9
مؤسسه تحقیقات آب اعلام کرد؛

کاهش تبخیر آب در حوضه‌های آبریز

  • کد خبر : 47327
  • ۱۰ آبان ۱۴۰۱ - ۱:۰۳
کاهش تبخیر آب در حوضه‌های آبریز
بر اساس گزارش مؤسسه تحقیقات آب وزارت نیرو، بررسی وضعیت تبخیر در حوضه‌های آبریز کشور نشان از آن دارد که در این هفته و هفته آینده برای برخی حوضه‌ها این روند با کاهش روبه‌رو خواهد شد.

به گزارش تبریزمن به نقل از ایرنا، میزان تبخیر آب در حوضه‌های آبریز کشور یکی از مهم‌ترین مسائل در به‌وجودآمدن کم‌آبی یا پرآبی است، به‌طوری که هرچه میزان تبخیر بیشتر باشد وضعیت تأمین آب هم مشکلات بیشتری خواهد داشت.

بر اساس اعلام مؤسسه تحقیقات آب وزارت نیرو، برای هفته اول، وضعیت پتانسیل تبخیر نسبت به متوسط ۵ سال اخیر در مناطق ساحلی دریای خزر و جنوب شرق کشور کاهش و در برخی نقاط به صورت پراکنده افزایش را نشان می دهد و نسبت به هفته گذشته به صورت پراکنده در بیشتر مناطق کشور کاهشی خواهد بود.

وضعیت پتانسیل تبخیر برای هفته دوم نسبت به متوسط ۵ سال اخیر، به صورت بسیار محدود و پراکنده کاهشی یا افزایشی خواهد بود. همچنین وضعیت پتانسیل تبخیر برای هفته دوم نسبت به هفته گذشته، در بیشتر مناطق کشور کاهشی خواهد بود.

پیش‌بینی اختلاف متوسط هفتگی پتانسیل تبخیر روزانه برای این هفته

بر پایه این گزارش، اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز دریای خزر در هفته منتهی به ۱۳ آبان نسبت به هفته گذشته  منفی ۹ دهم  میلیمتر است، درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر منفی ۰.۳  میلیمتر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز دریاچه ارومیه به این شکل است که نسبت به هفته گذشته منفی  ۷ دهم  میلیمتر و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر نیز ۰.۲  میلیمتر است.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز فلات مرکزی در هفته منتهی به ۱۳ آبان  نسبت به هفته گذشته منفی ۵ دهم میلیمتر است، همچنین این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر صفر میلی‌متر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز قره‌قوم به این شکل است که نسبت به هفته گذشته منفی ۱ میلیمتر و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر منفی ۶ دهم  میلیمتر است.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز مرزی شرق در هفته منتهی به ۱۳ آبان  نسبت به هفته گذشته منفی ۰.۵ میلیمتر است، درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر منفی ۰.۲ میلیمتر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان به این شکل است که نسبت به هفته گذشته منفی ۹ دهم میلیمتر و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر منفی ۳ دهم میلیمتر است.

کاهش تبخیر آب در حوضه‌های آبریز

متوسط هفتگی پتانسیل تبخیر روزانه در هفته آینده

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز دریای خزر در هفته منتهی به ۲۰ آبان‌ماه  نسبت به هفته گذشته منفی ۱.۳ میلیمتر خواهد بود، درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر یک دهم  میلیمتر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز دریاچه ارومیه به این شکل است که نسبت به هفته گذشته منفی ۱.۳ میلیمتر خواهد بود و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر ۰.۴ میلیمتر خواهد بود.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز فلات مرکزی در هفته منتهی به ۲۰ آبان‌ماه نسبت به هفته گذشته منفی یک میلیمتر است، درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر منفی دو ‌دهم میلیمتر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز قره‌قوم به این شکل است که نسبت به هفته گذشته منفی ۱.۴ میلیمتر خواهد بود و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیرمنفی۴ دهم  میلیمتر خواهد بود.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز مرزی شرق در هفته منتهی به  ۲۰ آبان‌ماه نسبت به هفته گذشته  منفی۱.۳ میلی‌متر است، درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر منفی ۵ دهم میلیمتر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان به این شکل است که نسبت به هفته گذشته منفی یک میلیمتر خواهد بود و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر دو دهم میلی‌متر خواهد بود.

لینک کوتاه : http://tabrizeman.ir/?p=47327

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.