استان آذربایجان شرقی با داشتن جمعیتی بالغ بر سه میلیون و ۸۰۰ هزار نفر، ۱۳ سالن سینما دارد که از این تعداد اکنون فقط هفت سالن آن فعال است، که با این توصیف می توان گفت تقریبا برای هر نیم میلیون نفر جمعیت استان، فقط یک سینما وجود دارد.

تبریزمن، سرویس فرهنگی و هنری: تبریز مهد سینما و تئاتر ایران بوده‌است، نخستین سالن سینمای ایران در سال ۱۲۷۹ (۵ سال پس از اختراع جهانی آن توسط برادران لومیر) با نام «سینما سولی» که توسط کاتولیک‌ها در شهر تبریز تاسیس شده بود، آغاز به کار کرد.

برپایهٔ استانداردهای بین‌المللی، باید برای هر یک میلیون نفر ۱۶۰ باب سالن سینما وجود داشته باشد؛ این در حالی است که برای هر یک میلیون شهروند استان تنها دو باب سالن سینما وجود دارد. یکی از دلایل رکود سینما در تبریز، عدم استقبال مناسب شهروندان از سالن‌های سینما به‌جهت قاچاق فیلم‌های سینمایی و عدم اجرای قانون حق تکثیر در ایران و مهتر از آن نامناسب بودن و فقر امکانات در سالن های سینمایی استان و شهر تبریز است.

بسیاری معتقدند که رشد روز افزون و سریع انواع فناوری‌های بصری و صوتی و تصویری و توسعه شبکه‌های تلویزیونی و ماهواره‌ای اگر چه به عنوان توسعه ارتباطات و بسط عالم تصویر قلمداد می‌شود اما موقعیت سینما را به خطر می‌اندازد ولی نیم‌نگاهی به آمار فروش فیلم‌ها و انیمیشن‌ها در سینمای جهان این نظریه را رد می‌کند و می توان این چنین نتیجه گرفت که وضعیت هنر هفتم در کشور و به تبع آن آذربایجان شرقی نامناسب است.

بررسی مشکلات سینماهای آذربایجان شرقی

مشکلات سینمای ما زنجیروار به یکدیگر ارتباط دارند که عدم رسیدگی به یکی از این مشکلات دیگر بخش‌ها را نیز تحت‌الشعاع خود قرار می‌دهد.

ایران یکی از کشورهایی است که در نخستین سال‌های زاده شدن سینما از این صنعت بهره‌مند شد و شهر تبریز از لحاظ سینما و سالن‌های سینما یکی از شهرهای غنی ایران بود اما به روایت تاریخ تا سال ۱۳۵۶ و قبل از ورشکستگی سینمای ایران ۱۵ سالن سینما در تبریز وجود داشت که از این تعداد تنها هفت سالن باقی مانده‌اند و سالن‌های باقیمانده از نظر تجهیزات و وضعیت بنا در شرایطی اسفبار قرار دارند.

سینماهای تبریز

همچنین بعد از گذشت ۳۲ سال از این تاریخ تنها یک سالن سینمای جدید (سینما ناجی) در این شهر تاسیس شده است.

تعداد اندک سینماها در تبریز با تاریخ فرهنگی و هنری این شهر کوچک‌ترین همخوانی ندارد، البته برخی از کارشناسان نیز معتقد هستند که عدم تجهیز، بازسازی و ساماندهی سالن‌ها به دلیل کمبود استقبال مخاطبان از سینما است و دلیل کمبود استقبال عمومی ناشی از اجرا نشدن قانون کپی‌رایت در ایران و قاچاق فیلم‌های روی پرده و عدم شناخت درست از صنعت سینما و عدم پرداخت فرهنگی در این زمینه است.

ساخت سینماهای جدید و مدرن راهکار آشتی مردم با هنر هفتم

مشکلاتی که سینمای ایران را درگیر کرده است بی‌شک بر روی وضعیت این هفتمین هنر در شهرهای کوچک‌تر نیز تاثیرات فراوانی دارد،با این تفسیرکه بسیاری از شهرهای کوچک استان سینما ندارند و جوانان برای پر کردن اوقات فراغت خود به سمت شبکه های ماهواره ای می روند.

ذکر این نکته هم ضروری است که اقتصاد سینما، در سالن‌های سینما رقم می‌خورد و اگر رونق اقتصادی سینماها نباشد اعتلای فرهنگی که از آن انتظار می‌رود رخ نخواهد داد و برای اعتلای فرهنگ سینما باید روی زیرساخت‌های این صنعت سرمایه‌گذاری شود و بی‌شک اولین قدم در این راه ساخت سالن‌های مناسب است.

سالن‌های سینما باید در شأن سینما دوستان و سینماگران باشد، در تمام دنیا برای جذب مخاطب به فکر امکانات بهتر با کیفیت مطلوب‌تر هستند اما در ایران و به تبع آن شهرهای کوچک‌تر شاهد ادامه فعالیت سالن‌های قدیمی هستیم که تماشاگر پس از یک‌ بار رفتن دیگر تمایلی به آن نشان نمی‌دهد.

با رفع بحران مدیریت فرهنگی در خصوص سینما، باید به ساماندهی پایه و اساس این معضل (همان سالن‌های سینما) پرداخت و پس از آن به فکر حل بحران مخاطب افتاد.

متاسفانه به دلیل فقدان اسناد مالکیت سینماهای آذربایجان شرقی، جذب حتی یک ریال اعتبار عمرانی از منابع تعریف شده، تاکنون ممکن نشده است. همچنین تبدیل سینماهای آذربایجان شرقی به مجتمع تجاری و پاساژ و یا به تعطیلی کشیده شدن آنها جای تأسف دارد.

تعطیلی سینما سعدی تبریز و سینما شهر قصه مرند، تغییر کاربری سینما کریستال تبریز به مجتمع تجاری و همچنین به فروش رفتن سینما آزادی تبریز از نمونه های بارز نابسامانی در عرصه سینماهای آذربایجان شرقی می باشد.

به دلیل بی‌توجهی مدیران آذربایجان شرقی به مشکلات موجود در سینماهای تبریز، تعطیلی این مراکز فرهنگی در سطح منطقه دور از ذهن نیست.

به دلیل مشکلات موجود در آذربایجان شرقی تعداد سینماهای استان طی ۳۰ سال گذشته از ۱۸ مرکز به هفت مورد رسیده و البته کاهش این روند ادامه دارد. باید برای رونق سینما به فکر سرمایه‌گذاری کلان باشیم در غیر اینصورت همین تعداد اندک سینما نیز بسته می‌شوند.

یادآور می شود، سینمای آذربایجان شرقی در طول ۳ دهه گذشته با رکود بی سابقه ای مواجه شد به طوری که بسیاری از سالن های نمایش در منطقه تعطیل و اغلب سینماگران و فیلمسازان استان نیز به سوی مرکز کوچ کردند.

e039c809

سینماهای تبریز مستهلک شده اند و از تکنولوژی های جدید محروم هستند

سعید حاجی زاده رئیس کمیسیون فرهنگی و امور اجتماعی شورای شهر تبریز درباره وضعیت، مشکلات و کمبود سینماهای شهر تبریز به خبرنگار تبریزمن، گفت: این موضوع کشوری است و در تمامی شهرها سینما ها قدیمی و یا اکثرا تعطیل شده اند.

وی ادامه داد: یکی از دلایل استقبال کم از سینماها وضعیت ظاهری و امکانات رفاهی نامناسب می باشد و اکثرا سینماها با مشکل صدا و تصویر مواجه است و در خود شهر تبریز تنها سینمای مدرن سینما ناجی می باشد و دیگر سنماهای تبریز برمیگردد به سالهای دور و مستهلک شده اند و از تکنولوژی جدید محروم هستند و باید رسیدگی شود و همین عوامل باعث خواهد شد تا رغبت مردم به سی دی و ماهواره ها بیشتر شود و کسی سراغ سینماها را نگیرد.

رئیس کمیسیون فرهنگی و امور اجتماعی شورای شهر تبریز در ادامه توضیح داد: سال گذشته در شورای شهر به این موضوع ورود کردیم و جلساتی در رابطه با نوسازی و بهسازی سنماها با حوزه هنری داشتیم و در نهایت تصمیم بر این شد برای نوسازی سنما قدس اعتبار میلیاردی جذب کنیم و این اعتبار میلیاردی صرفا خرج نوسازی سینما قدس نبوده و قرار بر این شده است که از ساختمان سینما قدس نهایت استفاده را بکنیم ازجمله محلی برای به اجرا در آوردن نمایش ها و دگیر موضوعات مربوط می باشد و سعی خواهیم کرد آن ساختمان را به پردیس سینما تبدیل کنیم.

حاجی زاده ادامه داد: در شورای شهر امسال نیز یک میلیارد بودجه برای سینما ۲۹ بهمن در نظر گرفته شد و از آنجایی که بودجه سال گذشته سینما قدس کفاف این همه خرج نمی کند تصمیم بر این شد بودجه یک میلیاردی که برای سنما ۲۹ بهمن تدارک دیده شده بود را به سینما قدس اختصاص یابد تا این سینما تکمیل شود و این بودجه چون به نام سینما ۲۹ بهمن اختصاص یافته تا به نام سینما قدس دربیاید نیازمند زمان است.

تعداد سینماهای آذربایجان شرقی برای این استان فرهنگی مناسب نیست

درباره وضعیت سینماهای استان گفتگویی نیز با حسن میلانی رئیس حوزه هنری استان داشتیم که وی به خبرنگار تبریزمن، گفت: در این استان ۸ سینما در زیر نظر حوزه هنری استان وجود دارد که از این تعداد ۴ سینما ( دو سالن سینما ۲۹ بهمن تبریز، سینما انقلاب و سینما ارشاد مراغه) فعال هستند.

میلانی افزود: استان آذربایجان شرقی با داشتن جمعیتی بالغ بر سه میلیون و ۸۰۰ هزار نفر، ۴ سالن سینما زیر نظر حوزه هنری دارد که برای استان فرهنگی چون آذربایجان شرقی مناسب نمی باشد.

سینما فرهنگیان

بسیاری از سینماهای تبریز عمر ۵۰ ساله دارند

رئیس حوزه هنری استان افزود: سینماهای موجود در استان فرسوده هستند و بیش از ۵۰ سال عمر دارند، هرچند برخی سالن‌های سینمای ما در چند سال گذشته شاهد بازسازی جزئی بودند و به سیستم دیجیتال مجهز شده‌اند، اما باز هم از نظر فیزیکی و کیفیت پخش و دیگر امکانات رفاهی چون صندلی‌ها، در سطح مطلوبی قرار ندارند.

وی ادامه داد: اما در حال حاضر سینما قدس استان در حال ساخت و تعمیر و تجهیز می باشد و قرار است به پردیس سینمایی تبدیل شود.

میلانی قدیمی بودن سینماهای تبریز را تنها عامل عدم رغبت مردم به سینما ندانست و تصریح کرد:متاسفانه افت فضای فیزیکی سینماها و قدیمی بودن آنها از یک سو و تولید آثاری بدون توجه به ذائقه تماشاچی از دیگر سو باعث شده رفته‌رفته تعداد تماشاچیان سالن‌های سینما کمتر شده و سینماهای ما جایگاه خود را از دست بدهند و علاقه‌مندان به هنر سینما اوقات فراغت خود را با محصولات فرهنگی دیگر چون ویدئو، سی‌دی‌های خانگی و ماهواره سپری کنند.

رئیس حوزه هنری استان در خاتمه اضافه کرد: اما خدا را شکر در سال های اخیر فیلم هایی مخاطب پسند تولید شده و باعث گشته سینماها اندکی رونق بگیرند و فیلم هایی چون محمد رسوالله، شاهزاده روم، شیار ۱۴۳ و میهمان داریم، چ، بادیگارد و … توانسته اند مخاطبان را به سینماها بکشانند و تنها فیلم محمد رسوالله در سه سالن سینماهای حوزه هنری یک میلیاردو ۵۰۰ میلیون ریال فروش داشته است.

با همه این اوصاف و اظهار نظر مسئولان امر انتظار می رود که با توجه دولت و تلاش مسئولان فرهنگی استان شاهد تجهیز و بازسازی سینماها و ساخت پردیس های فرهنگی و هنری جدید در تبریز و آذربایجان شرقی به عنوان مهد فرهنگ و هنر ایران باشیم.

گزارش از: مهیار قهرمانزاده


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :