امروز ۱۹ تیر، سومین سالگرد صدور پروانه ساخت سریالی تاریخی و منحصر به فرد با نام “آیا تای” است که محصول مشترک دو کشور ایران و ترکیه بوده و از طرف اداره کل نظارت و ارزشیابی سینمای حرفه ای سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تأیید و صادر شده بود، اما ظاهرا در حال حاضر راکد مانده است، آنهم به دلایل نامعلوم که همیشه مطرح می شود و کسی هم پاسخگو نیست!

تبریزمن، سرویس فرهنگی و هنری: “جلیل اصغری” تهیه کننده و کارگردان جوان و خوشنام کشور و آذربایجان در خصوص این پروژه بزرگ سینمایی به تبریزمن گفت:سریال ۲۴ قسمتی آیاتای Aya Tay (مانند ماه) به نویسندگی و کارگردانی حسین پورستار و تهیه کنندگی بنده چندی پیش استارت خورد و پس از دریافت پروانه ساخت، مراحل پیش تولید را رسما آغاز کردیم، به طوری که مکاتبات اداری از طریق وزارت خانه های امور خارجه و فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران و ترکیه صورت گرفت اما متاسفانه یا خوشبختانه با تغییر دولت در کشورمان مصادف شد و به دلیل مسایل اداری، روند پیشرفت پروژه مقداری کندتر شد، بعد از اتمام مراسم انتخابات ریاست جمهوری، شبیه این رویداد سیاسی در کشور ترکیه نیز به وقوع پیوست و دولت اردوغان روی کار آمد و مجددا این امر با توقف مواجه گردید، لذا به ناچار زمان پروانه ساخت این سریال را تمدید کرده و این روند تا به امروز ادامه داشته است.

photo_2016-07-09_16-18-47
وی افزود:از آنجایی که سریال آیاتای یک مجموعه تاریخی است لازمه آن، برنامه ریزی بر اساس زمانبندی ۶ ساله بود که ۲ سال متعلق به مراحل پیش تولید و آماده سازی دکورهای بخش تاریخی، ۳ سال مراحل تصویربرداری و یک سال نیز مرحله مونتاژ می باشد که طبق پیش بینی ها باید در اواخر سال ۹۷ به پایان رسیده و در سال ۹۸ ارایه گردد، جالب اینکه در بخش تاریخی این سریال باید دکورهای بازسازی ضلع غربی میدان ساعت تا میدان قونقا و نیز بازسازی ضلع شرقی میدان ساعت تا میدان دانشسرا (شهربانی سابق) انجام گیرد که در این راستا طرحی با نام شهرک سینمایی شهریار تبریز به کمیسیون فرهنگی شورای شهر ارایه گردید و پس از مطالعات تخصصی و طرح های مربوطه مورد موافقت قرار گرفت.

اصغری ادامه داد:در ۱۰ کیلومتری کلان شهر تبریز به سمت اهر زمینی قابل قبول شناسایی شده و مکاتبات لازم جهت استقرار و احداث این شهرک سینمایی از طریق دستگاه های اجرایی مربوطه استان صورت گرفت تا با بودجه ۱۰ میلیارد تومانی مصوب کمیسیون فرهنگی شورای شهر تبریز عملیاتی گردد اما متاسفانه این طرح بنا به دلایل نامعلوم به صحن علنی شورا نرفت و ما این قضیه را حدود ۶ ماه بعد از آن متوجه شدیم و انتظارمان به سر رسید!

photo_2016-07-09_16-18-40
تهیه کننده جوان آذربایجانی تعجب خود از انتشار خبری در مورد ساخت یک شهرک سینمایی در تبریز و با حمایت شهرداری را ابراز داشت و اضافه کرد:اخیرا چنین خبری شنیدم و به شدت اندوهگین شدم! متاسفانه واقعا مرغ همسایه غاز است! هیچ مقام مسوولی هم در این زمینه پاسخگو نیست! و چون امروز سومین سالگرد صدور پروانه ساخت سریال آیاتای بود درد دلم باز شد و…!

اصغری تاکید کرد:اما همگان بدانند که من کارم را ادامه خواهم داد و در خصوص طراحی جنگ مشروطه، فیلم نامه و طراحی سکانس های زمان حال این مجموعه انجام گرفته و به امید خداوند متعال در شهریور ماه سال جاری، سکانس های آن را جلوی دوربین خواهیم برد.

photo_2016-07-09_16-18-37
وی سپس با ذکر این نکته که امور مربوط به ارشاد در ساخت مجموعه آیاتای حل و فصل شده است گفت:آقای عظیمی میرآبادی معاون آثار سینمایی وزارت ارشاد شخصا با بنده تماس گرفت و گفت که سفارش آقای شمقدری رییس وقت سازمان سینمایی به شما این است که هر چه سریعتر چمدان خود را بسته و در اصفهان حضور یابید تا مقدمات ساخت دکور تبریز قدیم انجام گرفته و سکانس های تاریخی سریال آیاتای پیش رود که مخالفت کرده و گفتم که دکور تبریز را در اصفهان نمی زنم!

اصغری در پایان اظهارات خود که در آن موجی از اندوه نمایان بود تاکید کرد:سرمایه این سریال ۴۹ درصد متعلق به شرکت آصیلی ایسلام اوغلوی ترکیه (Asılı islamoğlu) و ۵۱ درصد نیز از طریق سرمایه گذاران داخلی می باشد اما متاسفانه با وجود مشکلات جاری راکد مانده است که امیدوارم با حمایت های دولت تدبیر و امید از حالت سکون درآید.

شایان ذکر است جلیل اصغری، تهیه کنندگی آثاری همچون سریال ضد صهیونیستی فریاد سنگ، آیریلیق، آشیق قَشَم، جولفا و غیره را در کارنامه هنری خود داراست که چندین بار از شبکه های داخلی کشورمان پخش شده اند.

گفتگو از: شهرام صادق زاده


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :