مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی بر تشکیل کارگروه مشترک برای رفع نواقص موجود در راه ثبت جهانی منطقه حفاظت شده ارسباران تأکید کرد.

به گزارش تبریزمن، فرزین حق‌پرست در نشست با فرمانداران خداآفرین و کلیبر یادآوری کرد: پرونده منطقه حفاظت شده ارسباران پس از پیگیری های کارشناسان و نمایندگان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان جنگل‌ها و مراتع با هدف ثبت جهانی به یونسکو ارسال شده و در حال حاضر پرونده مذکور در دست بررسی توسط یونسکو است.

وی افزود: طی این مقطع زمانی که پرونده منطقه حفاظت شده ارسباران در یونسکو مورد ارزیابی قرار می گیرد، فرصت برای رفع نواقص و مشکلات منطقه وجود دارد .

وی بر مدیریت ساخت و سازها به خصوص در روستاهای داخل منطقه ارسباران، ساماندهی کمپ‌های گردشگری موجود، حذف زوائد بصری و همسان سازی ساخت و سازها متناسب با طبیعت منطقه که مورد نظر کارشناسان برای تأیید نهایی پرونده جنگل‌های ارسباران بود، تأکید کرد.

حق پرست، نبود جاده های مواصلاتی مناسب به ارسباران، نبود تابلوهای دو زبانه، ذغال گیری در برخی از مناطق، استفاده از مصالح نامتناسب با محیط و ساخت و سازهای غیرمجاز در داخل و خارج از منطقه حفاظت شده را از مشکلات اساسی ارسباران عنوان کرد و از تمام ارگان های مربوطه خواست تا برای رفع این مشکلات اقدام کنند.

وی از ایجاد و راه اندازی مرکز مطالعاتی و پژوهشی در ساختمان تاریخی تومانیانس منطقه ارسباران به منظور تسریع و عملیاتی شدن آماده سازی بسترهای لازم در روند جهانی شدن جنگل‌های ارسباران خبر داد.

حق پرست با اشاره به ویژگی‌های منحصر به فرد ارسباران برای جهانی شدن، وجود یکهزار گونه گیاهی، ۳۰۰ گونه جانوری و حضور عشایر ایل شاهسوند با قدمت سکونت چند هزار ساله در این منطقه را یکی از شاخص های مهم در کنار ثبت جهانی منطقه حفاظت شده ارسباران دانست.

وی در خاتمه این جلسه پیشنهاداتی مبنی بر تأسیس ایستگاه آتش نشانی در خداآفرین، اصلاح و بهسازی جاده شوسه سه راهی به اینالو، ساماندهی و الگوسازی واحدهای مسکونی روستاهای واقع در محدوده ثبت جهانی، تغییر و ساماندهی الگوی مصرف انرژی ذغال به خورشیدی و برنامه ریزی برای احیای روستاهای ترک شده به منظور استفاده به عنوان اقامتگاه ارائه داد.

فرماندار شهرستان خداآفرین نیز در این جلسه گفت: اگر فردی باورعمیق به توسعه پایدار نداشته باشد، تهدیدی جدی برای طبیعت و منابع طبیعی محسوب می شود.

امین امینیان افزود: منطقه حفاظت شده ارسباران در حال حاضر با مشکلات عدیده ای مواجه است که از آن جمله می توان به ساخت و سازهای غیرمجاز، داخل و خارج از محوطه اشاره کرد.

وی نبود قوانین و ضوابط ثابت و دقیق را بزرگترین چالش در راستای حفاظت از طبیعت، منابع طبیعی و تاریخی این منطقه عنوان کرد و گفت: تا زمانی که قانونی جامع و مانع برای بایدها و نبایدهای انجام هر گونه اقدامات در این منطقه تدوین نشود، برخورد قاطع با افراد خاطی و سوء استفاده گر میسر نخواهد شد.

فرماندار شهرستان کلیبر نیز در این جلسه نگاه جزیره ای مدیران بخش های مختلف به یک پدیده واحد را بزرگترین دغدغه پیش روی منطقه حفاظت شده ارسباران دانست و افزود: اگر مدیریت واحد بر این منطقه حاکم نشود، در چندسال آینده دیگر چیزی از جنگل های ارسباران باقی نخواهد ماند.

فریدون بابایی بر لزوم تدوین طرح جامع گردشگری در منطقه ارسباران تأکید کرد و گفت: در این طرح باید تمام جزئیات مورد نظر در رابطه با صیانت از این منطقه در اختیار تمام ارگان های مربوطه قرار گیرد.

گفتنی است، در صورت ثبت جهانی جنگل‌های ارسباران این منطقه به عنوان دومین اثر طبیعی کشور در فهرست میراث طبیعی جهان قرار می‌گیرد.

ارسباران ناحیه کوهستانی وسیعی است در شمال استان آذربایجان شرقی، که از شمال کوه قوشا داغ در جنوب اهر تا رود ارس گسترده است.

ارسباران در شرق با شهرستان مشکین‌شهر و مغان، در جنوب با شهرستان سراب، و در غرب با شهرستان تبریز و شهرستان مرند هم مرز است.

در سال ۱۹۷۶، یونسکو ۷۲،۴۶۰ هکتار از اراضی منطقه، در محدودهٔ را بعنوان ذخیره‌گاه زیست‌کره ثبت کرد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :