شنبه ۰۲ تیر, ۱۳۹۷

مقالات مرتبط

اوپک علیه ایران / توافق سعودی و روسیه در مسیر تحریم نفت ایران ۰۱ تیر, ۱۳۹۷ خالی شدن حباب قیمت خودرو؛ افت ۲۰ میلیونی پژو ۲۰۰۸/ مردم هنوز خودرو نخرند ۳۱ خرداد, ۱۳۹۷ میوه‌های نوبرانه فصل تابستان کیلویی چند؟/ از گیلاس ۱۲ هزار تومانی تا توت فرنگی ده هزار تومانی! ۳۱ خرداد, ۱۳۹۷ تاخیر در تحقق وعده‌ مسئولان سه ماهه شد/ چرا از تردد کامیون‌های معدن مس سونگون جلوگیری نمی‌شود؟! ۳۱ خرداد, ۱۳۹۷ روزنامه های سیاسی و اقتصادی امروز ۳۱ خرداد, ۱۳۹۷ پشت پرده گرانی‌های سکه به روایت دادستان تهران ۳۰ خرداد, ۱۳۹۷ ضرورت انتقال حساب‌های مس سونگون به بانک‌های استان ۳۰ خرداد, ۱۳۹۷ جزئیات شرایط جدید فروش محصولات سایپا و پارس خودرو از فروش فوری تا شرایط اقساطی از ۳۰ خرداد (+جدول) ۳۰ خرداد, ۱۳۹۷
نظرات

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. 1

  بيطرف

  سهم فراموش شده مرند از رویداد بین المللی ‘تبریز ۲۰۱۸’

  تبریز – ایرنا – با وجود اینکه شهرستان مرند در مسیر رویداد بین المللی گردشگری ‘تبریز ۲۰۱۸’ قرار گرفته است، اما حرکت مثبتی برای استفاده از این ظرفیت گردشگری صورت نگرفته و یا اطلاع رسانی لازم انجام نشده است.
  شهرستان مرند که در شاهراه بین المللی آسیا و اروپا قرار دارد؛ یکی از شهرهای زیبای استان آذربایجان‌ شرقی محسوب می شود، باغ‌ های زیبا در ورودی این شهر، خوش آمدگوی مسافران و گردشگران داخلی و خارجی است.
  در بدو ورود به شهر، تپه باستانی، مساجد تاریخی و بازار قدیمی مرند همچون مادری مهربان آغوش خود را به روی گردشگران گشوده است.
  سابقه تاریخی شهر مرند به چند قرن پیش از میلاد مسیح می ‌رسد و در دوره‌ های آشور و کلده، اقوام بسیاری در این شهر سکونت داشته ‌اند؛ بر اساس نوشته‌ های تورات، مادر حضرت نوح در شهر مرند دفن شده و در روایتی احتمال دفن حضرت نوح نیز در این شهر آمده است.
  اما سهم مرند از این رخداد فرهنگی تاریخی بین المللی چیست؟

  آثار باستانی و دیگر مکان های تاریخی شهر مرند مانند قلعه تاریخی، کاروانسرای عباسی، حمام های تاریخی و امامزاده سید احمد از ظرفیت های مورد استفاده برای گردشگران تبریز ۲۰۱۸ به حساب می آید که مسئولان باید در جهت احیای آن ها تلاش کنند.
  مرند که از داشتن هتل محروم است، بهسازی مهمانسراها و مسافرخانه های موجود باید در اولویت جذب گردشگری این شهر باشد، هر چند متولیان امر باید به فکر احداث یک هتل استاندارد و در شأن این شهر تاریخی و فرهنگی باشند که رخداد تبریز ۲۰۱۸ بهترین بهانه برای جذب سرمایه گذار در این زمینه به شمار می رود.
  جذب توریست خارجی نیاز به زیرساخت هایی همچون هتل و متل دارد، اما شهر تاریخی مرند در این چند دهه از ابعاد مختلف حتی مهیای جذب توریست داخلی نیز نشده است.
  در این گزارش، تنها به نمونه هایی از جاذبه های گردشگری و تاریخی و باستانی و فرهنگی شهر مرند اشاره می کنیم که بسیاری از آن ها در سایه بی توجهی مسئولان خاک می خورد.
  **ماسوله گمنام آذربایجان
  برخی از روستاهای شهرستان مرند به دلیل دارا بودن از طبیعت بکر و زیبای خدادادی، از جاذبه های توریست پذیر به شمار می رود که تاکنون چندان توجهی به آن ها نشده است؛ روستای پلکانی زنوزق، روستای پیربالا و بسیاری از روستاها بهترین فرصت برای نشان دادن پتانسیل گردشگری شهرستان مرند است.
  **ثروت هایی برای رشد اقتصاد گردشگری
  شهر مرند دارای ثروت های بالقوه ای است؛ نژاد طیور مرغ مرندی جزء چند نژاد برتر دنیا در فرهنگ لغات جهانی به ثبت رسیده است؛ سیب زنوز، زعفران بناب، پسته یامچی، فرش باروج، سبد بافی دیزج حسین بیگ و کشکسرای، انار کردشت و جلفا و بسیاری محصولات دیگر از جمله باغ های زردآلو و قیصی، گردو، بادام، انگور از ظرفیت های منحصر به فرد کشاورزی مرند است.
  با در نظر گرفتن اینکه تنها یکی از این مزیت های بالقوه عامل مهمی در رشد و توسعه منطقه ای به شمار می رود، سوال اینجاست که چرا از این ثروت های بی نظیر، در جهت رشد اقتصادی و گردشگری بهره نمی بریم؛ سهم مرند از رخداد بین المللی تبریز ۲۰۱۸ چیست؟

  پاسخ