2
"تبریزمن" بی‌توجهی به توسعه زیرساخت‌های صنعت برق آذربایجان‌شرقی را بررسی می‌کند؛

ضربه فنی تولید توسط برق!

  • کد خبر : 22457
  • 21 تیر 1400 - 15:44
ضربه فنی تولید توسط برق!
آنچه که مشخص است علت اصلی خاموشی‌ها در کشوری که خود صادرکننده برق بوده چیزی جز بی‌‌توجهی و بی‌کفایتی مسئولان در توسعه زیرساخت‌های صنعت برق نیست.

تبریزمن – سرویس اقتصادی: آسیب‌های ناشی از خاموشی‌های مکرر برق برای صنایع از موضوعات مورد گلایه این روزهای صاحبان واحدهای صنعتی آذربایجان‌شرقی است که از این رهگذر دچار خسارت‌های فراوان می‌شوند؛ موضوعی که نه‌ تنها منجر به زیان‌های جدی به واحدهای تولیدی و صنعتی می‌شود بلکه باعث ضربه‌ای جبران‌ناپذیر به توسعه کشور نیز خواهد شد.

قطعی‌های پی‌ در پی برق سال‌هاست که آسیب‌ هایی فراوان به صنایع کشور وارد کرده است، گویی که تنها راه‌ حل دولت برای جبران کمبودهای انرژی خاموشی‌های مکرر است که سوای دیگر مصائب، موجب ورود خسارت به صنایع می‌شود.
اما آنچه قابل‌ توجه است آنکه در سال ۱۴۰۰ این قطعی‌ها بیش از سال‌های گذشته است به‌ طوری‌ که صدای صاحبان صنایع و کارکنانش را درآورده است چرا که با قطعی برق علاوه بر تحمل گرمای طاقت‌فرسا، مشکلاتی جدی‌تر همچون ورود شوک به تجهیزات برقی، وقفه در چرخه تولید، سردرگمی کارکنان و غیره ایجاد می‌شود.
این در حالی است که صنایع بزرگی مانند فولاد و پتروشیمی با قطعی‌های مکرر دچار آسیب‌های گسترده‌ای می‌شوند که لازمه بازگرداندن کوره‌ها به چرخه و احیای آن‌ها هزینه‌هایی هنگفت می‌طلبد!

▪️علت اصلی خاموشی‌ها بی‌توجهی به توسعه زیر ساخت‌های صنعت برق است!

به گفته کارشناسان، قطعی برق به این شکل خلاف ماده ۲۵ قانون بهبود فضای کسب و کار است زیرا در این ماده به صراحت تاکید شده که دولت حق ندارد در زمان کمبود برق، جریان برق یا گاز صنایع را قطع کند و اگر این کار را انجام دهد باید جبران خسارت کند.
در یک نگاه گذرا، تا همین نقطه هم خسارات زیادی به صنایع وارد شده و آنها توان بیش از این را ندارند لذا صنایع خصوصی در این شرایط دچار مشکل خواهند شد، این اجباری است که به هر حال بر صنایع تحمیل می‌شود.
کارشناسان حوزه انرژی برخلاف اظهارات دولتمردان، کم‌کاری و کم‌توجهی دولت به افزایش و توسعه ظرفیت نیروگاه‌های تولید برق و همچنین سیاست‌گذاری‌های غلط را علت وضعیت کنونی می‌دانند.
طبق برنامه ششم توسعه باید سالانه ۵ هزار مگاوات ظرفیت جدید به شبکه برق کشور اضافه می‌شد اما عملاً نیمی از آن محقق شده است و امروز ظرفیت تولید برق در کشور حدود ۵۵ هزار مگاوات است در حالی که اکنون مصرف برق به ۶۶ هزار مگاوات می‌رسد.
همچنین بایستی طبق برنامه ششم توسعه تا سال ۱۴۰۰، پنج هزار مگاوات نیروگاه برق تجدید پذیر تولید می‌شد اما این امر تاکنون تنها ۵۰۰ مگاوات محقق شده است!
آنچه که مشخص است علت اصلی خاموشی‌ها در کشوری که خود صادرکننده برق بوده چیزی جز بی‌‌توجهی و بی‌کفایتی مسئولان در توسعه زیرساخت‌های صنعت برق نیست.
دولتی که به جای برنامه‌ریزی مناسب و توجه به ظرفیت‌های داخلی همه مشکلات را به تحریم‌ها و عوامل کم تاثیر گره می‌زند و در ۸ سال گذشته به جای سیاست‌گذاری صحیح با قیمت‌ گذاری دستوری بسیاری از صنایع از جمله صنعت برق را زمین‌گیر کرده و علی‌رغم شعار‌های متعدد فضا برای سرمایه‌گذاری و مشارکت مردمی را مورد توجه قرار نداده و تنها علت عدم سرمایه‌گذاری را توقف فاینانس بدلیل تحریم و شوک‌های ارزی عنوان می‌کند!

▪️اگر برنامه‌ای برای تولید برق وجود دارد همه بخش‌ها باید ورود پیدا کنند

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز گفت: تصور اینکه با تعطیلی کارخانه‌ها و مراکز تولیدی و صنعتی چه مشکلاتی در شهر و استان به وجود خواهد آمد بسیار دشوار است زیرا باید برای آینده برق کشور برنامه جدی داشته ‌باشیم.
یونس ژائله ادامه داد: با توجه به این ‌که در سال‌های قبل نیز با مشکل قطعی برق مواجه بودیم سوال اصلی این است که چرا برای حل این مشکل اقدامی انجام ندادیم و چه ‌کار باید می‌کردیم که نکرده‌ایم!؟
وی افزود: اکنون با کمبود ۱۰ هزار مگاواتی برق مواجه هستیم در حالی‌ که اگر ۷۰ واحد پرمصرف آذربایجان شرقی را تعطیل کنیم چیزی حدود ۲۰۰ مگاوات خواهد شد که سهم بسیار ناچیزی از کمبود را جبران خواهد کرد لذا انتظار داریم برنامه‌ مشخصی داده شود تا تکلیف بخش خصوصی و شهرک‌های صنعتی مشخص شود.
ژائله تاکید کرد: باید تکلیف بخش خصوصی مشخص شود؛ اگر برنامه‌ای برای تولید برق وجود دارد همه باید ورود پیدا کنیم اما اگر قصد و نیتی وجود دارد که تولید برق، انحصاری باشد در سال‌های بعد نیز با کمبود برق مواجه خواهیم شد که این‌ موضوع بی‌تدبیری محض است!

رئیس اتاق بازرگانی تبریز با بیان اینکه سدهای موجود برای تولید برق نبوده بلکه برای بحث تامین آب کشاورزی هستند اظهار کرد: در بحث اورهال کردن کارخانجات تولید برق در کشور به‌ موقع اقدام نمی‌کنیم و در کنار این‌ موضوع عواملی مانند تحریم، نرسیدن بودجه و غیره مشکلاتی را در بحث برق به وجود آورده‌ است.
وی در پایان سخنان خود با اشاره به اینکه استاندار آذربایجان شرقی دلسوزانه پیگیر موضوع برق است بیان کرد: سال گذشته قرار بود به مقدار ۱۲۰ مگاوات برق در شهرک‌های صنعتی استان تولید شود حتی محل احداث نیروگاه نیز مشخص شد اما نمی‌دانیم به چه دلیل عده‌ای مخالف اجرای این مصوبه هستند!

▪️توازنی بین مصرف و تولید برق در آذربایجان‌شرقی وجود ندارد!

مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان‌‌شرقی گفت: میزان بارش‌های امسال ۲۸ درصد و روان‌آب ها و میزان آب سدها ۴۰ درصد کاهش یافته و هوا نیز چندین درجه گرم‌تر شده است که برا اساس گزارش اداره‌ کل هواشناسی استان، گرمای تبریز در خرداد ماه امسال در طول ۷۰ سال گذشته بی‌سابقه بوده است.
محمدباقر هنربر با بیان اینکه نیروگاه آبی از مدار خارج شده و توازنی بین مصرف و تولید وجود ندارد افزود: آذربایجان قطب صنعتی کشور است و آقای استاندار نیز به شدت معترض وضعیت فعلی بوده و حتی در این زمینه تماس هایی با وزیر داشته است.
حبیب امین زاده، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌شرقی نیز در این جلسه گفت: دبیرخانه مقابله با قطعی برق باید تمامی مصوبات را پیگیری کند و باید مشخص شود که چرا مجوز ایجاد نیروگاه داده نشده است!
مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای آذربایجان نیز گفت: ۱۵ هزار مگاوات تفاوت بین مصرف و تولید برق وجود دارد و ما برای جلوگیری از فروپاشی سیستم برق مجبور هستیم تمهیداتی انجام دهیم.
افشین روشن میلانی ادامه داد: قبول داریم که در بعضی مواقع بی‌برنامگی‌هایی در خاموشی ها وجود داشت که این موضوع خارج از دست ما بود و سیستم به صورت اتوماتیک در هر نقطه از کشور که میزان مصرف بالا بود، برق آن نقطه را قطع می‌کرد.
وی افزود: به تمامی واحدهای تولیدی و صنایع پیشنهاد می‌کنیم که اگر توانایی خرید ژنراتور را دارند، حتما این کار را انجام دهند و نسبت به خرید ژنراتور های گازی و گازوئیلی اقدام کنند.

گزارش: شهرام صادق زاده

لینک کوتاه : http://tabrizeman.ir/?p=22457
  • نویسنده : شهرام صادق زاده
  • ارسال توسط :
  • منبع : آژانس خبری تبریزمن
  • 77 بازدید
  • بدون دیدگاه

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.