بارها و بارها شاهد جاری شدن سیلال و آبگرفتگی زیرگذرهای شهر تبریز ناشی از بارش یکی دوساعته باران بوده ایم. اتفاقی که انگار باید سال های سال همچنان شاهد آن باشیم و نهادی مسئول رسیدگی و حل این مشکلات و نابسامانی ها نیست.

تبریزمن، سرویس شهری: هفته گذشته شاهد هر نوع بلای طبیعی در شهر تبریز و برخی از شهر های استان آذربایجان شرقی بودیم. طوفان، زلزله، باران و تگرگ و متعاقب آن نیز سیلاب و آبگرفتگی…

هر کدام از این موارد دردنامه! مخصوص به خود را می طلبد اما در  این مطلب به سیلاب و آبگرفتگی خواهیم پرداخت؛ سیلاب هایی که چندسالی است به پای ثابت شهر های استان و بویژه شهر تبریز تبدیل شده اند و پس از هر باران، چه اندک و چه فراوان، شاهد مشکلات عدیده ای برای شهروندان بوده ایم.

آبگرفتگی جوی های آب و به تبع آن جاری شدن سیلاب در پیاده روها، ایجاد چاله های آب در سطح خیابان ها و کوچه ها در مقیاس کوچک و نیز انسداد زیرگذرهای غیراستاندارد و پرتعداد شهر و جاری شدن حجم فوق العاده فراوان آب در سطح خیابان ها و معابر در سطح بزرگ از عواقب بارش باران در تبریز می باشد.

عدم پیش بینی آب گذرهای کافی و استاندارد در سطح شهر و نیز کوتاهی در فراهم کردن زیرساخت های مناسب برای پیشگیری از آبگرفتگی معابر – همچون آنچه که در زیرگذرها شاهد آن بودیم – را در کنار عدم آمادگی مسئولین مدیریت بحران قرار دهید تا شاید به برخی رسانه ها برای به کار بردن تیتر ” تبریز در وضعیت قرمز ” در زمان بارش های هفته گذشته حق بدهید.

3eqpt4qpqp431mg3v0od

کار باران و سیل در تبریز تا جایی بالا گرفت که یک گردان از ارتشیان تیپ ۱۲۱ تکاور نیروی زمینی ارتش برای دست گیری از سیل زدگان وارد عمل شدند تا شاید جای خالی دستگاه هایی که مسئول خدمات و امدادرسانی به حادثه دیدگان در چنین مواقعی هستند، بیش از حد به چشم نیاید.

آنچه شهروندان تبریزی در این رخداد شاهد آن بودند، فلج شدن تمام محورها و نقاط حساس کلان‌شهر تبریز درنتیجه بارش‌های سنگین و شدید چندساعته بود، هرچند که پیش‌ از این نیز نمونه‌های متعددی از این‌دست موضوعات، در چند سال گذشته مردم تبریز را در سرگردانی و سردرگمی فروبرده بود و آنها نیز انتظار وقوع چنین شرایطی را داشتند اما آنچه در این میان‌مایه نگرانی و البته گلایه بود، غفلت و تعلل دستگاه‌های خدمات‌رسانی است که مسئول و متولی مستقیم امور در چنین مواقع بحرانی هستند.

متاسفانه ساختار شهر تبریز در گذشته با علم به اینکه منطقه آذربایجان آب و هوایی کوهستانی و غیرقابل پیش بینی دارد، بدون توجه به این زیرساخت ها و صرفا با دید ساخت و اتمام پروژه بنا شده که نتایج آن را نیز در چنین نابسامانی هایی می بینیم که برای حلشان نیاز به اعتبارات فراوان و جداگانه ای می باشد.

تبریزی که زمانی زیرگذرهایش بهانه ای برای افتخار مسئولان شهرداری وقت بود، هم اکنون اگر باعث سرافکندگی نشود، مایه تاسف شهروندان است! در شهری که حتی برای زیرگذرهایش کانال انتقال آب پیش بینی نمی شود، ببینید که وضعیت سایر سازه ها به چه شکلی می باشد…

1636428

از طرف دیگر نهاد هایی همچون فرمانداری، استانداری و راه و ترابری نیز از وظیفه سنگین خود در چنین مواقعی غافل شده و تمامی بار را به دوش شهرداری ها گذارده اند. شهرداری هایی که ناگفته عیان است نخواهند توانست به تنهایی تمامی بار مسئولیت را آنطور که باید و شاید عهده دار شوند و نتیجه اش هم به جا ماندن خسارات پرهزینه و خانمان سوز ناشی از سیل و بارندگی در شهرهایی چون شبستر، اسکو و هشترود می باشد.

نبود آمادگی قبلی و نیز عدم پیش بینی چنین مواردی در سالیان گذشته و تاثیر آن در چینش مسئولیت ها و امکانات باعث شد تا در عرض چند روز زحمات چندین ماهه بسیاری از زحمت کشان استان – آن هم در شرایط ناگوار اقتصادی حاکم بر کشور که اتفاقا! آن هم ناشی از سیاست های گذشتگان است – به هدر رفته و باعث اتلاف زمان و سرمایه آن ها شود.

از طرف دیگر مراکزی چون هلال و احمر و اورژانس در چنین مواقعی تا چه حد از آمادگی کافی برای مدیریت بحران و کمک به مردم دارند و نیز نیروی انتظامی تا چه حد از بار ترافیکی و تصادفات احتمالی پیشگیری خواهد کرد؟

این چنین حوادثی برای بار اول نیست که در استان آذربایجان شرقی و شهر تبریز به وقوع می پیوندند و نا گفته پیداست که آخرین بار نیز نخواهند بود. جای سوال اینجاست که آیا مسئولین از این اتفاق درس خواهند گرفت یا نه. با نگاهی به آینده و دریافت این موضوع مطمئنا باید راهکاری برای حل این مسئله پیش بینی شود تا بیش از این شاهد وارد شدن خسارت و آسیب های مختلف مادی و معنوی به همشهریان و هموطنان خود نباشیم.

از طرف دیگر تنها پس از یک و نیم سال، شاهد ورود گردشگران خارجی و داخلی مختلف از شهر ها و کشورهای دور و نزدیک جهان به شهر تبریز و متعاقب آن، سایر شهرهای آذربایجان خواهیم بود، در صورت بارندگی شدید و ریزش تگرگ در آن روز ها، گردشگران و میهمانان حاضر در دیار ما با چه منظره ای رو به رو شده و با چه خاطره ای ما را ترک خواهند گفت؟


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :