مدیرکل دامپزشکی استان آذربایجان شرقی گفت: ۷۳ تن از ۲۲۵ تن فرآورده‌های دامی معدوم سازی شده کشور در طرح نوروزی سازمان دامپزشکی، متعلق به آذربایجان شرقی است که اعتماد مردم را برای مصرف آسوده مواد خام دامی را در پی داشته است.

تبریزمن، سرویس اجتماعی: دکتر امیرحسین بهداد، مدیرکل دامپزشکی استان آذربایجان شرقی در نشست خبری که عصر دیروز برگزار شد در جمع خبرنگاران گفت: بیماری تب برفکی، بیماری وقت گیری بود که به همت همکاران اداره کل دامپزشکی استان کنترل و مهار شد و حتی کاهش یک درصد کانون بیماری حرکت بزرگی است و برنامه عظیمی می خواهد.

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان شرقی گفت: در بحث طاعون ۵۶ درصد، تب مالت ۲۵ درصد، آبله ۹۰ درصد و در بحث وی. اچ. اس آبزیان ۱۰۰ درصد کاهش داشتیم.

بهداد، با اشاره به کشتار صنعتی بیش از ۳۹۲ هزار دام سبک، بیش از ۸۴ هزار دام سنگین و ۲۲ میلیون ۸۰۰ هزار طیور در سال ۹۴، اظهار داشت: این میزان کشتار، به ترتیب، ۱۸ هزار، ۱۳ هزار و  ۳ میلیون ۵۰۰ هزار افزایش نسبت به سال ۹۳ را نشان می‌دهد که تلاش می‌کنیم کشتار‌ها از سنتی به صنعتی سوق دهیم.

nejati (8 of 17)

وی، تصریح کرد: ما در سال گذشته افزایش ۳۵۰ درصدی ضبط و معدوم سازی فرآورده های مختلف دامی را داشتیم که تمام با احکام قضایی صورت می گرفت که بیش از ۳۱۹ تن در سال ۹۴ معدوم سازی شد که این، از نتایج نظارت و ساماندهی بهداشت فرآورده‌های دامی است، ضمن اینکه در سال گذشته ۳۷ تن شیر مسموم و ۷۰ تن عسل دارای ماده سرطان زای اچ.‌ام.اف که به دلیل استاندارد نبودن دستگاه‌های تولید صنعتی عسل است، از چرخه مصرف انسانی خارج شدند.

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان شرقی با اشاره به طرح تشدید این اداره در ایام نوروز که از ۲۶ اسفند تا ۱۴ فروردین بود خاطر نشان کرد: ۷۳ تن از ۲۲۵ تن فرآورده‌های دامی معدوم سازی شده کشور در طرح نوروزی سازمان دامپزشکی، متعلق به آذربایجان شرقی است که اعتماد مردم را برای مصرف آسوده مواد خام دامی را در پی داشته است.

بهداد در ادامه، از کنترل بیماری تب برفکی در آذربایجان شرقی خبر داد و افزود: کشورهای همسایه با این بیماری درگیر بودند که عامل اصلی شیوع در استان و کشور بود که با جهش سویه، واکسن‌های گذشته جواب نداد و بیماری مستقیما به قلب حیوان اثر کرده و تلف می‌کرد.

وی ادامه داد: واکسن جدید پس از مطالعه دقیق و آزمایشات مختلف سویه جدید تب برفکی تهیه شد و درصورت تزریق واکسن سویه‌های قبلی، نه تنها اثر مثبتی نداشت، بلکه با عدم نتیجه گیری از واکسیناسیون، ضمن اتلاف بیت المال، اعتماد مردم نیز از بین می‌رفت.

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان شرقی خواستار حمایت تمام مسئولین ارشد استان، نمایندگان و رسانه‌های استانشد و افزود: همگی کمک کنند تا در همه بیماری‌های مربوط به سلامت دام و انسان، به جای اینکه انرژی خود را به حاشیه‌ها هزینه کنیم، به ویژه در موضوع تب برفکی تمام توان خود را در رفع بیماری و ریشه کنی آن صرف کنیم.

nejati (15 of 17)

دکتر امیرحسین بهداد در ادامه گفت:  آمار تلفات تب برفکی در آذربایجان شرقی نسبت به سایر استان‌ها، بسیار کمتر از سایر استان‌های کشور بود که علی رغم آن، بیشترین آمار دوزهای واکسن تب برفکی را دریافت کرد، دلیل اینکه بیشترین تمرکز در موضوع تب برفکی بر آذربایجان شرقی بود، فضاسازی رسانه‌ای در رسانه‌های غیر مجاز و همچنین تلگرام بود که انرژی زیادی از اداره کل دامپزشکی برای مقابله با حاشیه‌ها و کنترل بیماری گرفت.

وی افزود: با بیان اینکه ۱ هزار ۴۴۳ راس دام سبک و سنگین بر اثر تب برفکی تلف شدند و ۱۷۶ راس ذبح شدند، جمعیت دامی استان، حدود ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار راس دام سبک و سنگین است که در مقایسه با آمار تلفات، رقم بسیار اندکی است، یکی از وظایف دامپزشکی رصد بیماری است و ما بیماری تب برفکی را پیش بینی کرده بودیم و همزمان واکسن سویه آن در حال ساخت بود.

مدیرکل دامپزشکی استان با اظهار گله مندی از برخی مسئولان گفت: با شیوع بیماری تب برفکی، در فضای مجازی حواشی زیادی ایجاد شد، به عنوان مثال علی رغم اینکه چندین بار در مصاحبه با رسانه‌ها اعلام کردم استفاده از گوشت دام‌های بیمار که ذبح می‌شوند هیچ گونه مشکلی ندارد، یکی از نمایندگان مجلس مصاحبه کرده بود گوشت قرمز نخرید! متولی نظارت ما هستیم و ما توصیه می کنیم گوشت چرخ کرده فله نخرید.

وی در رابطه با نظارت بر بهداشت شیر خام نیز گفت: در تبریز و تمامی شهرستان‌ها کارشناسان دامپزشکی مستقر شده و تمامی شیرها را موقع تحویل گرفتن آزمایش می‌کنند و طرح ساماندهی شیر برای اولین بار در کشور در ستان انجام شد و به گونه ای انجام گرفت که توزیع شیر به شیر سراها، شیر فروشی ها، سازندگان بستنی سنتی و دیگر مکان هایی که نیاز به شیر دارند رایگاه توزیع شد.

nejati (7 of 17)

بهداد افزود: در سال گذشته ۳۷ تن شیر مسموم و ۷۰ تن عسل دارای ماده سرطان زای HMF که به دلیل استاندارد نبودن دستگاه‌های تولید صنعتی عسل است، از چرخه مصرف انسانی خارج شدند.

امیر حسین بهداد با اشاره به اینکه هدفمان تبدیل کشتارگاه‌های سنتی به صنعتی است، افزود: ۱۴ کشتارگاه سنتی را تعطیل کرده و به کشتارگاه صنعتی تبدیل کردیم. وضعیت کشتارگاه بستان آباد هم رو به بهبود است، نمی‌توانیم این کشتارگاه را تعطیل کنیم؛ چرا که کشتار قاچاق افزایش می‌یابد.

بهداد ادامه داد: کشور عراق به شدت با بیماری آنفلوآنزای پرندگان درگیر است، از ماه گذشته این هشدار به مسئولان ارشد استان و کشور ارائه شده است تا با پیشگیری از آن، از تلفات ناشی از آنفلوآنزا جلوگیری کنیم.

وی افزود: علی رغم قرار گرفتن در جزیزه نا‌امن آنفلوآنزای پرندگان که در کشورهای همسایه قرار داشت، آذربایجان شرقی در سایه رصد و پیشگیری، در سال گذشته، تلفات بسیار اندکی نسبت به سایر استان‌ها و حتی کشورهای همسایه حاصل شد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :