کاروان ایران در بزرگترین رویداد ورزشی جهان نسبت به دوره گذشته نزول کرده و در رتبه بیست و پنجم جای گرفت.

تبریزمن، سرویس ورزشی: المپیک غیر از اینکه رویدادی ورزشی به شمار می‌رود، به گونه‌ای است که همه قدرت‌های بزرگ جهان در تلاش هستند از این طریق برتری خود را به رخ جهانیان بِکشند و چه چیزی بهتر از این که در چنین میدانی شاهد بالا رفتن پرچم جمهوری اسلامی ایران باشیم.

سی و یکمین دوره بازیهای المپیک درحالی در ریودوژانیرو برزیل به پایان رسید که ایران در شانزدهمین دوره حضورش در این بازیها در رشته‌های تیراندازی، تیراندازی باکمان، دوومیدانی، شنا، شمشیربازی، تنیس روی میز، بوکس، جودو، تکواندو، کشتی آزاد و فرنگی، وزنه برداری و والیبال که برای اولین بار پس از گذشت بیش از نیم قرن جواز حضور در این بازیها را بدست آورده بود در این رقابتها شرکت کرد. در مجموع ایران ۶۴ ورزشکار المپیکی داشت که با انصراف یک جودوکار پیش از اعزام با ۶۳ ورزشکار راهی ریودوژانیرو برزیل شد.

با این حال باید اعتراف کرد که ریو سرزمین آرزوهای ما نبود. سرزمین طلایی که برایش رویاهای طلایی رنگ داشتیم، اما در نهایت برای ما از ریو طعم تلخ قهوه اش به یادگار ماند. قهوه ای خوشرنگ و خوش عطر اما با یک تلخی بی نهایت. تلخ به طعم ناکامی کشتی فرنگی و تکواندو و خوشرنگ به رنگ موفقیت کشتی آزاد و وزنه‌برداری.

المپیک سی و یکم برای ما با آرزوهای طول و دراز شروع شد. وقتی که رکورد سهمیه در این رقابت ها را شکستیم و با ۶۳ سهمیه بزرگترین کاروان ورزش ایران در این رقابت ها تشکیل شد.

کاروانی که در بخش بانوان نیز با ۹ نماینده در این رقابت ها حضور یافت تا در این زمینه یک رکورد شیرین خلق شود. در ریو اما همه چیز مطابق برنامه ها و آرزوهای ما نبود.

کاروان ورزش ایران با کسب ۳ مدال طلا، یک نقره و ۴ برنز و مجموع ۸ مدال طلا و رتبه ۲۵ المپیک به کار خود در المپیک پایان داد. کارنامه ای که نسبت به دوره درخشان قبلی در لندن و مجموع ۱۲ مدال (۴ طلا، ۶ نقره و ۲ برنز) و رتبه ۱۷ یک پسرفت و عقبگرد قابل توجه را نشان می دهد.

عقبگردی که شاید اگر ناکامی دور از انتظار کشتی فرنگی و تکواندو، بدشانسی در شمشیربازی و ناداوری در فوق سنگین وزنه برداری و برخی از کشتی ها نبود، هرگز رخ نمی داد و چه بسا نتیجه ای درخشان تر از لندن نیز حاصل می شد.

در این دوره اتفاقات قابل توجهی هم برای کاروان ایران رخ داد از جمله ناکامی بسیاری از چهره‌های شاخص ورزش ایران از جمله احسان حدادی در دوومیدانی، حمید سوریان و امید نوروزی در کشتی فرنگی و بهداد سلیمی در وزنه‌برداری بود.

تیم های ملی کشتی آزاد و وزنه برداری از نظر کیفیت مدال و همچنین نتیجه گرفتن عملکرد بهتری نسبت به دوره پیش داشتند اما تکواندو، کشتی فرنگی و دوومیدانی ناکام های کاروان ایران بودند.

کشتی فرنگی در ۲۰۱۲ لندن سه طلا را به دست آورد اما در این دوره تنها دو برنز را کسب کرد تا افت شدیدی داشته باشد.

تکواندو نیز در بخش مردان برخلاف دوره‌های قبلی المپیک نتوانست مدال‌آور باشد و از المپیک سیدنی(اولین دوره برگزاری تکواندو در المپیک) تاکنون این نخستین دوره‌ای است که ایران در بخش مردان مدالی کسب نکرده است.

در دوره گذشته تکواندوکاران توسط باقری معتمد یک نقره را به دست آوردند اما در این دوره تمام مردان ایران که شانس طلا بودند به هیچ مدالی نرسیدند.

در مقابل، کیمیا علیزاده توانست اولین مدال المپیک را در تاریخ ورزش بانوان ایران به دست آورد و همچنین تکواندوی بانوان را صاحب مدال کند.

 photo_2016-08-22_12-54-52

در دوومیدانی نیز از نظر مدالی شرایط ایران خوب نبود. احسان حدادی تنها شانس ایران در المپیک نتوانست مدال آوری خود را در المپیک تکرار کند و حتی به فینال هم نرسید.

اما حسن تفتیان موفق شد برای نخستین بار راهی نیمه نهایی دوی ۱۰۰ متر شود تا از این نظر نتیجه خوبی برای کاروان دوومیدانی ایران ثبت شود هرچند دیگر نفرات تیم ملی دوومیدانی در المپیک دور از انتظار ظاهر شدند.

در شمشیربازی سابر نیز مجتبی عابدینی تا پای کسب مدال پیش رفت که در نهایت موفق نشد اما مقام چهارمی او پیشرفتی برای این رشته ورزشی محسوب می‌شود. این برای نخستین بار بود که شمشیربازی از ایران موفق شده بود به چنین سطحی از المپیک برسد.

اما تیراندازی نیز در حالی که در المپیک لندن یک فینالیست داشت(ششمی الهه احمدی)، در بازیهای ریو دو فینالیست داشت که در نهایت الهه احمدی و نجمه خدمتی به ترتیب ششم و هشتم شدند.

والیبال نیز که برای اولین بار سهمیه المپیک گرفته بود، در مرحله یک چهارم نهایی از دور رقابتها کنار رفت. سایر رشته ها نیز نتایج چشمگیری نداشتند.

بررسی اتفاقات المپیک ریو نشان می دهد که ورزش ایران پتانسیل کسب مدال های بیشتر و خوشرنگ تر و البته موفقیت های بیشتر را دارد به شرط اینکه با برنامه ریزی مدون و اصولی از همین فردا کار را برای المپیک ۲۰۲۰ آغاز کنیم و همه چیز را به دقیقه ۹۰ موکول نکنیم و البته از سوءمدیریت و اشتباهات مدیریتی و فنی نیز حذر کنیم.

جدول کامل رده‌بندی کشورهای حاضر در المپیک ۲۰۱۶ ریو را در زیر ببینید:

 

 


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :