دبیر ستاد هماهنگی مبارزه با مواد مخدر آذربایجان شرقی با بیان اینکه مصرف سیگار، قلیان، ترامادول و ریتالین دروازه ورود به اعتیاد است، گفت: ۸۵ درصد معتادان سابقه مصرف سیگار و قلیان دارند.

به گزارش تبریزمن، محمدعلی نصرتی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: در دوماهه نخست سال جاری ۱۲۸ کیلوگرم انواع مواد مخدر در استان کشف و ضبط شده است.

وی ادامه داد: در این مدت چهار هزار و ۷۴۰ نفر قاچاقچی، توزیع کننده، حمل کننده و معتاد متجاهر در استان شناسایی و دستگیر شده اند.

نصرتی با اشاره به متلاشی کردن سه باند مهم تهیه و توزیع مواد مخدر در استان گفت: در سال جاری هیچ کارگاه تولیدی مواد محرک صنعتی مثل شیشه کشف نشده که نشان دهنده عدم فعالیت تولیدکنندگان این مواد در استان است.

وی اظهارکرد: با توجه به کاهش فعالیت تولید کنندگان مواد محرک صنعتی پیش بینی می شد که توزیع مواد مخدر سنتی همچون تریاک با قیمت بالاتری افزایش یابد که توزیع کنندگان آن با افزودن موادی همچون سرب که بسیار کشنده است قیمت آن را پایین نگهداشته اند و این موضوع نیز بسیار نگران کننده است.

دبیر ستاد هماهنگی مبارزه با مواد مخدر آذربایجان شرقی گفت: ۵۰ هزار معتاد از چرخه خدمات درمانی استان جهت ترک اعتیاد از طریق مراکز درمانی سرپایی و اقامتی بهره مند شده اند که از این تعداد دو هزار نفر در مراکز اقامتی اعم از ماده ۱۵ و ماده ۱۶ درمان می شوند.

وی ادامه داد: ۲۶۱ مرکز درمانی ترک اعتیاد در استان فعالیت می کنند که از این تعداد ۱۴ مرکز دولتی و ۲۴۷ مرکز غیردولتی است.

نصرتی با بیان اینکه موضوع مبارزه و پیشگیری از مواد مخدر از اولویت های اصلی استان است، خاطرنشان کرد: ۷۰ درصد سرقت ها، ۵۵ درصد طلاق ها و ۶۵ درصد زندانی ها به دلیل اعتیاد به مواد مخدر است.

وی افزود: چهارمین عامل مرگ و میر در کشور بعد از تصادفات، سکته ها و سوختگی ها، مصرف مواد مخدر است و روزانه ۱۰ نفر بر اثر سوء مصرف مواد مخدر جان خود را از دست می دهند.

دبیر ستاد هماهنگی مبارزه با مواد مخدر آذربایجان شرقی گفت: دشمنان نظام از طریق جنگ نرم و گرفتار کردن جوانان ما به مواد مخدر سعی در سست کردن پایه های نظام دارند که باید مردم و به ویژه خانواده نسبت به این مساله حساس و آگاه باشند.

وی با اشاره به فعالیت ۶۵۵ پایگاه اینترنتی در زمینه معرفی و فروش انواع مواد مخدر، اضافه کرد: سالانه ۵۰ نوع مواد مخدر جدید از طریق این سایت ها با عنوان های مختلف و با ترفندهای بسیار جهت زیبایی، لاغری و یا درمان بیماری ها معرفی می شوند.

نصرتی تاکید کرد: اصلی ترین راه مبارزه و پیشگیری با مواد مخدر آگاه سازی خانواده ها به خصوص جوانان است تا در دام اعتیاد گرفتار نشوند.

وی با اشاره به اینکه کروکودیل از جمله خطرناک ترین انواع مواد مخدر است، گفت: این ماده به عنوان آرام بخش قوی در بین اقشار ناآشنا به خطرات آن معرفی می شود.

دبیر ستاد هماهنگی مبارزه با مواد مخدر آذربایجان شرقی ادامه داد: در باشگاه ها و آرایشگاه های زنانه نیز شاهد فروش برخی مواد با عنوان های مختلف جهت زیبایی اندام و لاغری و حتی ماسک زیبایی هستیم که با برگزاری دوره های مختلف آموزشی مدیران باشگاه ها و سالن های آرایشی را نسبت به این موضوع حساس و آگاه کرده ایم.

وی یادآور شد: در گذشته در خصوص مهندسی مبارزه با مواد مخدر اشکالاتی وجود داشت و رویکرد مبارزه و برخورد بیشتر مورد توجه بود در صورتی که بایستی پیشگیری از اعتیاد در اولویت قرار می گرفت.

نصرتی تاکید کرد: اکنون به دنبال اجتماعی کردن مواد مخدر هستیم و از ظرفیت گروه های مختلف جهت آموزش و پیشگیری از اعتیاد استفاده می کنیم.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :