مدیرکل ثبت احوال آذربایجان شرقی گفت: آذربایجان شرقی در رتبه سوم کشور در آمار مرگ و میر قرار دارد و در سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳ شاهد کاهش ۱۱ درصدی ازدواج در استان بودیم.

تبریزمن، سرویس اجتماعی: علی جعفری آذر مدیر کل ثبت احوال استان در رابطه با روز ملی جمعیت در گفتگو با خبرنگار تبریزمن، گفت: به پیشنهاد سازمان ثبت احوال کشور و تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، ۳۰ اردیبهشت مصادف با روز ابلاغ سیاستهای کلی جمعیت از سوی مقام معظم رهبری به عنوان روز ملی جمعیت در تقویم رسمی کشور به ثبت رسید.

وی ادامه داد: در روز سه شنبه مورخ ۱۳۹۳٫۲٫۳۰ مقام معظم رهبری با توجه به اهمیت مقوله جمعیت در اقتدار ملی و با توجه به پویندگی، بالندگی و جوانی جمعیت کنونی به عنوان یک فرصت و امتیاز و در جهت جبران کاهش نرخ رشد جمعیت و نرخ باروری در سال های گذشته، سیاستهای کلی جمعیت را ابلاغ فرمودند و با در نظر داشتن نقش ایجابی جمعیت در پیشرفت کشور، تاکید فرمودند که لازم است برنامه ریزی های جامع برای رشد اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور متناسب با سیاستهای جمعیتی انجام گیرد، لذا با عنایت به ضرورت رصد مستمر اجرای سیاستهای ابلاغ شده از سوی معظم له و انعکاس و ارزیابی برنامه های اجرایی مربوط به حوزه جمعیت در یک مناسبت سالانه ویژه ثبت روز ملی جمعیت در تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران مصادف با روز ابلاغ سیاستهای کلی جمعیت در تارخ مذکور از سوی سازمان ثبت احوال کشور پیشنهاد شد.

جعفری آذر در ادامه آماری از ولادت، فوت، طلاق و اردواج داده است که در ادامه مشاهده می خوانید:

ولادت

نرخ ولادت در استان آذربایجان شرقی از هر هزار نفر ۱۸/۵ نفر می باشد که  رتبه بیست و یک را در کشور به خود اختصاص داده است، در سال ۹۴ نیز ۷۲۳۴۰ نفر متولد شده اند که نسبت به سال گذشته (۹۳) ۲ درصد کاهش داشته است.

وفات

 نرخ وفات در استان آذربایجان شرقی از هر هزار نفر ۵/۷ نفر می باشد که  رتبه سوم را در کشور به خود اختصاص داده است، در سال ۹۴ نیز ۲۲۳۳۷ نفر فوت کرده اند که نسبت به سال گذشته (۹۳) ۲/۸ درصد کاهش داشته است.

ازدواج

نرخ ازدواج در استان آذربایجان شرقی از هر هزار نفر ۹/۳ نفر می باشد که رتبه شانزدهم را در کشور به خود اختصاص داده است، در سال ۹۴ نیز ۳۶۲۲۲ واقع ازدواج رخ داده است که نسبت به سال گذشته (۹۳) ۱۱/۱ درصد کاهش داشته است.

طلاق

نرخ طلاق در استان آذربایجان شرقی از هر هزار نفر ۲ نفر می باشد که رتبه سیزدهم را در کشور به خود اختصاص داده است، در سال ۹۴ نیز ۷۸۱۰ واقع ازدواج رخ داده است که نسبت به سال گذشته (۹۳) ۴/۱ درصد کاهش داشته است.

ابوالفضل و زهرا فراوان ترین اسامی نوزادان آذربایجانی

مدیر کل ثبت احوال استان در رابطه با فراوانی نام پسر و دختر در آذربایجان شرقی نیز گفت: ۱۰ نام اولی که هم استانی ها برای فرزند پسر خود انتخاب کرده اند، ابوالفضل، امیرعلی، علی، مهدی، امیرحسین، محمد، طاها، علی اصغر، امیرمحمد، امیررضا می باشد و ۱۰ نام اولی که هم استانی ها برای فرزند دختر خود انتخاب کرده اند، زهرا، فاطمه، اسرا، یسنی، نازنین زهرا، زینب، آیلین، رها، کوثر، ثنا می باشد، که این نام ها آمار سال ۹۴ می باشد.

۴۰۰ هزار نفر از مردم استان کارت ملی هوشمند دریافت کرده اند

جعفری آذر درباره کارتهای هوشمند ملی نیز گفت: از اواخر سال ۹۳ تا به امروز بالای ۴۰۰ هزار کارت ملی هوشمند صادر شده است که امیدواریم تا اواخر سال ۹۵ این تعداد به یک میلیون کارت برسد، این را نیز  باید اضافه  کنم که کارت های ملی فعلی همچنان تا سال ۹۶ معتبر بوده است و اینکه افراد بالای ۱۵ سال می توانند برای دریافت کارت ملی هوشمند خود اقدام کننند.

وی در رابطه با تعویض شناسنامه ها نیز افزود: شناسنامه های جدید که مکانیزه هستند، در حال حاضر تعویض آنها اجباری نیست و تاکنون بالای یک میلیون شناسنامه صادر شده است.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :