زهرا ساعی گفت: از نگاه من تبریز می تواند مرکز توسعه آذربایجان و آذربایجان هم مرکز توسعه ایران باشد.

تبریزمن، سرویس سیاسی: پدیده دور اول انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی مهمان تحریره تبریزمن بود تا در خصوص حوزه های مختلف به سوالات خبرنگاران ما پاسخ دهد. در ادامه متن کامل این گفتگوی مشروح را می خوانید:

تبریزمن: معرفی اجمالی از شما داشته باشیم:

زهرا ساعی، متولد شهر تبریز و محله مارالان در سال ۱۳۵۹، در یک خانواده مذهبی و انقلابی به دنیا آمدم. پدرم پاسدار لشکر ۳۱ عاشورا و جانباز بودند که سال ۹۳ هم به درجه رفیع شهادت نائل شدند. یکی از عمو هایم نیز جانباز ۵۵ درصد بودند که سال ۹۰ به شهادت رسیدند.

تحصیلاتم را در تبریز گذرانده ام اما تحصیلات عالیه را در تهران بودم و تقریبا فعالیت های سیاسی خودم را به صورت جدی از تشکل های دانشجویی آغاز کردم. در حال حضر هم دانشجوی دکترای جغرافیای سیاسی در دانشگاه خوارزمی هستم و به عنوان مشاور مدیرکل بانوان و امور خانواده استانداری تهران نیز فعالیت می کنم.

سال ۷۹ به صورت رسمی به عضویت حزب عدالت و توسعه درآمدم و تا هم اکنون هم به عنوان عضو فعال در کنار دوستانم در حزب فعالیت می کنم.

سال ۸۴ حزب عدالت و توسعه از آقای هاشمی حمایت کردند و من هم به عنوان مسئول کمیته دانشگاهیان فعالیت داشتم، سال ۹۲ هم در هسته مرکزی ستاد بانوان دکتر روحانی حضور داشتم.

از سوابق اجرایی هم می توانم به حضور در مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام به عنوان مشاور پژوهشگر، حضور در مرکز مطالعات دانشگاه تهران در حوزه بانوان و تدریس در دانشگاه و همانطور که قبلا هم گفتم فعالیت به عنوان مشاور مدیرکل بانوان و امور خانواده استانداری تهران اشاره کنم.

 

تبریزمن: چه شد که تصمیم به حضور در انتخابات، آن هم از حوزه تبریز گرفتید؟

من از سال های قبل این تصمیم را داشتم و حتی علاقه داشتم تا در انتخابات مجلس قبل هم شرکت کنم اما شرایط را مساعد ندیدم. در انتخابات شورای شهر تهران در لیست اعتدال و توسعه حضور داشتم.

اما با توجه به توصیه دوستان و عزیزان وارد انتخابات مجلس شدم و تصمیم گرفتم تا اگر انتخاب خواهم شد، از شهر خودم انتخاب شوم و به مجلس راه پیدا کنم.

از سال ۹۴ هم فعالیت های خود را در حوزه تبریز، اسکو و آذرشهر برای حضور در مجلس آغاز کردم.

ساعی (20)

تبریزمن: نگاهی داشته باشیم به برنامه ها شما؛ ابتدا به برنامه های اقتصادی بپردازیم:

متاسفانه مسئله اقتصاد و موضوعات پیرامون آن در حال حاضر به یکی از دغدغه های اصلی مردم و مسئولین کشور تبدیل شده است.

به دلیل عدم وجود برنامه های مدون و استراتژی های مناسب، به خصوص در دولت قبل، آشفتگی ها و به همریختگی هایی در حوزه اقتصاد بوجود آمد که نتایجش را هم به وضوح مشاهد کرده ایم.

ما به شدت دچار فساد اقتصادی هستیم و همچنان اقتصاد کشور ما بر مبنای فروش نفت اداره می شود. ما در دولت قبل شاهد افزایش شدید قیمت نفت بودیم و همه منتظر شکوفایی اقتصادی در کشور بودند اما مواردی که مشاهده شد کاملا ناامیدکننده بود.

سرمایه گذاری های لازم برای توسعه در حوزه های مختلف انجام نشد و در عوض شاهد افزایش تورم و ایجاد رکود بودیم. بحث یارانه ها بدون تدبیر و برنامه ریزی خاصی انجام شد که هم اکنون هم چالش های این تصمیمِ بدون پشتوانه قوی را شاهد هستیم.

از طرف دیگر شاهد تزلزل و تشدید قیمت ارز بودیم که به شدت باعث افزایش فساد و رانت در اقتصاد و نیز سایر حوزه های کشور همچون حوزه های فرهنگی و اجتماعی گردید. همه این مسائل در جای جای خود قابل بررسی هستند. هم اکنون نیز دولت قسمت اعظمی از زمان خود را صرف مسائل اقتصادی می کند و موفقیت های خوبی نیز بدست آورده که انشالله در دوران پساتحریم هم ما شاهد خبرهای خوبی خواهیم بود به شرط اینکه برخی لوازم نیز فراهم شوند و یکی از مهمترینِ این لوازم همراهی دولت و مجلس با یکدیگر است.

برنامه های ما در جهت رفع مشکلات اقتصادی خواهد بود، از جمله مواردی که می توان به آن ها اشاره کرد، ایجاد فضای اعتماد، هم در داخل کشور و هم در خارج از کشور است که به عنوان نمونه ای از نتایج آن می توان به حضور هیات های تجاری و سرمایه گذاری در کشور شده است.

ما وقتی بررسی می کنیم می بینیم که آذربایجان در حوزه های صنعتی همیشه رتبه های بالایی داشته است اما متاسفانه از این رتبه های خوب نزول کردیم و ارقامی که اعلام می شود نا امید کننده هستند. ما ناچار به وارد کردن تکنولوژی جدید هستیم تا بتوانیم کیفیت و کمیت تولید خود را افزایش و واحد های صنعتی خود را احیا کنیم.

 به عنوان مثال می توان به همین صنعت ماشین سازی در استان اشاره کرد که به عنوان یک صنعت مادر در منطقه شناخته می شود اما هم اکنون وضعیت خوبی ندارد و باید به دنبال احیای این مرکز باشیم که می تواند بر صنایع دیگر استان نیز تاثیر گذار باشد.

از نگاه من تبریز می تواند مرکز ثقل توسعه آذربایجان و آذربایجان هم می تواند مرکز توسعه ایران باشد. این حرف، حرف گزاف و اغراق آمیزی نیست و در گذشته شاهد اینچنین جایگاهی بوده ایم. تاکید من هم روی بازپس گیری جایگاه صنعتی مان در کشور است.

 

تبریزمن: برنامه های فرهنگی شما به چه صورت است:

همچون سایر حوزه ها، شاهد نابسامانی هایی هم در فرهنگ می باشیم. اما آنچه که ما دنبال آنیم یک دولت فرهنگی است و نه دولتی که فرهنگ را به جامعه اعمال کند که متاسفانه در دولت های قبل شاهد چنین موضوعی بودیم. فرهنگ بارها با سیاست ادغام شده و آثار نابجایی برجای گذاشته است.

فرهنگ باید مورد رسیدگی واقع شود تا زیرساخت های فرسوده اش بهبود پیدا کند، در خطه آذربایجان هم وقتی ما دارای فرهنگ و آداب و رسوم چند هزار ساله هستیم، مطمئنا حرف های زیادی برای گفتن خواهیم داشت.

از فرش تبریز گرفته که موسیقی و هنرهای مختلف و صنایع دستی، ما پرچمدار کشور هستیم و باید سعی در احیای ظرفیت های بیشتر خود داشته باشیم، هر چه در این حوزه ها کار کنیم باز هم کم است و جوانان مشتاق زیادی برای فعالیت آماده هستند. اگر حوزه فرهنگ پویا باشد، می توانیم نشاط و شادی اجتماعی که در جامعه امروز کمرنگ شده را شاهد باشیم .

ساعی (12)

تبریزمن: برگردیم به مرحله اول انتخابات و قرارگرفتن در لیست امید، انتظار تعداد بالای آرای خود را داشتید؟

قرار گرفتن در لیست امید مربوط به زمان حال نیست بلکه مرتبط به ائتلاف نانوشته ای است که در کل کشور در سال ۹۲ بین طیف های معتدل اصولگرایان و اصلاح طلبان شکل گرفت و منجر به پیروزی دکتر روحانی شد. مردم هم با انتخاب خود نشان دادند که از تفکرات افراطی و رادیکال در کشور خسته شده و خواستار یکسری گفتمان جدید در کشور هستند.

گفتمانی بر مبنای عقلانیت و قانون. ادامه این ائتلاف نانوشته هم در انتخابات مجلس به پدید آمدن لیست امید منجر شد و من هم به عنوان نیروی اعتدال گرا در این لیست قرار گرفتم.

تعدادی آرایی هم که مردم به من دادند را پیش بینی می کردم، طبق مطالعاتی که داشتیم انتظار این حجم رای را داشتیم و یکی از دلایلی هم که مشوق اصلی من به حضور در انتخابات بود، نبود نماینده زن در مجلس در دو دوره قبل از حوزه تبریز و اسکو و آذرشهر بود که این توامندی را در خود دیدم تا بتوانم پذیرش خوبی از طرف مردم را شاهد باشم. به خصوص اینکه ما طرفدار گفتمانی هستیم که مردم هم دنبال آن هستند.

تبریزمن: برنامه خاصی برای بانوان دارید؟

بخش مهمی از برنامه های من مربوط به حوزه زنان و بانوان است که سالها هم در این مورد پژوهش و مسئولیت های اجرایی داشته ام. متاسفانه با اینکه نصف جمعیت ما را بانوان تشکیل داده و دارای یک پتانسیل فوق العاده هستند، مغفول مانده اند و توجه لازم و شایسته به این تعداد از جمعیت کشور نداشته ایم.

حضور زنان ما در بحث مشروطه، ملی شدن صنعت نفت، ۱۵ خرداد سال ۴۲، پیروزی انقلاب و حتی دوران جنگ تحمیلی کاملا نشان دهنده پتانسیل بالقوه آن هاست و من به جرات می توانم بگویم که حضور خانم ها در خط مقدم رخدادهای مختلف، مشوق آقایان شده تا ما در نتیجه شاهد تحول و تغییرات مثبت در جامعه باشیم.

اما وقتی برنامه های کلان کشور را بررسی می کنیم، می بینیم که این نگاه کمتر شده است. در حوزه آموزش و بهداشت حضور بانوان قابل قبول می باشد اما در حوزه های سیاسی و اقتصادی جای کار بسیار وجود دارد. مثلا درصد حضور خانم ها در کشور ما در پارلمان حدود ۳ درصد است اما در همین کشور های منطقه مثل عراق و افغانسان این درصد بالای ۲۰ می باشد.

بانوان ما با وجود پیشرفت های مختلف در حوزه های علمی، فرهنگی و حتی ورزشی، متاسفانه مورد اعتماد لازم قرار نمی گیرند و در حقشان ظلم می شود و حضورشان کمرنگ است.

در انتخابات این دوره اما حضور بانوان بیشتر بوده و در حال حاضر ۱۴ نماینده در همان دور اول راهی مجلس شده اند که در دور دوم نیز ۸ کاندید خانم به چشم می خورد و این نوید بخش تشکیل یک فراکسیون قوی در مجلس برای رسیدگی به مسائل روز زنان می باشد.

تبریزمن: عملکرد مجلس نهم رو چطور دیدید؟

آنچه که مشخص است اینکه همگام با خواسته ها و مطالبات مردم نشدند. حتی در برخی موارد هم مثل مورد هسته ای، مقابل این خواسته ها ایستادند. یا می توان به رای اعتماد مجلس به کابینه دکتر روحانی اشاره کرد.

فراکسیون زنان هم در این مجلس بعضا مواردی را به تصویب می رساند که به ضرر خانواده و بانوان بود. 

باید به این موضوع اعتقاد داشته باشیم که مجلس وظیفه ریل گذاری و دولت نیز وظیفه هدایت قطار را برعهده دارد، اگر این دو نهاد با هم هماهنگ و همسو نباشند، مطمئنا شاهد مشکلات عدیده ای خواهیم بود.

 

تبریزمن:  نظرتان در خصوص مطالبات مدنی مردم آذربایجان چیست؟ (اصل ۱۹ و ۱۵ قانون اساسی)

موردی در قانون اساسی می آید، باید مورد قبول همه افراد واقع شود. در قانون اساسی ما هم بحث زبان مادری به صراحت آمده است و ما باید دنبال پی گری این موضوع باشیم.

البته من خودم معترض به این موضوع هستم که چرا فقط در ایام انتخابات این بحث ها پیش کشیده می شود و به عنوان وسیله مورد استفاده قرار می گیرد؟ مطمئنا ما همچون همفکران خود در استان، به صورت منطقی و بدور از جنجال مثل همیشه با زبان گفتگو پی گیر این موضوع خواهیم بود.

دکتر روحانی هم در سفر استانی خودشان بحث فرهنگستان را مطرح کردند و من بسیار تاکید دارم که برای احقاق این وعده رئیس جمهور تلاش صورت بگیرد.

 

تبریزمن: در خصوص بی اخلاقی های برخی رسانه های استان علیه شما و همفکرانتان چه نقطه نظری دارید؟

کسانی که وارد فضای تحقیر می شوند، مطمئنا این اعمال و اقداماتشان ناشی از ضعف آن ها می باشد. ما خودمان را در حوزه فعالیت خود توانمند می بینیم و بر داشته های خود اتکا می کنیم نه اینکه به دنبال تخریب رقیبان خود باشیم. از طرف دیگر ما مسلمان هستیم و اگر واقعا اینچنین است باید از فضاهای تخریب دوری کنیم.

اگر ما امروز به توهین ها و بی اخلاقی ها جواب نمی دهیم، مطمئنا فرداروزی این افراد مجبور به پاسخگویی خواهند بود. در گذشته شاهد این بوده ایم که با تهمت و افترا و برچسب، چهره های مخالف خود را کنار زده اند اما امروزه با افزایش اطلاعات مردم و ارتباطات، نگرانی از این مورد وجود ندارد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :