شرقی از توان مالی و اعتباری بسیار بالائی برخوردارند و باید در قالب طرح فوق، نسبت به ارایه تسهیلات به متقاضیان اقدام کنند.

وی با اشاره به طرح های معرفی شده به بانک های عامل استان برای دریافت تسهیلات فوق، اظهار کرد: از مجموع این طرح ها پرونده ۱۵ درصد مصوب شده، ۳۰ درصد در حال تکمیل مدارک، یازده درصد در حال بررسی کارشناسی بانکی، یازده درصد به دلیل عدم توجیه رد شده و ۲۰ درصد نیز به دلیل عدم مراجعه متقاضی همچنان راکد هستند.

سعیدی، انباشت بدهی، نبود وثیقه های جدید، عدم اراده جدی متقاضیان به ارایه صورت های مالی، عدم تمایل تعدادی از واحدهای متقاضی برای دریافت تسهیلات به خاطر وضعیت نامعلوم اقتصادی کشور و وجود وثیقه های بدهی تعدادی از متقاضیان نزد بانک های خصوصی را از عمده ترین دلایل پایین بودن سرعت ارایه تسهیلات طرح رونق تولید در آذربایجان شرقی برشمرد.

سهم آذربایجان شرقی از تسهیلات طرح رونق تولید حدود هفت هزار میلیارد ریال است.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :