حجت الاسلام احمد حمیدی گفت: تغییرچارت در معاونت فرهنگی و ادغام زیرمجموعه ها باعث تسریع در انجام کارها و از بین رفتن فاصله بین سیاست گذاری و اجرا خواهد شد و به نفع تبریز است.

تبریزمن، سرویس فرهنگی و هنری: حجت الاسلام احمد حمیدی، معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تبریز میهمان تحریریه تبریزمن بود تا در خصوص مسائل مختلف پاسخگوی سوالات خبرنگاران ما باشد.

تبریزمن: ابتدا در خصوص وظایف معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری بگویید:

در حوزه فرهنگی و اجتماعی، عمده وظیفه ای که برای ما تعیین شده در حوزه آموزش شهروندی و غنی سازی اوقات فراغت و رسیدگی به مسائل اجتماعی شهر است.

اما با توجه به اینکه شهرداری نهادی وسیع و اجتماعی است که می تواند در حوزه های مختلفی تاثیرگذار باشد و شهردار تبریز هم نگاه ویژه ای به این موضوع دارند، حوزه فعالیت ما نیز گسترده تر از وظایف تعیین شده است و ما هر اقدامی که باعث معرفی ظرفیت های تبریز در کشور و جهان می شود را انجام می دهیم، هر کاری که باعث افزایش فرهنگ عمومی شود، بتواند مشارکت شهروندان در مدیریت شهروند را افزایش دهد، ما این اقدامات را برای خود وظیفه می دانیم.

پیشگیری از آسیب های اجتماعی و معضلات جامعه، رسیدگی به مسائل حوزه سلامت، چه جسمی و چه روحی، ورزش، گردشگری، تفریحات سالم، تقویت بنیان خانواده و بنیاد فکری شهروندان نیز از زمینه های کاری ما هستند.

برای فعالیت های سال ۹۵ یک سری اولویت هایی در نظر گرفته ایم و به سازمان های مختلف دستورات لازم را ابلاغ کردیم، از جمله این اولویت ها می توان به موضوع هویت اشاره کرد. اولین سوالی که فرد از خودش می تواند بپرسد، این است که من چه کسی هستم؟ اصالت من چیست؟ و سوال های اینچنینی.

هدف ما اینست که تاریخ ۴ هزار ساله مدنیت تبریز را که هویت ما را شکل می دهد، به نسل جوان امروزی منتقل کنیم و در ذهن آن ها چنین موضوعاتی را مطرح نماییم. نسل امروزی که آماج تیرهای تهاجمی غرب و مخالفین نظام جمهوری اسلامی هستند.

یکی از مهمترین ویژگی های مردم تبریز و آذربایجان به عنوان نگین ایران زمین، ویژگی دین مداری است. از روزی که مدنیت در تبریز بوده است، دید داری هم بوده است. ما باید این هویت و دینداری را حفظ و به نسل آینده منتقل کنیم. از روزی که اسلام به ایران و آذربایجان وارد شده، مردم منطقه دوست دار امامان بوده اند. در طول تاریخ هم کاملا مشخص است که مردم تبریز دلداده مکتب تشیع هستند و این از ویژگی های مذهبی مردم تبریز است.

salamat (5 of 23)

 

از ویژگی های ملی مردم تبریز می توان به عنوان نمونه در صد سال اخیر به بحث مشروطه اشاره کرد. این هویت ملی ما را نشان می دهد. روز ۲۹ بهمن هویت ملی ما را نشان می دهد. امروزه وحدت و همبستگی و همدلی تمامی اقوام و مذاهب و گویش ها و جریانات فکری در تبریز نشان دهنده هویت ملی ماست.

توسعه و بسط این مقوله هویت را در سال آتی در اولویت قرار داده ایم.

اولویت بعدی پرداختن به همکاران و خانوادهایشان است تا برنامه های مختلف فرهنگی، ورزشی و سلامت را برایشان برگزار کنیم. در مجموعه ای که یک نهاد اجتماعی است، باید کارکنان نیز از نظر فرهنگی سرآمد بوده و با معضلات اجتماعی آشنا باشند.

خوشبختانه همکاران ما انسان های خدوم و زحمتکشی هستند که توسعه و پیشرفت شهرمان را مدیون تلاش های آنها هستیم. البته در هر مجموعه ای تعداد محدودی استثنا می توان یافت که به عملکردشان انتقاد وارد است و برخی اشتباهات را انجام می دهند اما این موضوع را نمی توان به کل مجموعه بسط داد.

از جمله برنامه هایی که در دستور کار داریم، برگزاری جشنواره “خادمان شهر” است که کلید خورده و مخصوص همکاران و خانوادهایشان می باشد.

اولویت بعدی موضوع تبریز ۲۰۱۸ می باشد، این مقوله، فرصتی بدون تکرار و بی نظیر است که می تواند نقش بسیار مثبتی در توسعه زیرساخت های گردشگری و سایر حوزه های مرتبط داشته باشد.

ما طبق دستور جناب شهردار، کارگروهی را برای رسیدگی به این موضوع تشکیل داده ایم که از ۸ کمیته تخصصی تشکیل شده است. فعلا در حال جمع آوری طرح ها و ایده ها از اقشار مختلف و صاحب نظران هستیم و توانسته ایم بیش از ۱۴۰ طرح را به کمیته های تخصصی ارجاع دهیم تا بررسی نمایند.

ما بررسی خواهیم کرد که قبل از سال ۲۰۱۸ در چه حوزه هایی چه اقداماتی را باید در اولویت قرارداده و عملیاتی کنیم، حین سال ۲۰۱۸ چه عملیاتی اجرایی خواهند شد و نیز اینکه بعد از سال ۲۰۱۸ چگونه خواهیم توانست موقعیت خود را به عنوان یکی از بهترین و زیباترین مقاصد گردشگری در بین شهرهای جهان اسلام حفظ  و تعداد یک و نیم میلیون گردشگر را در سال های آینده نیز به شهر تبریز جذب کنیم.

یکی دیگر از اولویت های ما توسعه سلامت است. از زمان حضور دکتر نجفی در حوزه سلامت نگاه ویژه ای بوده است و مردم این نگاه را لمس می کنند. شکل گیری خانه های سلامت در مناطق مختلف و مخصوصا در مناطق حاشیه ای، طرح جامع پیشگیری از آسیب های اجتماعی، اتوبوس سلامت و سایر برنامه هایی که در اداره کل سلامت و اموراجتماعی توسط همکاران انجام می شود، از جمله مواردی است که باید مورد توجه و حمایت ما قرار گیرد.

اولویت دیگر ما، افزایش فرهنگ گردشگر پذیری است. اگر قرار است تبریز تبدیل به جهان شهر شده و پذیرای گردشگر خارجی باشد، باید شهروندان، تاکسی ران ها، بازاری ها و سایر اقشار با راه و روش میزبانی مناسب از گردشگران و میهمانان آشنایی بیشتری پیدا کنند. اینکه ما پذیرایی خوبی از میهمانان داشته باشیم در آینده باعث افزایش شهرت و محبوبیت تبریز در جهان خواهد شد. بنا به همین اولویت مجموعه شهرداری تبریز شعار سال ۹۵ را ” هر شهروند، یک میزبان ” قرار داده است.

نهایتا، اولویت دیگر ما تولیدات فرهنگی و کمک به گروه های خودجوش فرهنگی می باشد که مورد توجه و عنایت مقام معظم رهبری است. ما خواهان افزایش تولیدات فرهنگی در قالب های مختلف از جمله مکتوب، فیلم، انیمیشن و سایر شیوه ها می باشیم. اعتقاد ما اینست که جوانان و گروه های جوان می توانند صادقانه و بهتر از ما در حوزه های فرهنگی کار کنند و وظیفه ماست تا از این گروه ها حمایت نماییم.

salamat (8 of 23)

تبریزمن: به نظر شما شهر تبریز به عنوان شهر فرهنگ و هنر توانسته جایگاه اصلی خود را داشته باشد؟

متاسفانه امروز آنگونه که از تبریز انتظار می روند و گذشته ما نشان می دهد، از نظر فرهنگی افول کرده ایم و در دهه های اخیر جایگاه خود را از  دست داده ایم.

به هیچ وجه از وضعیت فرهنگی تبریز راضی نیستیم و لازم می بینیم تا تمامی سازمان ها و هنرمندان و فرهنگیان و آحاد مردم کمک کنند تا تبریز بتواند به جایگاه اصلی خود به عنوان پایتخت جهان تشیع دست یابد.

ما زمانی می توانیم از زندگی در شهر خود رضایت داشته باشیم که فرهنگ والایی را در رفتارمان شاهد باشیم. کارهایی انجام شده است اما به هیچ وجه کافی نیست و نیاز داریم تا خود مردم وارد شوند و با پیشنهادات و انتقادات خود به ما کمک کنند.

همه باید دست به دست هم بدهیم تا بزرگان و مفاخری که در قرون و صده های اخیر داشتیم، باز هم در آینده پدیدار شوند و پرچم تبریز را به عنوان مرکز فرهنگ و هنر ایران بالا نگه دارند.

تبریزمن: تعامل شما با نهادهای مختلف فرهنگی چگونه است؟

خوشبختانه شعاری که دکتر نجفی، شهردار تبریز مطرح کرده اند و بسیار معقولانه و در جهت پیشرفت شهر می باشد، شعار “مدیریت هماهنگ” است.

برای مدیریت یکپارچه ساختار و فضای لازم را نداریم اما برای مدیریت هماهنگ، امکانات لازم وجود دارد و ما هم با سایر مدیران به صورت هماهنگ کار ها را پیش می بریم.

تبریزمن:  مشخصا از برنامه های خاص و ویژه تان برای سال ۹۵ بگویید:

تقویمی در نظر گرفته ایم که در آن برای تمامی مناسبت های فرهنگی و هنری برنامه های لازم را  پیش بینی کرده ایم. اولین برنامه هم جشنواره “خادمان شهر” می باشد.

پس از آن بحث “گفتمان هویت ” در مدارس، پایگاه ها و خوابگاه های دانشجویی است که با حضور مدرسان آموزش دیده راه اندازی خواهیم کرد، جشنواره بین المللی عکس فیروزه،جشنواره فیروزه تابستانی با محوریت محلات،  طرح پایش فرهنگی و اجتماعی محلات تبریز ،  طرح سنجش عدالت در سلامت در مناطق مختلف تبریز  جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی تبریز و مسابقات مختلف ورزشی از جمله برنامه های ماست که در طول سال برگزار خواهد شد.

تبریزمن: نگاهتان به معضل حاشیه نشینی شهر تبریز و بحث فرهنگی آن چیست؟

متاسفانه در شهر ما نقاط حاشیه نشین و مناطق کم برخوردار از ۵۰ سال گذشته شکل گرفته و بخش اعظمی از شهر را نیز تشکیل داده که باعث برخی نارسایی ها و معضلات اجتماعی می شود.

این موضوع ضرورت حضور ما در آن مناطق را افزایش می دهد. خوشبختانه شهرداری هم برای کاهش این نارسایی ها، ۷۰ درصد از ۱۰۵ عنوان، خدمت فرهنگی مختلف را در مناطق حاشیه نشین و کم برخوردار قرار داده که نشان از توجه ویژه به این موضوع است.

تبریزمن: مهمترین اقدامات شما در سال ۹۴ چه بودند؟

ارتقا مدیریت فرهنگی مناطق به معاونت فرهنگی شهرداری برای ما بسیار مهم بود؛ بودجه و اختیارات فرهنگی و اجتماعی شهرداری افزایش یافت و باعث بهبود زیرساخت های فرهنگی شد.

ما دو جشنواره برگزار کردیم که هر کدام ۳ ماه طول کشید. از جمله جشنواره فیروزه که در محلات حضور پیدا کردیم و در حوزه های مختلف به اجرای برنامه پرداختیم. به عنوان نمونه فقط در حوزه فوتبال ۱۰۰ تیم از محلات مختلف حضور پیدا کرده بودند.

جشنواره همدلانه هم با توجه به اینکه سال، سال همدلی و همزبانی بود با محوریت محلات برگزار شد.

هدف ما این بود که به جای برگزاری یک همایش بزرگ، برنامه های کوچک اما پرتعداد و در مناطق مختلف را برگزار کرده و به میان مردم برویم.

در تمامی مناسبت ها برنامه های خاصی را اجرا کردیم و “سند راهبری توسعه فرهنگی و اجتماعی کلانشهر تبریز” در مرحله مطالعاتی نهایی شد که در سال ۹۵ تکمیل و تجمیع خواهد شد تا انشاالله از نیمه دوم این سال مراحل اجرایی آغاز شود.

salamat (16 of 23)

تبریزمن: هفته سلامت و کمپین شهر سالم و شهروند سالم در پیش است، چه اقداماتی در این خصوص صورت پذیرفته است؟

هدف از این کمپین این است که مسائل منجر به عوارض جسمی و روحی را معرفی کرده و اقدامات خطرآفرین را به شهروندان اخطار دهیم تا شاهد افزایش اطلاعات عمومی و آگاهی شهروندان در حوزه سلامت باشیم.

در کنار این موضوع برنامه های مختلفی هم برگزار خواهد شد که یکی از آن ها برپایی نمایشگاه سلامت با ظرفیت ۵۰ غرفه در ائل گلی است که امیدواریم شاهد استقبال مردم باشیم.

تبریزمن: دیدگاه شما در خصوص بحث ادغام سازمان های همسان در شهرداری چه می باشد؟

نظر شهردار محترم اینست که بتوانیم برخی بسترها را ایجاد کنیم تا قدرت و چابکی معاونت ها افزایش یافته و از بحث سیاست گذاری به بحث اجرا هم ارتقا یابد.

این تغییر چارت به صورت همزمان می تواند از فساد و تخلف هم جلوگیری کند. ابلاغ های لازم نیز انجام شده و انشالله در حوزه فرهنگ تغییراتی را شاهد خواهیم بود تا فاصله بین سیاست گذاری و اجرا از بین رفته و طرح ها و مسائل با کیفیت بالا و بدون اسراف و هدر رفتن منابع اجرایی شود.

من شخصا موافق ادغام در حوزه فرهنگ هستم، چون باعث افزایش قدرت معاونت، تجمیع و به تبع آن باعث افزایش مسئولیت و پاسخگویی خواهد شد. این مسئله چون کارشناسی شده و با مطالعه صورت خواهد گرفت، نتایج مثبتی را در پی خواهد داشت.

تبریزمن: سخن آخر:

مجموعه شهرداری، مجموعه ای عظیم و دارای وظایف و مسئولیت های متعدد است که تمامی شهروندان به صورت مستقیم و غیرمستقیم با این مجوعه دارای ارتباط هستند.

اینکه ما در موضوعات مختلف در سطح جهانی مطرح هستیم و به عنوان نمونه برای چند سال پیاپی به عنوان بهترین شهر ایران برای زندگی انتخاب می شویم، به عنوان پایتخت فرش جهان و یا شهر فرهنگ مطرح می شویم، اینکه پایتخت نگارگری جهان اسلام، پایتخت گردشگری جهان اسلام مطرح هستیم همه و همه مدیون تلاش های شهرداری و کارکنان شهرداری است.

به نظر من مجموعه شهرداری و شورای تبریز با وجود تلاش های بسیار فروان و دست آوردهای بزرگ، مظلوم واقع شده است. اینکه افرادی خاص وظایف خود را انجام نداده و تخلف می کنند، مربوط به تمامی مجموعه نیست و خود جناب شهردار شخصا برای جلوگیری از تخلف تلاش می کند.

قطعا درست نیست که تلاش های شبانه روزی و صادقانه کارگران و مدیران شهرداری زیر سوال رفته و مورد شک و تردید قرار گیرند. مردم از این موضوعات کاملا آگاهی دارند و شهرداری هم مصمم است تا برای پاسخ به اعتماد و محبت مردم از هرگونه فساد و تخلف در بدنه خود جلوگیری نماید.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :