5

نامه گلایه آمیز پرستاران به روحانی

  • کد خبر : 9475
  • 08 آذر 1399 - 15:02
نامه گلایه آمیز پرستاران به روحانی

اعضای شورای عالی و روسای هیئت مدیره های نظام پرستاری سراسر کشور طی نامه ای به رئیس جمهوری نسبت به گسترش نارضایتی های مدافعین سلامت به علت بی توجهی به مشکلات آنان، گلایه کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر، در متن نامه اعضای شورای عالی و روسای ۱۴۰ هیات مدیره نظام پرستاری سراسر کشور به حسن روحانی، رئیس جمهوری، آمده است: مستحضر هستید که فقط در همین آبان ماه، تعداد ۳۰ شهید پرستارو مجموعاً تا امروز تعداد شهدای پرستار به ۸۴ نفر رسید. و تعداد مبتلایان پرستار؛ ۵۰ هزار نفر و تعداد پرستاران قرنطینه؛ بستری یا…، که از خدمت منفک شده اند از مرز هشت هزار نفر گذشته است.

این آمار جدای از ابتلا و…، خانواده های این عزیزان است اما متأسفانه در بیمارستانهای درگیر کرونا علیرغم نیاز و کمبود شدید پرستار نه هنوز نیروی پرستار کافی و متناسب جذب و بکارگیری شده؛ نه توسط مدیران و مسئولان عملیاتی در دانشگاه‌های علوم پزشکی و بیمارستانها به انگیزه مدافعین سلامت توجه کافی می شود. نه حقوق و دستمزد آنها منتاسب این روزهای سخت و پرخطر پرداخت می شود و نه علت این همه ابتلا شهید و انفکاک نیروی متخصص از خدمت بررسی و رسیدگی می شود.

به رغم زحمات و تلاش های اعلامی سازمان برنامه و وزارت بهداشت و…، در رابطه با تخصیص های اعتبارات و مجوزهای استخدامی و… که بسیار رسانه ای هم شده اما برعکس در بیمارستان ها به دلیل عملی نشدن یا اجرای بسیار ناقص مصوبات؛ نه تنها در بین سرمایه های انسانی رضایتمندی ایجاد نشده بلکه به دلایل پیشگفت و به دلیل آنکه هر ماه به بهانه کاهش درآمدها از مبالغ دستمزدها و کارانه ها به شدت کاسته می شود و در نحوه محاسبه قانون بهره وری، رفتارهای سلیقه ای می کنند و درمقابل نص صریح قانون تفسیرها واعمال سلیقه های شخصی می کنند و حقوق حقه پرستاران را آن هم دراین شرایط رعایت نمی کنند؛ در بسیاری از بیمارستانها اعتراض بحق پرستاران را بر انگیخته است.

کاهش های مکرر از حقوق مسلم پرستاران و سایر مدافعین جان برکف سلامت وعدم توجه کافی به نیازهای اساسی آنها و موانع خدمتی این عزیزان، نگرانی های جدی ما را به عنوان وکلای قانونی و منتخب پرستاران عزیز در جهت شکل گیری احتمالی اعتراضات گسترده پرستاران و سایر مدافعان سلامت ایجاد کرده است (مستندات پیوست است).

بر این اساس سازمان نظام پرستاری کشور ضمن به حق دانستن تمام گلایه ها و نارضایتی پرستاران عزیز، زنگ هشدار را برای مسئولان محترم، عملاً به صدا در می آورد.
سازمان نظام پرستاری براساس بررسی های روزانه و وجود مستندات بسیار زیاد اعلام می دارد که بسیاری از تصمیمات؛ مصوبات و تخصیص اعتبارات و… علیرغم گذشت ۱۰ ماه از کرونا؛ هنوز درپیچ و خم های بروکراتیک برخی دانشگاهها و بیمارستانها گیر کرده و شامل جامعه هدف یعنی مدافعان جان برکف و از جان گذشته نظام سلامت نشده است.

این در حالی است که همگان شاهدند؛ پرستاران و سایرمدافعان سلامت در این روز و شبها با بی سابقه ترین درصد اشغال تخت‌ها؛ پرکارترین و پرریسک ترین بیماران، خطرناک‌ترین بیماری، پر فرسایش ترین اوقات و شیفت های خدمتی را در بیمارستان ها سپری می کنند.

در این شرایط به علت عدم افزایش نیرو و شرایط خاص بیماری و بیماران کرونایی؛ فشار کاری و روحی- روانی زیادی به کادر درمان و پرستاران وارد شده به گونه ای که در برخی از بیمارستان ها و بخش های کرونا هر ۱۰ بیمار و بلکه بیشتر به یک پرستار؛ سپرده می شود. آن هم پرستارانی که ۱۰ ماه مداوم بر اثر مراقبت بی وقفه و طولانی از بیماران کرونایی هم فرسودگی روحی- روانی و انگیزشی و هم فرسودگی شدید جسمی پیدا کرده اند و تعداد زیادی از این فرشتگان رحمت حتی مدتها از فرصت دیدار اعضای درجه یک خانواده خود، برخوردار نمی شوند.

جناب آقای رئیس جمهور

در صورت عدم مداخله قاطع وعلاج جویانه و سریع؛ بی شک مجموع این عوامل ضمن تاثیر انکارناپذیر بر کاهش کیفیت مراقبت ها و افزایش ابتلائات و شهادت و پرپر شدن نیروهای متخصص نظام سلامت؛ به احتمال زیاد، اعتراضات و نارضایتی های مدافعین سلامت را به اشکال مختلف در پی خواهد داشت و حتی در بعضی از استانها به وقوع پیوسته است.

جناب آقای رئیس جمهور

در مکاتبات قبلی این سازمان با حضرت عالی و سایر مسئولان محترم به شدت تاکید شد که تامین «تعداد نیروی کافی، تامین تجهیزات لازم و انجام اقدامات انگیزشی متناسب با این ایام سخت و نفسگیر» سه ضرورت مهم است. اما اکنون و به دنبال افزایش تعداد شهدای پرستار در آبان و آذر جاری؛ بررسی علل این همه شهید؛ مبتلا و… در بیمارستان ها نیاز و ضرورت بسیار بسیار فوری و اضطراری دیگری است که باریشه یابی کافی، از ادامه این رخدادهای ناگوار در نظام سلامت کشور جلوگیری شود.

جناب دکتر روحانی

ما به نمایندگی از جامعه بزرگ پرستاری کشور و سایر مدافعان مظلوم سلامت از حضرت عالی و اعضای محترم ستاد ملی کرونا درخواست داریم با تصویب مصوبات ویژه در آستانه روز پرستار و به فاصله مطلوب از آن روز مقرر فرمایید:

۱- سریعاً کارگروهی علمی ویژه؛ علل این میزان ابتلا و شهادت در بین مدافعین سلامت را بررسی و راه حل مناسب ارائه کنند.
۲- تسریع و اتخاذ مسیر میان بر و ترک تشریفات بروکراتیک برای استخدام سریع و فوری حداقل ۳۰ هزار نفر نیروی جدید و تازه نفس کادر پرستاری و تسریع در تغییر وضعیت نیروهای مدافع سلامت شرکتی.
۳- بررسی و بازنگری کمی و کیفی امکانات محافظتی و ایمنی موثردر بیمارستان ها، بخش ها و نیز تجدیدنظر جدی در شرایط و محیط های کاری مدافعین سلامت مانند رختکن ها، اتاق‌ها و محل های استراحت موقت، به ویژه در بیمارستان ها و شهرهایی که آمار مرگ و میر بالایی دارند.
۴- اجرای کامل قانون بهره وری در رابطه با مشاغل سخت واعمال امتیازات سختی کار متناسب با بخش های مذکور.
۵- محاسبه ساعت کار تمام پرستاران شاغل در بیمارستان ها با ضریب ۱/۵ برای ساعت کاری تمام بخش های بیمارستانی درایامی که سایر کارکنان دولت تعطیل یا دورکار هستند و ضریب ۲ با یک هفته استراحت در هرماه بدون کاهش حقوق مزایا و بدون امکان خرید و ذخیره این یک هفته (به منظور تجدید قوا) ویژه نیروهای بخش های کرونایی.
۶- عدم کسر کارانه و اضافه کار مدافعین سلامت که به کرونا مبتلا می شوند واجبارا از کار در بخش و بیمارستان منفک می شوند که متاسفانه در بعضی بیمارستانها کسر می کنند.
۷- تسریع در پرداخت معوقات و عدم کاهش میزان کارانه مدافعین سلامت در این روزهای سخت به بهانه کاهش درآمد بیمارستان ها و تسریع در اصلاح نظام پرداخت ناکارآمد نظام سلامت که دقیقاً در تضاد با نیاز واقعی بیماران و خدمات ارزشمند تمام گروههای ارائه دهنده خدمت است. یعنی اجرای قانون تعرفه گذاری برای پرستاران که این روزها اهمیت وارزش خدمات آنها برهمگان روشن ومبرهن است.
۸- تسریع در صدور احکام فوق العاده ویژه برای تمام نیروهای مدافع سلامت اعم از رسمی، شرکتی، قرار دادی و…، در یکی دوهفته جاری و قبل از روز پرستار امسال (۳۰ آذرماه جاری).
۹- تعیین مکان ویژه و مناسب با امکانات لازم جهت تشخیص؛ قرنطینه و درمان رایگان مدافعین سلامت و خانواده های این عزیزان که مبتلا می شوند اعم از تمام نیروهای رسمی؛ قراردادی و شرکتی و…، به دلیل لزوم جلوگیری از انتقال ویروس به خارج از بیمارستان ها و به خانواده های این عزیزان انجام شود.

لذا ضمن تاکید مجدد به شرایط بحرانی این روزها درخواست می شود کارگروهی برای تامین حقوق مادی، معنوی و شرایط کاری مناسب تر مدافعین سلامت، تشکیل و موارد مطروحه را عملیاتی کنند و نتایج ماهانه با همکاری سازمان نظام پرستاری به ستاد ملی کرونا گزارش شود.

۵۰۸۲۶۸۶

لینک کوتاه : http://tabrizeman.ir/?p=9475

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.