معاون شهرسازی و معماری شهردار تبریز گفت: حدود ۷ هزار و ۵۱۳ هکتار از بافت شهر نیازمند بازآفرینی شهری بوده که شامل بافت‌های فرسوده، حاشیه‌نشین، بافت‌های تاریخی و محلات نیازمند نوسازی شهری است.

به گزارش تبریزمن، به نقل از روابط عمومی شهرداری تبریز، محمد عزتی در نشست مشترک اعضای کمیسیون اجتماعی و نمایندگان مردم تبریز در مجلس شورا با شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر تبریز، اظهار داشت: سکونتگاه‌های پیرامون، از قبیل روستاها، هر چه به شهر مادر نزدیک‌تر شوند، متورم‌تر و پرجمعیت‌تر می‌شوند و مدیریت‌های کلان‌شهری، کمترین نقش را در مدیریت آن سکونتگاه دارند.

وی با بیان این‌که ۱۸ محله از شهر تبریز در وسعت ۲ هزار هکتار حاشیه‌نشین است، گفت: در دنیای امروز، بافت‌های حاشیه‌نشینی برچیده نمی‌شود؛ بلکه با در نظر داشتن ارتباطات و تعصبات فامیلی حاشیه‌نشینان، سعی می‌شود این بافت‌ها با تامین خدمات لازم تقویت شود.

عزتی تصریح کرد: بر این اساس شهرداری تبریز، در حوزه وظایف مربوط به خود، پروژه‌های مهم مسیرگشایی را با تعریف ۳۲ هکتار از بافت حاشیه‌نشین پیگیری کرده و سالانه، چندین مسیر را بازگشایی می‌کند.

معاون شهرسازی و معماری شهردار تبریز با بیان این‌که متاسفانه در گذشته، بحث بافت‌های شهری، بیشتر در قالب بازی با عناوین پیگیری شده است، گفت: عباراتی از قبیل بافت‌های فرسوده، سکونتگاه‌های غیررسمی، توانمندسازی، بهسازی و نوسازی، از گذشته مطرح بوده و از سال ۹۴ با عنوان «بازآفرینی شهری پایدار» تصویب تصویب و اجرایی می‌شود.

عزتی با اشاره به مساحت ۲۴  هزار هکتاری شهر تبریز و حریم ۱۱۱ هزار هکتاری آن، به روند توسعه این شهر از گذشته‌های دور اشاره و خاطرنشان کرد: توسعه شهر تبریز در گذشته، به صورت مرحله‌ای، از مرکزیت شهر کنونی شروع شده و با افزایش واحدهای صنعتی، تا شعاع ۲۰ کیلومتری ادامه یافته است؛ این گسترش، به مرور، تا شعاع ۴۰ کیلومتری تبریز قدیم ادامه یافته و امروز، مجموعه‌ای از سکونتگاه‌ها و شهرک‌های پیرامون را شامل شده است.

وی ادامه داد: در چشم‌انداز  مجموعه شهری تبریز مصوب شورای عالی شهرسازی و معماری ایران، این شهر به عنوان مرکز شمال‌غرب کشور از نظر پشتیبانی صنایع برتر با فناوری مدرن، شهر دانشگاهی، پژوهشی و تاریخی، پویا برای زندگی راحت تعریف شده است.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :