6

چگونه می ­توان با مبالغ کم، در بازار مسکن سرمایه­ گذاری کرد؟

  • کد خبر : 4432
  • ۲۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۵
چگونه می ­توان با مبالغ کم، در بازار مسکن سرمایه­ گذاری کرد؟

خرید خانه با تغییر الگوی پس انداز خرید آپارتمان در تهران یکی از کارهایی است که در وضعیت فعلی اقتصاد و تورم بسیار زیاد، از عهده بخش عمده­ای از مردم بر نمی­آید. از سوی دیگر مبلغی که افراد یا خانواده­ها با هدف خرید آپارتمان در تهران طی این سالها پس انداز کرده­اند، با کاهش شدید […]

چگونه می ­توان با مبالغ کم، در بازار مسکن سرمایه­ گذاری کرد؟

خرید خانه با تغییر الگوی پس انداز

خرید آپارتمان در تهران یکی از کارهایی است که در وضعیت فعلی اقتصاد و تورم بسیار زیاد، از عهده بخش عمده­ای از مردم بر نمی­آید. از سوی دیگر مبلغی که افراد یا خانواده­ها با هدف خرید آپارتمان در تهران طی این سالها پس انداز کرده­اند، با کاهش شدید ارزش مواجه شده و در نهایت هزینه رهن یک آپارتمان در تهران را می­توان با آن پرداخت کرد.

اما می­توان گفت این بدین معنا نیست که دیگر نمی­توان صاحب­خانه شد و جوانان امیدی به خرید خانه نداشته باشند. وقت آن شده با تغییر الگوی پس­انداز و سرمایه­گذاری نقدینگی در اختیار خود، به مرور صاحب خانه شوند. مدنظرداشته باشید اقدامات و سیاست­های متولیان و تصمیم­گیران بخش مسکن می­تواند نقش پررنگی در روشن شدن مسیر خانه­دار شدن مردم و تسریع رسیدن به انتهای این مسیر داشته باشد. اما انتخاب هوشمندانه نوع سرمایه­گذاری و برنامه­ریزی بلند مدت برای آن، می­تواند در کنارمنافع مالی، مزیت­های کلی برای اشخاص و کل بازار مسکن داشته باشد. یکی از این مسیرها بورس پنجم یعنی “بورس مسکن” است.

نقش بورس در افزایش ساخت­­وساز و تعدیل نرخ مسکن

مدتی است که بازیگران بازارسرمایه کشور، بورس پنجم یعنی بورس مسکن را راه­اندازی کرده­اند. بورس به دلایل زیاد از جمله شفافیت، اطلاع­رسانی لحظه­ای قیمت، نظارت در تعیین قیمت و معاملات و موارد بسیاردیگر، می­تواند از طریق ابزارهای مختلف، بسترهای متفاوتی برای تامین مالی پروژه­ها فراهم کند.

پروژه­هایی که نیاز به نقدینگی بسیار زیاد دارد و چند شخص، یا حتی یک گروه نمی­توانند ازعهده تامین آن بربیایند، فراخوانی برای جذب مشارکت مردم در یک پروژه می­دهند. سپس با انتشار اوراق مشارکت و عرضه آن در بورس، شرکای خرد و کلان برای انجام پروژه جذب می کنند. در نهایت در حین کار و پس از اتمام پروژه، در مجمع عمومی که هر سال با حضور سهامداران برگزار می­شود، مدیران شرکت که در مجمع سال گذشته انتخاب شده­اند، گزارش عملکرد ارائه می­دهند و سود حاصل از آن پروژه تقسیم می­شود. این گزارشات و حسابرسی­ها با نظارت سازمان بورس اوراق بهادار ارائه می­شود تا تخطی و اشتباهی صورت نگیرد.

چگونه می ­توان با مبالغ کم، در بازار مسکن سرمایه­ گذاری کرد؟

بورس مسکن و نقش آن در ثبات قیمت خانه

هم اکنون بورس مسکن راه­اندازی شده و انبوه­سازان و شرکت­های ساختمانی، می­توانند از این طریق تامین مالی برای پروژه­ها انجام دهند. این امر، ساخت­وساز را افزایش می­دهد تا عرضه مسکن همسو با تقاضا پیش رود و به عنوان مانعی برای افزایش قیمت خانه عمل کند. از سوی دیگر انتشارعمومی و روزانه قیمت­های سهام در تابلوی بورس، به متولیان این امکان را می­دهد تا ارزیابی­های روزانه قیمتی داشته باشند و برهمان مبنا سیاستگذاری کنند.

تامین مالی از طریق بازارسرمایه علاوه بر اینکه از طریق ثبات قیمت، مردم را به خانه­دار شدن نزدیک می­کند، می­تواند مردم را به عنوان شریکی در ساختمان­سازی همراه سازندگان کند تا از سود و زیان حاصل از ساخت­وساز بهره ببرند. گفتنی است شفافیت در معاملات و موفقیت بورس در تامین مالی پروژه­های بزرگ در حوزه­های دیگر همچون پتروشیمی، خوروسازی، بانک، بیمه و… نوید بازاری پویا و پر رونق را به سرمایه­گذاران می­دهد.

اما این یک بخشی کوچک از امکانات و پتانسیل­های بازارسرمایه برای ایجاد رونق در بازارمسکن است و می­توان به مرور با ایجاد ابزارهای کاربردی در این بازار پویا، رونق را به بازار مسکن بازگردانده و تمام مردم را به سکونت استاندارد رساند.

بورس کالا و خرید متری مسکن

حال که تورم به عنوان مانعی برای افزایش ارزش نقدینگی، در حال ضربه زدن به اقتصاد افراد و خانواده­ها است، خرید کالا توجیه اقتصادی بیشتری نسبت به پس انداز دارد تا ارزش آن همسو با تورم پیش رود. اما مسکن کالایی نیست که بتوان با بخشی از پس­انداز مقداری از آن را خرید. یا بهتر است بگوییم تا پیش از این نمی­شد. حال که بورس کالا توانسته در تابلوی معاملاتی خود مسکن را اضافه کند، مردم می­توانند بخشی از یک ملک را خریداری کنند تا با افزایش تورم و قیمت مسکن، ارزش سهام آنها که می­توان گفت قسمتی از یک خانه است نیززیاد شود.

به این صورت انبوه­سازان و شرکت­های فعال در بخش مسکن، خانه­های خود را برای فروش به بورس کالا می­سپارند تا مردم بتوانند متناسب با مبلغ سپرده خود، چند متر از یک خانه را خریداری کنند.

پیش خرید خانه در بازار آتی

بازار سکه و طلا به واسطه نوسانات و سود بسیاری که در این سالها داشت، نقدینگی بسیاری را از بین مردم به سمت خود جذب کرد. بسیاری از مردم نیز جهت کسب سود بیشتر و امنیت خاطر، بازار آتی سکه و طلا در بورس کالا را برای ورود به این بازار انتخاب کرده و اوراق خرید سکه که موعد تحویل آن تا یک­سال بعد بود را خریداری می­کردند. این امر در سایر کالاها نیز روی داد و به همین ترتیب بازارآتی بورس کالا شکل گرفت.

این بازارکه این روزها میزبان بخش عمده­ای از سرمایه در گردش مردم است، بازار آتی خرید خانه را در تابلوی معاملاتی خود جای داده است. به این صورت که با عملیاتی شدن بازار آتی خرید مسکن، همان عمل پیش فروش بین خریدار و مالک صورت می­گیرد. با این تفاوت که کلاهبرداری­های بسیاری که در سالهای پیش به دفعات زیاد رخ می­داد، صورت نمی­گیرد و با نظارت بسیار و پشتوانه مالی خوب، سوءاستفاده از سرمایه مردم غیرممکن می­شود. از سوی دیگر نظارت و حسابرسی دقیق و شفاف در پروژه­ها می­تواند سرعت، بازدهی و بهره­برداری را به شکل قابل توجهی بهبود ببخشد.

برای رسیدن به نقطه مطلوب در این بخش باید انبوه­سازان به عنوان متولیان ساخت مسکن، اقدام به راه­اندازی پروژه و فروش اوراق از طریق بازار آتی شوند. مردم نیز با سرمایه­گذاری در بازار آتی مسکن، علاوه بر کسب منافع مالی، چرخه ساخت­وساز را رونق ببخشند. لازم به ذکر است در بازار آتی هم امکان معامله سهام و فروش پیش از موعد مقرر وجود دارد.

در نتیجه بورس با ابزارهای مختلف که تعدادی از آنها را مرور کردیم، می­تواند پس­انداز خرید آپارتمان را به سرمایه­گذاری در بخش مسکن و پس از آن خرید خانه تبدیل کند. اما شیرینی و لذت خرید آپارتمان در تهران را خرید خانه­ای که مناسب تمام نیازهای متقاضی باشد، کامل می­کند. این مهم نیز با توسعه تکنولوژی و ورود هوش­مصنوعی به این بخش میسر شده است.

چگونه می ­توان با مبالغ کم، در بازار مسکن سرمایه­ گذاری کرد؟

 هوش­ مصنوعی در بازار املاک و نقش آن در بهبود سکونت مردم

مجموعه­ای دانش­بنیان با عنوان اینپین بستری ایجاد کرده تا کاربران در میان انبوهی از فایل­های متفرقه به دنبال خانه متناسب شرایط خود نباشند. بدین صورت کاربر نیازها و تمام مولفه­های مورد نظر خود را همچون قیمت، محله، متراژ، سال ساخت، معماری بنا، تعداد خواب­ها و کوچک­ترین جزئیاتی که می­تواند در کیفیت سکونت خانواده تاثیرگذار باشد را وارد سامانه اینپین کرده و هوش­مصنوعی عمل جستجو را بنا به نیازهای متقاضی شروع می­کند.

گفتنی است این فرآیند تا ۳۰ روز در بین فایل­های آماده واگذاری برای فروش یا اجاره ادامه دارد تا بهترین گزینه برای متقاضی، به همراه مشاوراملاکی که فایل مورد نظر را برای انجام معامله در اختیار دارد، به کاربر معرفی شود. مدنظرداشته باشید گزینه­هایی که به سلیقه و نیازمتقاضی نزدیک هستند نیز در اختیار کاربر قرارمی­گیرد، تا گستره انتخاب وسیع­ترشود.

بدین صورت فرآیند خرید یا اجاره خانه، با اطمینان بیشترو دقت به جزئیات صورت می­گیرد تا خانه رویایی که برای تامین مالی آن زحمت­های بسیار کشیده شده است، در اختیار متقاضی قراربگیرد. برای ورود به این فرآیند و آشنایی بیشتر با ابزارهای اینپین، کافی است اپلیکیشن inpin را از بسترهای دریافت برنامه همچون گوگل پلی یا سیب اپ دریافت کرده، یا با جستجوی واژه اینپین درمرورگر خود وارد سایت شوید.

لینک کوتاه : http://tabrizeman.ir/?p=4432

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.