نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو و عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: آسیب های اجتماعی در کشور سیر صعودی دارد و این افزایش آسیب ها نگران کننده است.

تبریزمن، سرویس سیاسی: زهرا ساعی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با تبریزمن، به اولویت های کمیسیون اجتماعی در مجلس دهم اشاره کرد و اظهار داشت: مباحث مربوط به زنان و کودکان در اولویت برنامه های کمیسیون اجتماعی مجلس است چراکه شاهد افزایش آسیب های اجتماعی در این قشر هستیم.

وی سپس با بیان اینکه در سال های اخیر شاهد افزایش تعداد زنان سرپرست خانوار در کشور بودیم، ادامه داد: در سال ۸۵ در کشور بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار زن سرپرست خانوار وجود داشت که در سال ۹۰ این آمار به دو میلیون نفر رسیده است.

ساعی سپس به موضوع افزایش آمار طلاق و اعتیاد اشاره کرد و گفت: در این خصوص باید نگاه کارشناسی صورت گیرد و عوامل سوق یافتن جوانان به اعتیاد و همچنین افزایش طلاق بررسی شود.

ساعی (8)

فروش کودکان زیر ۱۰ سال دربرخی از کلانشهرها / نباید از کودک سوء استفاده شود

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی به افزایش کودکان کار در کشور اشاره کرد و گفت: نباید از کودک سوء استفاده شود و او را به زور به کار فرستاد و از ادامه تحصیل وی جلوگیری کرد.

ساعی با بیان اینکه در برخی از کلانشهرهای کشور شاهد فروش کودکان زیر ۱۰ سال هستیم، افزود: این موضوعات نگران کننده است و باید به همت دستگاه های متولی و همچنین بررسی در کمیسیون اجتماعی برای کاهش معضلات اجتماعی تلاش شود.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در ادامه گفتگوی خود با تبریزمن اظهار داشت: در مواقعی که قانون مشکل دارد باید مجلس با تصویب قوانین جدید دولت را در بررسی و رفع معضلات اجتماعی همراهی کند.

ساعی (18)

تهیه طرح جامع زنان سرپرست خانوار

ساعی سپس به آسیب های مربوط به زنان سرپرست خانوار اشاره کرد و از تهیه طرح جامع زنان سرپرست خانوار خبر داد و گفت: نباید همه نگاه ها صرفا کمک مالی محدود باشد، بلکه باید حمایت ها اصولی و بلند مدت باشد تا نتایج آن به بار بنشیند که در این خصوص طرح جامع زنان سرپرست خانوار را تدوین کرده ام و در استان تهران هم قبلا به صورت پایلوت اجرا شده که در مجلس نیز با همراهی فراکسیون زنان مجلس این طرح را اجرا خواهیم کرد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه ابتدا مسائل بحرانی اجتماعی بررسی می شوند، ادامه داد: رهبر معظم انقلاب نیز از افزایش آسیب ها و معضلات اجتماعی نگران هستند و نیاز است مجلس به حوزه اجتماعی کشور ورود قوی و جدی داشته باشد.

وی به بیکاری، مشکل بیمه و مطالبات شغلی جوانان هم اشاره کرد و گفت: بحث بیکاری معضلی بزرگ در کشور و همچنین آذربایجان شرقی است که اخیرا جلسه ای با وزیر کار برای به حداقل رساندن موضوع بیکاری و ایجاد اشتغال داشته ام.

ساعی ادامه داد: امیدوارم با همکاری دولت و مجلس شاهد به حداقل رسیدن معضلات و مسائل اجتماعی باشیم.

ساعی (21)

نحوه انجام خدمت سربازی باید تغییر کند

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو سپس با اشاره به حادثه دردناک تصادف اتوبوس حامل سربازان گفت: این اتفاق تلخ عوامل مختلفی همچون استهلاک اتوبوس، بی دقتی راننده و نامناسب بودن جاده داشت که این هفته این موضوع در مجلس بررسی خواهد شد.

ساعی سپس گفت: امیدوارم نحوه انجام خدمت سربازی تغییر کند تا از این پس شاهد اتفاق های ناگوار این چنینی نباشیم که یکی از همین موارد می تواند بومی شدن محل خدمت سربازان باشد.

وی با تاکید بر ضرورت بومی شدن محل خدمت سربازان ابراز داشت: اولین اولویت سرباز باید خدمت در شهر محل زندگی خودش باشد تا هم هزینه های دولت کاهش یابد و هم هزینه های سرباز.

وی با اشاره به اینکه باید در خصوص جزئیات و نحوه انجام خدمت سربازی کار کارشناسی صورت گیرد، ادامه داد: با فروش سربازی مخالف هستم چراکه باعث می شود اختلاف های طبقاتی بیشتر شود.

ساعی سپس گفت: نباید این احساس ایجاد شود که جوانی که به خدمت مقدس سربازی می رود از نظر وضع مالی در شرایط خوبی قرار نداشته که مجبور شده به خدمت برود و در مقابل تعدادی هم که به خدمت نمی روند و با پول آن را می خرند از نظر مالی شرایط خوبی دارند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در همین خصوص ادامه داد: اگر قرار بر ارائه تسهیلات به جوانان در خصوص خدمت سربازی باشد باید به صورت عادلانه بین همه متقاضیان تقسیم شود.

وی سپس ادامه داد: یکی از همین پیشنهادها ارائه امتیازات مضاعف برای افرادی است که به خدمت مقدس سربازی اعزام می شوند.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :