نشست تخصصی “تربیت بدنی و بررسی ابعاد ایمنی و بهداشت در ورزش” صبح امروز در دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه تبریز آغاز به کار کرد.

در این نشست که با همکاری مدیریت امور فناوری، کمیته HSE، دانشکده تربیت بدنی و شهرداری کلان شهر تبریز در دومین مرکز علمی کشورمان در حال برگزاری است تعداد کثیری از اساتید و متخصصان این حوزه از دانشگاه های بوعلی سینای همدان، صنعتی شریف، دانشگاه آزاد واحد تبریز و دانشگاه تبریز حضور دارند.

مباحث مختلفی در بخش پیش از ظهر امروز در قالب سخنرانی به سمع و نظر شرکت کنندگان در مراسم ارایه گردید که از آن جمله می توان به موضوعاتی همچون ایمنی در اماکن ورزشی، نقش ورزش دوران کودکی در سلامتی پس از آن از دیدگاه بیومکانیکی، چالش های اشتغال و کارآفرینی در فارغ التحصیلان رشته تربیت بدنی، ارگونومی محیط کار، الزامات حقوقی ایمنی در ورزش و بهداشت در اماکن ورزشی اشاره کرد.

دبیر کمیته ایمنی دانشگاه تبربز با اشاره به اینکه کمیته مذکور از سال ۹۱ فعالیت خود را آغاز نموده است گفت:خوشبختانه توانسته ایم این مطالبه را برآورده سازیم که هر شخص باید در شرایط ایمن کار کند به طوری که میزان آسیب ها به حداقل برسد تا محیطی امن برای دانشجویان و دانش آموزان به وجود آید.

سهیل عابر افزود:با آموزش های تخصصی در این حوزه می توان تلفات و آسیب های حین کار و فعالیت را کاهش داد زیرا ایمنی، یکی از الزامات توسعه پایدار در ورزش و زندگی بشر محسوب می گردد.

وی در خاتمه با ابراز تاسف از مشاهده برخی صحنه ها در خصوص رعایت موارد ایمنی در ورزش اضافه کرد:وقتی مشاهده می کنم که وجود حلقه انگشتر در دست یک فوتبالیست موجب قطع انگشت وی می گردد از ته دل متاسف می شوم!

دبیر نشست تخصصی تربیت بدنی و بررسی ابعاد ایمنی و بهداشت در ورزش هم در این مراسم با ذکر این نکته که مباحث بهداشت و ایمنی ورزش باید از ابعاد مختلف مورد بررسی قرار گیرد گفت: نهاد HSE به فراهم نمودن محیط کار مناسب به دور از خطرات و به رعایت اصول حفاظت از محیط زیست و توسعه زندگی ایمن تاکید دارد و تلفیقی از بهداشت، محیط زیست و ایمنی می باشد.

خانم عبدوی افزود:این نهاد از زمانی آغاز به فعالیت نمود که مرگ و میر کارگران رو به فزونی بود زیرا در آن دوران، استانداردهای عمومی برای اماکن کار ورزشی رعایت نمی شد و لذا ایزو تصدیق کرد که مقوله ایمنی، امنیت کاری قابل قبولی را به ارمغان می آورد.

وی اضافه کرد:ایجاد شرایط ایمنی مطابق با استانداردهای جهانی می تواند موجب جذب افراد بسیاری در رشته های مختلف به همراه داشته باشد و طبیعی است که در حوزه تربیت بدنی، اماکن ورزشی باید از استانداردهای تعریف شده برخوردار باشند.

عبدوی تاکید کرد:ایجاد شرایط ایمن در حوزه تربیت بدنی از وظایف مسوولان و متولیان ورزشی است که باید مدنظر آنان قرار گیرد به طوری که در یک بررسی اجمالی از وضعیت بیش از ۳۰ سالن ورزشی کلان شهر تبریز مشخص گردید که در مدیریت ریسک، سالن ورزش و جوانان بدترین شرایط را داراست و سالن آسیا از وضعیت ایده آلی برخوردار می باشد.
شایان ذکر است د

ر بخش بعدازظهر این نشست تخصصی، مباحثی مانند نقش ورزش در بهینه سازی متابولیسم سلولی، نقش مشاهده در یادگیری مهارت های حرکتی، ورزش و دیابت و نیز موضوع خودگفتاری در قالب سخنرانی توسط اساتید مجرب کشورمان به حضار ارایه خواهد گردید.

این نشست تخصصی عصر امروز به کار خود پایان خواهد زد.

شهرام صادق زاده


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :