معاون صنایع کوچک شرکت شهرک‌های صنعتی آذربایجان‌شرقی گفت: ۹۲ درصد صنایع کشور و ۹۵ درصد صنایع استان کوچک محسوب می‌شوند که ۴۲ درصد اشتغال صنعتی کشور را به خود اختصاص داده‌اند.

به گزارش تبریزمن، مجید یاریگر صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: صنایع کوچک تعاریف مختلفی در دنیا دارد و هر کشور بنا به مقتضیات موجود تعریف خاصی از آن ارائه می‌دهد که تعداد اشتغالزایی، مقدار سرمایه‌گذاری، دارایی خالص و …. در این مورد دخیل هستند.

وی افزود: در کشور ما دو آیتم سرمایه‌گذاری ثابت و اشتغال در تعریف صنایع لحاظ می‌شود و به صنایع دارای زیر ۱۰ نفر شاغل خرد، ۱۰ تا ۵۰ نفر صنایع کوچک، ۵۰ تا ۱۵۰ نفر صنایع متوسط و بالای ۱۵۰ نفر شاغل صنایع بزرگ اطلاق می‌شود.

یاریگر با بیان اینکه ۹۲ درصد صنایع در کشور کوچک محسوب می‌شوند که ۴۲ درصد اشتغال صنعتی کشور را به خود اختصاص داده‌اند، افزود: این صنایع در برابر نوسانات و سلایق بازار بسیار انعطاف‌پذیر هستند ولی به دلیل کمبود حجم سرمایه‌گذاری و کمبود اشتغال واحدهای آرندی ندارند و از این لحاظ آسیب‌پذیر هستند.

معاون صنایع کوچک شرکت شهرک‌های صنعتی آذربایجان‌شرقی تعداد خوشه‌های موجود استان را ۳۷ خوشه اعلام و تصریح کرد: ما برای ساماندهی هشت خوشه اقدام کرده‌ایم که ۶ خوشه را به اتمام رساندیم و دو خوشه در حال تکمیل و توسعه بوده و تشکیل دو خوشه حوله‌بافی و تجهیزات نفت و گاز نیز به تصویب رسیده است.

وی خاطرنشان کرد: ما از طریق بیش از ۲۰۰ نفر رابط آموزشی نیازسنجی‌های آموزشی را انجام داده و دوره‌های آموزشی لازم را برقرار می‌کنیم، ادامه داد: سال گذشته برای تعداد دو هزار و ۸۰ نفر در حوزه‌های کارآفرینی، مدیریت و حوزه مهارتی دوره آموزشی برگزار کردیم.

معاون صنایع کوچک شرکت شهرک‌های صنعتی آذربایجان شرقی با بیان اینکه ۱۲ خرداد امسال یک تور آموزشی در استانبول برقرار خواهیم کرد که ۱۰۰ نفر از واحدهای نساجی به این تور اعزام می‌شوند، خاطرنشان کرد: واحدهای صنعتی به این فرهنگ رسیده‌اند که باید با واحدهای بین‌المللی مشابه در ارتباط بوده و در نمایشگاه‌های خارجی حضور فعالی داشته باشند.

یاریگر یادآور شد: در فروردین ماه امسال در ترکیه یک پاویون خوشه صنعتی قطعات خودروی تبریز را با شرکت پنج واحد قطعه‌سازی تشکیل دادیم که حدود ۸ برابر بازدید، مصاحبه رسانه‌ای داشتیم و با تقاضاهای عقد قرارداد مختلفی از کشورهای مختلف مواجه شدیم.

وی با اشاره به فعالیت شرکت شهرک‌های صنعتی در حوزه فن بازار منطقه‌ای توضیح داد: فن بازار منطقه‌ای بازار مجازی است که در پنج فیلد فعالیت می‌کند که نخبگان و مهندسان توانمند رزومه‌های خود را در این عرصه ارائه داده و به عرضه و تقاضای فناوری پرداخته و به تبادل خدمات متقابل می‌پردازند.

معاون صنایع کوچک شرکت شهرک‌های صنعتی آذربایجان‌شرقی گفت: برای توسعه بازار و امور بین‌الملل حمایت از کنسرسیوم‌های صادراتی، حمایت از شرکت‌های مدیریت صادرات، حمایت از شرکت در نمایشگاه‌های بین‌المللی و انجام مطالعات حوزه بازار برای صدور محصول را در دستور کار قرار داده‌ایم.

یاریگر تعداد واحدهای صنعتی داخل شهرک دو هزار و ۱۳۰ واحد عنوان کرد و افزود: از این واحدها تعدادی بدون پروانه و یک هزار و ۶۰۰ واحد دارای پروانه فعالیت هستند و ۳۲۰ واحد نیز تعطیل شده‌اند.

این مسئول با اشاره به ارائه تسهیلات ۱۶ هزار میلیارد تومانی به صنایع کوچک و متوسط کشور خاطرنشان کرد: در استان ۴۲۹ واحد کوچک و ۸۶  طرح نیمه تمام دارای پیشرفت بالای ۶۰ درصد وجود دارند که مشمول این تسهیلات هستند؛ ۷۰ درصد تسهیلات برای واحدهایی خواهد بود که زیر ظرفیت فعالیت می‌کنند و ۳۰ درصد برای واحدهای تعطیل لحاظ می‌شود.

معاون صنایع کوچک شرکت شهرک‌های صنعتی آذربایجان‌شرقی در عین حال یادآور شد: اولویت ارائه تسهیلات برای واحدهای دارای بازار و سقف تسهیلات برای هر واحد یک میلیارد تومان خواهد بود.

 

 


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :