یازدهمین جلسه رسمی شورای شهر تبریز در سال ۹۵، ساعت ۱۰:۱۱ امروز استارت خورد، در جلسه این هفته، شهرام دبیری رییس شورای شهر تبریز با گرامیداشت ایام لیالی قدر و شهادت آیت الله بهشتی به روز جهانی مبارزه با مواد مخدر اشاره کرد و گفت:در کشور و استان ما فعالیت های مناسبی در راستای مبارزه با مواد مخدر برداشته شده و امیدواریم مجموعه شورا و شهرداری نیز در پیشگیری از این بلای خانمان سوز عزم جدی داشته و اقدامات مؤثری را به انجام رساند.

تبریزمن، سرویس شهری: شهردار کلان شهر تبریز نیز در ساعت ۱۰:۱۷ وارد صحن علنی شورای شهر گردید.

nejati (24 of 24)
در بخش دیگری از جلسه چند تن از اعضای شورا به ارایه تذکرات قانونی پرداختند که گویا خواست بیشتر آن ها احیای این بخش از جلسه بوده تا در قالب جملات کوتاه به ارایه مشکلات و نارسایی ها بپردازند و جملات کلیدی آن ها بدین شرح است:

فریدون بابایی اقدم:تعدادی از افراد، زحمات مجموعه شهرداری را زیر سوال می برند، آسفالت ریزی در یک شب بارانی بسیار قابل تأمل است!

جعفر مدبر:اگر کانال های اتوبان پاسداران و اعمال برخی از زیرساخت های فنی طرح ها نبود در اثر جاری شدن سیلاب یک فاجعه مالی و جانی پیش می آمد که غیرقابل تصور است.

بهروز خاماچی:ماشین های نخاله بدون مجوز اقدام به رهاسازی نخاله های ساختمانی در داخل رودخانه های اطراف شهر کرده و باعث به انسداد مسیر سیلاب می گردند، کاش ما نیز مانند شهرهای شیراز و اصفهان به فکر ایجاد یک نخاله گاه مکانیزه باشیم.

nejati (14 of 24)
ایران آهور:خواستار توجه به مواردی از جمله تسریع در ارایه تفریغ بودجه سال ۹۴ از سوی شهرداری، احیای مجدد تذکرات قانونی اعضای شورا، ارایه گزارشی از احیای بافت حاشیه نشین و نحوه اسکان شهروندان مناطق مربوطه و تسریع در رفع موارد و مشکلات مواقع بحران ها هستم.

حواشی حضور عضو بازداشت شده شورا در صحن علنی شورای شهر

nejati (6 of 24)

ورود اکرم حضرتی – عضو بازداشت شده شورا – امروز جو تالار را تغییر داده و همه نگاه ها به سوی وی متمرکز شد.

این امر برای دومین بار و پس از حضور المیرا خاماچی پس از غیبت بیش از ۲ ماهه تجربه گردید و عضو آزاد شده را به ارایه توضیحات وا داشت.

حضرتی در تشریح آنچه که بر وی گذشته بود گفت:سوء تفاهمی پیش آمده بود که با بررسی ها و تحقیقات عالمانه و عادلانه نهادهای نظارتی به زودی رفع خواهد شد زیرا آنها با حساسیت ویژه ای پیگیر مسایل مربوطه هستند.

nejati (18 of 24)
وی ادامه داد:به هر حال این قضیه برای ما یک امتحان الهی بود و حکمتی داشت و امیدوارم ختم به خیر باشد که درس های بزرگی به ما خواهد داد.

حضرتی در پایان اظهار امیدواری کرد که بررسی تحقیقات عادلانه باشد و افزود:انشاالله که سربلند خواهیم شد و نزد مردم باز خواهیم گشت…

سخنگوی جدید می آید، سخنگوی سابق هم می آید

رأی گیری جهت حضور موقت محمدباقر لطفی عضو علی البدل شورا در جلسات ماده ۱۰۰ و کمیسیون های داخلی شورا و نیز انتخاب سخنگوی شورای شهر تبریز در غیاب حبیب شیری آذر – عضو بازداشت شده – از بخش های جالب توجه جلسه این هفته شورا بود که با ناهماهنگی هایی نیز همراه بود.

بدین ترتیب که اسماعیل چمنی، این نوع انتخاب را غیرقانونی دانست و المیرا خاماچی هم خطاب به رییس شورا اعتراض کرد که چرا زمانی که وی و اکرم حضرتی در بازداشت بوده است دبیری با حکم خود، فرد دیگری را به عنوان جانشین جهت حضور در جلسات کمیسیون ها انتخاب نموده و چه شده که اکنون به فکر رأی گیری افتاده است!؟
که شهرام دبیری هم پاسخ داد که اینگونه نبوده و تمام این اقدامات در حد تعیین جانشین برای اعضای غایب انجام گرفته است.

البته ناگفته نماند که بالاخره این رای گیری انجام گرفت و رأی هم آورد اما بیم آن می رود که هفته آینده سخنگوی سابق در صحن علنی شورا حضور یافته و پروسه جایگزینی اعضای موقت با ناکامی همراه گردد به طوری که وقتی در جلسه این هفته، دبیری تاکید کرد که رأی گیری برای سمت سخنگویی محمدباقر لطفی موقتی است و شاید حبیب شیری آذری هفته آینده به جلسات شورا بازگردند همهمه ای از خنده در میان حضار در سالن شکل گرفت که گویا سریال شورا تمام شدنی نیست.

مدیریت بحران ما هنوز یک ساختمان اختصاصی ندارد

ایرج شهین باهر در نطق پیش از دستور خود در جلسه این هفته شورای شهر، مشکلات به وجود آمده ناشی از بارش های سنگین روز ۳۰ خرداد ماه سال جاری در سطح معابر کلان شهر تبریز را مورد تاکید قرار داد و گفت:این گونه بارش ها در نیم قرن اخیر بی سابقه بود و جالب اینکه با تایم ارایه گزارش مسوول پدافند غیرعامل همزمان شد که ایشان برای اقدامات مربوطه اعلام آمادگی نمود، اما واقعیت این است که شورای شهر تبریز باید به تنظیم ردیف بودجه معین جهت مقابله با حوادث طبیعی باشد زیرا تاریخ تبریز با این نوع بلایا عجین شده است و باید آینده را نیز در نظر گرفت کمااینکه زلزله اخیر نیز نگرانی های متعددی را در بین شهروندان به وجود آورد.

وی افزود:لذا مدیریت بحران باید تدابیر جدی را برای این امر بیندیشد زیرا مقوله های عدم وجود مدیریت واحد شهری، عدم آمادگی شهر و شهروندان و عدم وجود زیرساخت های فنی شهر باعث می شود تا تبریز در مقابل اینگونه حوادث غیرمترقبه ایمن نبوده و ضربه فنی شود.

شهین باهر منطقه شمال تبریز را در مطالعات توپوگرافی مستعد زمین لرزه های متعدد دانست و اضافه کرد:ما در ساختار شبکه دفع آب های سطحی نیز مشکل اساسی داریم و متاسفانه کانال های جمع آوری آب های سطحی در اکثر پروژه ها فراموش شده اند، به طوری که اکثر زیرگذرهایی که در سنوات گذشته احداث شده اند دارای مشکلات فنی در دفع و مهار سیلاب هستند اما خوشبختانه زیرگذرهای توانیر و حمید به دلیل اعمال مسایل فنی توانستند در مهار سیلاب اخیر موفق عمل نمایند.

وی در خاتمه تصریح کرد:مدیریت بحران ما واقعا در بحران است به طوری که هنوز یک ساختمان اختصاصی هم ندارد.

 

گزارش از شهرام صادق زاده


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :